umetne vabe

Veliki morski črv, Bibi, srdela, ligenj,...
Post Reply
roman67
Posts: 58
Joined: 06 Mar 2011, 15:51

umetne vabe

Post by roman67 »

Ali se dobi umetnega lignja za panulo iz čolna?Če se ga da me zanima ali je to uspešna vaba.Opazil sem da vsi lovijo z živim lignjem kaj pa če bi navezal kar tistega iz trgovine odtajanega.Ali je to že gdo probal.Zanima me kje na tem forumu bi lahko videl kako se lovi na umetne vabe z vlačenjem iz čolna in kaj se da uloviti ,debelina laksa vsekar paše zraven.Lp Roman
keri
Posts: 5
Joined: 17 Jun 2010, 10:14

Re: umetne vabe

Post by keri »

http://www.loribu.si/cid=395&pid=2159
Na prodaj ga imajo v vseh bolje založenih tgovinah.
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: umetne vabe

Post by funt »

roman67 wrote:Ali se dobi umetnega lignja za panulo iz čolna?Če se ga da me zanima ali je to uspešna vaba.Opazil sem da vsi lovijo z živim lignjem kaj pa če bi navezal kar tistega iz trgovine odtajanega.Ali je to že gdo probal.Zanima me kje na tem forumu bi lahko videl kako se lovi na umetne vabe z vlačenjem iz čolna in kaj se da uloviti ,debelina laksa vsekar paše zraven.Lp Roman
Odvisno je kaj misliš lovit, čeprav bi umetnega lingnja kot vabo na globinski panuli odsvetoval.
V kolikor pa razmišljaš o mrtvem oziroma celo zamrznjenem lignju, pa raje kar umetnega potegni. :fish:
Sicer se da na umetne vabe ujeti praktično vse, le da so ulovi precej redkejši kot pri živih vabah.
Predlagam, da malce pobrskaš po netu in si prebereš vsaj osnovne stvari, ker tvoj odgovor je kar precej širok.
Če misliš loviti z vlečenjem iz čolna ti bo za začetek mogoče v pomoč:
Načeloma ločimo površinske panule pri katerih se umetna vaba bolj obnese, lovi pa se: igle, ušate, lokarde, brancine,.... Hitrosti so različe (1,5-5m/h), na netu pa obstajajo tudi tablice kakšna hitrost za katero ribo. Sistemi so lažji, pogosto brez obtežitev in večinoma z umetnimi vabami.
Drug sistem so globinske panule, kjer ločimo cel up različnih sistemov (obtežitev z več malimi svinci -Viška panula, čuvaj, ....)- lovi se večinoma zubatce in gofe. Uporabljajo se močnejši sistemi (laks 0,8-1mm, večji trneki in seveda najpogosteje žive vabe (lignji igle).
Načeloma velja umetna vaba večja hitrost, živa vab manjša hitrost. Hitrostje odvisna tudi od ciljane ribe.
Predlagam, da si malce pogledaš in se odločih kaj boš lovil, mi ti bomo pa z veseljem dali kakšen nasvet.

lp
Funt
roman67
Posts: 58
Joined: 06 Mar 2011, 15:51

Re: umetne vabe

Post by roman67 »

Za začetek bom probal uloviti iglo.Potem pa bi probal kaj večjega.Zelo rad bi ulovil tudi kakšnega brancina.Ker imam manjši gumenjak bom verjetno lovil na Viško panulo.Ali je v spletni trgovini Loribu DTD Panula vredu?Ali so to viške panule?lp roman
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: umetne vabe

Post by kr'en »

Prosil bi da pogovor o panualnju in vrstah panule nadaljujete v ustrezni temi. Lahko pa se tudi odpre nova tema, recimo specifično lahka panula (za iglice, ušate, brancine,...)

Tukaj pa diskusirajmo o vabah, ki se pri tem lahko uporabijo.
Image
lojz
Posts: 107
Joined: 18 May 2008, 10:19

Re: umetne vabe

Post by lojz »

Kje ste kupili Sandworm-Berkley vabo?
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: umetne vabe

Post by blisk »

V stari gorici sem nabavil
Post Reply