Kozica

Veliki morski črv, Bibi, srdela, ligenj,...
Post Reply
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Kozica

Post by Daniel R »

http://www.som.si/slike/kozica.jpg

Razširjena je vzdolž cele obale Jadrana, najštevlčnejša pa je v plitkejših predelih in na obraslem, kamnitem ali muljastem dnu bogatem z organskimi odpadki. Rada ima zaprte zalive, pristanišča in druga mesta, ki niso izpostavljena velikim valovom. Zraste do velikosti 8cm.

Načini lova:
1.Mrežica:
Za ta način potrebujete sak(podmetalko), pomembno je samo da so luknje dovolj majhne, da kozice ne padejo skozi. Med poletjem se da v trafikah od obali kupiti majhne mrežice za otroke, ki so zelo dobre, ker zaradi svoje majhnosti ustvarjajo malo upora in jih je mogoče zelo hitro povleči. Ko imamo sak, ga čim hitreje povlečemo tam kjer pričakujemo da so kozice: ob betonskem pomolu, nad vrhovi alg...

2. Plastična vrša:
Potrebujemo plastenko čimvečje prostornine (vsaj 2l). 10 cm pod vrhom plastenko odrežemo in odrezani vrh vstavimo v plastenko. Ostane nam še da naredimo luknje v plastenki, da lažje potone in da voda kroži (lunje morajo biti majhne, da kozice ne pobegnejo). Za vabo lahko damo karkoli živalskega izvora: ribe, ostanke rib, stolčene polžke, školjke, ježke...Vršo nastavimo nekam, kjer pričakujemo kozice in to je to. Če bo luknja na vhodu v vršo prevelika, nam bodo notri zahajale tudi babice in glavoči, ki nam bodo pojedle vso vabo in kozice. Takrat enostavno namestimo zamešek, v katerega izrežemo manjšo luknjo, skozi katero nam ribe ne bodo mogle vstopiti v vršo.
http://gallery2.aquanubis.com/d/9910-3/142_4205_001.JPG

3. Brinov grm:
Svež brinov grm z gostimi vejami potopimo v vodo in ga nekam privežemo, da nam ga morje ne odnese. Po nekaj dneh grm izgubi svoj značilni vonj po brinju in vanj se začnejo naseljevati kozice (ki imajo rade gosto travo). Ko potrebujemo kozice grm potegnemo iz vode in ga potresemo, pri tem pa kozice popadajo ven, mi pa jih moramo samo še pobrati.
Last edited by Daniel R on 08 Dec 2010, 09:02, edited 1 time in total.
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Kozica

Post by Daniel R »

Z imenom kozica se imenuje skupina rakov, z podobno obliko telesa, tako da se uporablja isto ime za veliko različnih vrst. V grobem lahko kozice delimo na manjše (način lova nanje je opisan zgoraj) in večje tako imenovane "kozice od koče" ali tudi škamp kozice. Slednje se uporabljajo za prehrano ljudi in jih zato redno srečujemo na ribarnicah. Tudi te so dobre za vabo, samo jim je po mojih izkušnjah doro pustiti oklep, da jih drobiž ne obere preveč hitro. Način natikanja je podoben kot pri manjših kozicah, skozi rep, s tem da lahko tukaj trnek zapičimo skozi celo telo.

Slika škamp kozic:
http://img.rtvslo.si/radioprvi/resource ... ce_big.jpg
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Kozica

Post by tinker »

Daniel R wrote:Z imenom kozica se imenuje skupina rakov, z podobno obliko telesa, tako da se uporablja isto ime za veliko različnih vrst. V grobem lahko kozice delimo na manjše (način lova nanje je opisan zgoraj) in večje tako imenovane "kozice od koče" ali tudi škamp kozice. Slednje se uporabljajo za prehrano ljudi in jih zato redno srečujemo na ribarnicah. Tudi te so dobre za vabo, samo jim je po mojih izkušnjah doro pustiti oklep, da jih drobiž ne obere preveč hitro. Način natikanja je podoben kot pri manjših kozicah, skozi rep, s tem da lahko tukaj trnek zapičimo skozi celo telo.
Slika škamp kozic:
http://img.rtvslo.si/radioprvi/resource ... ce_big.jpg
Jaz sem nazadnje orade lovil prav na te ! Ujel jih sicer nisem, a vseeno menim, da so odlična vaba. Imajo pa nekaj pomankljivosti...npr. težja montaža na trnek (jaz sem jih prebadal prečno na telo skozi oklep, owner 2/0), ker je vaba težka pri metih rada pade dol. Potrebno je loviti s kratkimi meti in z občutkom metati (to se pravi s kakih pomolov, kjer gre morje hitro v globino). Kljub temu, da imajo te kozice (prawns) oklep, jih mi je drobiž hitro sesekljal (po npr. 10min sem ven potegnil ostanek praznega oklepa).
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Kozica

Post by Daniel R »

Meni so navadne kozice odlične, samo ko imaš 20kom za uro ribolova (če imaš srečo). Naj ti jo najde kakršen koli drobiž, bo kozica šla pa-pa, ti pa moraš menjati vabo vsako minuto. Do sedaj sem jo uporabljal na isti način kot ostale vabe, to leto bom pa poskušal malo prilagoditi način lova. Na mestu kjer bom lovil ne bom brumal (da ne privlečem drobiža), dno pa bo obvezno peščeno (na takem dnu je najmanj drobiža), ciljna riba pa bodo ovčice in trlje. Tam kjer lovim vem da so te ribe, samo nekako se moram izogniti drobižu...
Mico_97
Posts: 50
Joined: 04 Aug 2009, 16:31

Re: Kozica

Post by Mico_97 »

Našel sem link kjer so napisani trije načini lova na kozice.. upam da bo komu v pomoč ...


http://ribolov-hrvatska.com/Ulovunakozice.pdf


Lp.Mitja
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Kozica

Post by Daniel R »

Nekje na forumu je nekdo spraševal, kje lahko kupi mrežico za lov kozic. V trgovinah z opremo za male živali (veriga ZOOTIC) se da kupiti mrežice, ki jih uporabljajo akvaristi. Da se dobiti take modele, ki imajo trpežno mrežo (močnejšo, kot je na mrežicah iz trafike) in so na teleskopski palici (raztegnjena je dolga 1.5m), cena pa je okoli 20e. Če koga zanima, mu lahko napišem, kje vse so te trgovine in jih gre lahko sam pogledat.
User avatar
ribičmiha
Posts: 110
Joined: 25 Feb 2012, 08:42
Location: Logatec

Re: Kozica

Post by ribičmiha »

Jaz sem v ribarnici videl repke kozic. Pa sem bil v dvomih če bi vzel za ribolov ali ne. No potem nisem. Sem vzel raje ligne,sardele,pa školke.
Mam pa vprašanje. A so ravno tako dobra vaba repki kozic, kot kozice v celoti? :rofl:
LP Miha
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Kozica

Post by zmešan »

zakaj pa nebi bili dobri.Vsako stvar je treba preizkusit.
Don't drink water,because fish fuck in it.
Post Reply