Twin Power XD 4000 XG

Podforum o posameznih rolah s katerimi imamo osebne ribolovne izkušnje.
Post Reply
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Twin Power XD 4000 XG

Post by tinker »

Image

Z leti se spreminjamo mi, navade in prakse.
Po vsaj petih letih zapriseženega ljubitelja Daiwa Coorp. sem se odločil, da pokukam malo na drugo stran Japonske, k Shimanu. Z izjemo Stradica 4000 FJ si prej nisem lastil kakšnih spodobnejših spin Shimano rol. Ker pa sem osebno prepričan, da bo na Jadranu spin/medium spin/heavy spin vedno popularnejši (invazije alohotnih rib ala strelka, lampuga, škaram) sem si omislil top spin Shimanko :rofl:

XD verzija pomeni extreme durable, kar je po njihovem, še malo bolj robustnejši in vzdržljivejši osnovni model Twin Powerja, ki je že dolga leta no. 2 rola Shimanove spin črede. Takoj za Stello. Na dopustu na Lošinju sem kar precej spinal z njim in lahko rečem, da me preveva eno samo navdušenje.

Pozitivne stvari:
1. Izjemna togost, rola je kompakt 100%, ni makac levo desno.
2. Kvaliteta izdelave. Za to ceno itak.
3. Za moje pojme zelo mala teža....290g za rolo size 4000, ki drži tudi soma :yeah: Kapo dol !
4. Hagane gear/body...hladno prešan aluminij. Obljubljajo vse živo, bomo videli pri vzdžljivosti, kako bo z leti.
5. Izjemno miren tek. Tega pri Daiwah nisem bil navajen.
6. Od vseh super duper funkcij bi izpostavil X-protect, ki preprečuje vdor vode v body/roller. Zadeva je osnovana na sistemu gumijastih tesnil in deluje. Ni tako fancy kot Daiwin magseal, ampak sej vemo, kako je s tem Magsealom v praksi ucrazy?

Potencialno negativne stvari:
1. Majhna velikost. Rola je za moj okus fizično majhna. Ali pa mam veliko dlan.
2. Majhna teža - glede na to, da je to "heavy duty" spin rola, bi si človek mislil, da jo lahko uporabiš tudi na močnejših palicah ala CW 60g ali več...pa ni šanse, ker bo zanič balans. Meni idealno zbalansira brankopalico 7-23g s 125g teže. Vse težje od tega, kriza.
3. Za moj okus prevelika kapaciteta špule; 320m - PE 1.5 (200m - PE 1.5 bi bilo čisto zadosti !)

Image

Rolo imam za razred branko/strelko spina. Na špulo je navita špaga Daiwa J braid PE 1.2, leader 0.28mm FC.

SHIMANO TWIN POWER XD 4000XG
290g
9SA-RB ležaji
prenos 6.2:1
cm 99
drag 11kg

P.S. Če bi Shimano delal size TP XD 6000 XG bi si jo takoj vzel za shoregame. Tako pa je size 5000 največja in s 300g prelahka za moj tip shoregame ribolova.
User avatar
riper
Posts: 79
Joined: 21 Jun 2017, 00:12

Re: Twin Power XD 4000 XG

Post by riper »

huda je Twin Power...pa še tako pretirano drag ni, glede na to kaj vse ponuja. Nisem pa mel občutka, da je rola tako majhna :wtf:
Sam imam namen kupiti za morsko špinanje Shimano Stradic XG FK...pa se ne znam odločit ali velikost 4000 ali 5000, razlike v teži je 40g (320g proti 280g), s tem da ima model 5000 večjo kapaciteto (0,30mm/240m) in boljši ročaj. Rolo imam namen koristit s palico Shimano Blue Romance Power Game 20-60g....ciljna lovina bodo strelke, palamide, lampuge, zuboti.... :yeah:
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Twin Power XD 4000 XG

Post by CBB »

Twin Power XD je avijon od role. Imam 4000ko na brancinarci in užitek je to vrtet...
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Twin Power XD 4000 XG

Post by tinker »

Jaz bi vzel size 5000, predvsem zaradi po moje boljšega balansa s palico (size 4000 bo prelahka).
In imaš top medium/heavy spin komplet za ribe ranga 0.5-5 kg.
Špaga PE 1.5 je zadost.

P.S. Samo jigat pa ne preveč (no ok, kak 30g jig bo šlo) s tem kompletom. Škoda, da obremenjuješ rolo....rani goni voblerje/površince/silikone (ki jih imajo zuboti zelo radi).
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Twin Power XD 4000 XG

Post by CBB »

Drugače pa.... v kratkem pride na tržišče v EU tudi nov Sustain. Malo cenejši od XD-ja bo, rola pa je avijon, tako kot Twin. Kako pa Twin oddela GT-ja pa lahko vidite tu: https://www.youtube.com/watch?v=LPQ7LROuz1w
Post Reply