Rjava škrpena

Informacije o posameznih vrstah rib, opisi, obnašanje,življ. prostor,...
Post Reply
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Rjava škrpena

Post by Daniel R »

(Scorpaena porcus)

(bodeč, škarpun, škrpun)
angleško: Black scorpionfish nemško: Brauner Drachenkopf francosko: Rascasse noire
Rjava škarpena je podobna veliki škarpeni, od nje se razlikuje po barvi. Je rjava, rjavo siva do rjavo rdeča. Tudi ta škarpena je strupena in kot tudi pri njeni večji sestri strup razpade pri segrevanju. Naseljuje celotno območje jadranske obale, najgosteje pa je neseljen v Srednji Dalmaciji in okoli otokov. Živi na plitvem obraslem dnu z veliko alg, če je mogoče z veliko luknjami. Zaplava do 50 m globoko, najpogosteje se zadržuje med 5 do 15 m, zlasti na strmih podvodnih stenah. Kadar je razdražena razširi vse bodice. Največ zraste do dolžine 35cm in teže 800g, najpogosteje pa so težki komaj 60-70g. Drsti se v prvi polovici poletja.

Na trnek se rada ujame ko je valovito morje. Najboljša vaba so rakci in kosi ribjega mesa. V restavracijah jo pogosto prodajajo, kot škarpeno, ker je veliko cenejša. Meso se uporablja isto kot pri veliki škarpeni. Cenejša je od velike škarpene, ker je manjša in manj poznana.
Komarčeroso
Posts: 74
Joined: 13 Sep 2012, 17:59

Re: Rjava škrpena

Post by Komarčeroso »

1,2kg

Image

Image
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Rjava škrpena

Post by proton »

Bravo! :yeah:

Kje si jo dobil?
Komarčeroso
Posts: 74
Joined: 13 Sep 2012, 17:59

Re: Rjava škrpena

Post by Komarčeroso »

Tnx!

Ker vidim, da si taprav ribič, vem, da mi ne boš zameru če ti ne izdam lokacije. Žal je tko, da lahko lovim le na enem mestu na jadranu in nebi rad javno razpravljal o tem kje to je. Če se kdaj spoznamo in zmenmo za kakšno ribiško, potem je to malo drugače, javno pa res ne bi o tem..

Lahko pa ti povem da je ulovljen na kamnitem dnu, ne več kot 50m od obale, datum in ura sta na sliki. Vaba je bila kombinirana iz lignja in črva (že prežvečenih ostankov), na nekje 15m globine. Debeline najlona se ne spomnim, najverjetneje da 0,30, prav tako predvez, trnek pa mislim da WMC-jev, ne vem pa katere velikosti.

Lp!
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Rjava škrpena

Post by proton »

Komarčeroso wrote:Tnx!

Ker vidim, da si taprav ribič, vem, da mi ne boš zameru če ti ne izdam lokacije. Žal je tko, da lahko lovim le na enem mestu na jadranu in nebi rad javno razpravljal o tem kje to je. Če se kdaj spoznamo in zmenmo za kakšno ribiško, potem je to malo drugače, javno pa res ne bi o tem..

Lp!
Jasno, da ne bom :yeah: Bolj sem sicer ciljal na makrolokacijo ...
Bobr
Posts: 490
Joined: 16 Aug 2011, 11:20

Re: Rjava škrpena

Post by Bobr »

Vsaka čast za tako velikost, jaz sem jih dobil nekaj okoli 400+g pa so bile ze kar pošati, in dobro se upirajo :)
Komarčeroso
Posts: 74
Joined: 13 Sep 2012, 17:59

Re: Rjava škrpena

Post by Komarčeroso »

proton: Makrolokacija je konec kvarnerja oz začetek dalmacije :D

bobr: Hvala! V bistvu sem meu srečo da se ni takoj zavlekla nazaj pod skalo, ker če bi se je verjetno ne bi dobil ven. Drugi dan so mi tudi domačini rekli da je ta velikost za škarpoča.. ali rjavo škarpeno, kakorkoli.. blizu maksimuma.

Lp!
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Rjava škrpena

Post by proton »

Komarčeroso wrote:proton: Makrolokacija je konec kvarnerja oz začetek dalmacije :D
Lp!
Tako se pove :)
Post Reply