Šarag

Informacije o posameznih vrstah rib, opisi, obnašanje,življ. prostor,...
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Šarag

Post by Daniel R »

(Diplodus sargus)
(crnoprug, sarak, šarak)

angl.: White bream
franc.: Sargan
nem.: Bindenbrasse
ital.: Sarago, sargo maggiore
Šparide nekoliko bolj povezujemo z šparom, picem, fratrom in šargom, kot pa z opevanima kraljico orado in carjem zubatcem. Njihova oblika telesa, značilne proge in odblesk teles v vodi so že skoraj zaščitni znak šparidov. Razen špara so vsi bolj plahi in previdni, podobnega jedilnika in naseljujejo kamnito obalo. Šarg živi v luknjah in razpokah v večjih ali manjših jatah. Spretno se izogiba mrežam, previdno jemlje vabo na trneku in težko ga je ujeti s puško izven njegovega doma-šargere. Ob prvem znaku nevarnosti pa zbeži nazaj v svojo šargero, kjer je lažno varen, saj mu pogosto lastna “hiša” postane past.
Telo šarga je visoko bočno sploščeno in v profilu ovalno. Barve je srebrnaksto-sive, po telesu pa ima 6-8 vertikalnih črnih prog. S starostjo te proge počasi zbledijo. Usta ima majhna, ustnice tanke, v ustih pa se nahaja osem dletastih zob. Robove škržnih poklopcev ima zatemnjene, prav tako tudi robove plavuti. Prsne plavuti so dolge in zašiljene, repna pa je velika in dvokraka, kar nakazuje, da je dober plavalec. Zraste do 45cm dolžine in 2,5 kg teže. Povprečen primerek pa je dolg okoli 20-25 cm. Je ločenih spolov, ampak lahko pa se tudi pojavijo primeri hermafroditizma. Pri dolžini 17 cm in enem letu starosti spolno dozori. Mresti se spomladi, ko se združuje v večje jate.

V vzhodnem Atlantiku ga najdemo od Biskajskega zaliva do Kapverdskih otokov. Prisoten je v celem Mediteranu in Jadranu. V Jadranu je razširjen povsod, ampak ne prav na gosto. Številčnejši je na mestih oddaljenih od civilizacije. Čeprav se mlajši primerki najdejo povsod, tudi v oslajenih vodah, je treba odrasle iskati v glavnem na kamnitem skalnatem terenu. Prebiva v kamnitih luknjah in razpokah, pod skalnimi previsi in v potopljenih predmetih. Najdemo ga lahko tudi v bolj zaprtih zalivih, če obstaja kje kakšna luknja, ali kaj podobnega, kamor se lahko skrije. Živijo v skupinah. Pogosto si svoje prebivališče deli z drugimi vrstami rib, ki se prav tako skrivajo po luknjah. Prebiva na 2-30 m globine, s tem da ga na večini plitkih mest nebo nikoli več. Razlog za to so deloma podvodni ribolovci, pred katerimi na prvi znak nevanrosti ni znal zbežati. Niso pa samo podvodni lovci krivi za primankljaj šargov na plitvinah, ampak tudi mi ostali ribiči in pa krivolovci, ki se poslužujejo vseh mogočih (groznih)metod “ribolova”. Zaradi navedenih razlogov so se prebivališča šargov premaknila na težje pristopne pozicije in globine.
Šarg je plaha in nezaupljiva riba, tudi ponujeno vabo vzema previdno. V iskanju hrane se pogosto oddalji od svoje šargere in ga lahko najdemo na mestih kjer ga nebi pričakovali. Šarg je bolj sproten ulov pri lovu drugih rib, načrten ribolov pa se ne izvaja. Lovi se podnevi in ponoči v toplejših mesecih leta, pozimi pa se umakne na globje pozicije. Lovi se z obale ali plovila, s da sepodnevi lažje ujame z obale. Iskati ga moramo na mestih izpostavljenim valovom, kjer poizkuša v peni valov, ki se razbijao ob obali najti hrano. Takšnemu lovu se reče lov v peni in lahko poleg Šarga prinese tudi ušato ali pica, redkeje fratra. Lahko ga lovimo na razne črve, rakce, kozice itd. Ujame se ga tudi na pastelo iz srdel in kruha, ampak je potrebno lovišče še prihranjevati. Šarg h vabi pride previdno, jo vzame ampak je ne požre, to lovec občuti kot lahno zategovanje laksa.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Šarag

Post by kr'en »

http://www.youtube.com/watch?v=5n-sA8O1kdI idealni pogoji za lov šarga :yeah:

P.S. Pa ne samo za šarga, tudi ušate npr. pridejo v tako vodo.
Image
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Šarag

Post by tinker »

Šarg je meni zelo ljuba riba za lovit, zelo je borbena, ne predaja se do konca in polkilski komad ti da že polne roke dela.
Lovi se ga v točno takih pogojih, kot je pripel link Kren. Plava skupaj z ušato in fratrom v velikih mešanih jatah.
Ujame se ga na vse, od kruha do fileja lignje. Sam ga ne lovim ciljno (z brumanjem), ampak ga ujamem kolateralno na drsni grund sistem.
Za jest je pa itak 1. liga.

Ta polkilski lepotec iz Lošinjskih grot je padel na polžka latvico....rola je zujila ko za orado :rofl:
Image
schmex
Posts: 5
Joined: 06 Nov 2017, 22:10

Re: Šarag

Post by schmex »

Image


Je to šarg?
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Šarag

Post by CBB »

Lep primerek šarga je tole:)
skoda23
Posts: 118
Joined: 15 Aug 2018, 16:09

Re: Šarag

Post by skoda23 »

Prilagam še svoj primerek iz včerajšnjega ribolova na Hvaru.

Vprašal, pa bi ali je šarg dober za jest? slišal sem, da je bol "umazana" riba in nima kvalitetnega mesa. Je bil pa tale meni zelo dober na žaru...

Image
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Šarag

Post by kr'en »

Super riba je, šparid kot arbun ali orada. Tist ki ti je rekel to je nakladal.
Image
mitja68
Posts: 289
Joined: 11 Jul 2013, 09:04
Location: Radovljica

Re: Šarag

Post by mitja68 »

Šarg je odličen na žaru...in tudi na lešo :slin:
The worst day of fishing is better than the best day of working!
branevrankar
Posts: 114
Joined: 18 Aug 2017, 12:22

Re: Šarag

Post by branevrankar »

Take sem lovil ze kot otrok. Dobra riba za jesti.
Najraje sem jedel ocvrto, na gardelah je bila preveč suha..
schmex
Posts: 5
Joined: 06 Nov 2017, 22:10

Re: Šarag

Post by schmex »

Jutranji prijem na Krku. Zal slikan sele pri prikolici.Image
Post Reply