Pumpa(črpalka) za Bibije

Veliki morski črv, Bibi, srdela, ligenj,...
Post Reply
Izolano
Posts: 2
Joined: 06 May 2017, 19:05

Pumpa(črpalka) za Bibije

Post by Izolano »

Ker je Bibi ena boljših vab za orado in je precej drag sem na enem YouTube videu zasledil kako izdelati pumpo za nabiranje tega črva.Video je v Italjanščini in sem se zato odločil naredit slo. verzijo z opisom.Je zelo preprosto in poceni če pomislim, da so podobne zadeve na spletu od 50-100 evr.
Jaz sem se odločil za kanalizacijske cevi premera 50mm katere se dobijo v vseh trgovinah z gradbenim materjalom. Lahko pa se izdela iz kakih inox cevi,a rabiš že orodje in varilni aparat ,medtem ko se pvc cevi samo spoji skupaj.

Image



Materjal:
1x cev za hišno kanalizacijo PPHT 500x1000mm
1x cev za hišno kanalizacijo 40x150mm
1x T komad za kanalizacijo 50/40/50mm
1x čep 50mm
1x navojna palica M8x1000mm
4x matica M8
lesen ročaj 180mm
2xgumijasta nožka od pralnega stroja 45mm
50mm pene od vodne pištole iz Kika premer 48mm
12x samorezni vijaki(kniping) 10mm
Image

Najprej sem spojil skupaj kratko cev 40x150mm z T komadom 50/40/50mm,katera služi za ročaj in odvod zraka iz glavne cevi.Kljub temu da so spoji dokaj trdi sem jih vseeno dodatno ojačal z vijaki10mm,da mi le ti nebi slučajno pri vleki mivke in vode šli narazen.
Image
Nato sem v čep 50mm zvrtal luknjo 8mm skozi katero bo šla navojna palica.
Image
Čep sem dal na zgornjo stran T komada in ga dodatno fiksiral z vijaki 10mm

Batnico sem sestavil iz dveh gumijastih nogic od pralnega stroja premera 45mm,kar ustreza notranjemu premeru cevi 500x1000mm.Da bi puvečal tlačno moč sem dal vmes še 50mm pene premera 48mm,katerao sem dobil od polomljene otroške vodne brizgalke iz Kika za 1evro.Ker je pena znotraj votla sem dal en kos plastične cevi 50mm,da mi med stiskanjem matic nebi deformiralo pene.
Image
Image

Če nimate gumijaste nožke in peno si lahko narediste sami tesnilo iz silikona ali pa kake druge pene ki ustreza premeru cevi.

Nato vstavite navojno palico skozi čep na T komadu in vse skupaj združite z cevjo 500x1000mm.Priviješ ročaj.
Image

Pol ko je vse sestavljeno zmeri koliko sega batnica v cevi 500x1000mm.Meni je bila 18 cm od spodnjega roba zato sem cev skrajšal za 17cm da mi je bila batnica odmaknjena 1 cm od spodnjega roba cevi.

Image

To je to.Zadevo še nisem probal v morju ampak doma mi je vlekla vodo iz soda brez problema zato bo tudi v morju delovalo 100%Ko bom šel prvič na lov za Bibiji bom poročal o rezultatu.
Spodaj je še par linkov za pomoč.

Diy pumpa:
https://youtu.be/M3JGSbxnRXg

Kako najti kje Bibi živi:
https://youtu.be/Xthy62Wy9N0
User avatar
FIBRA
Posts: 262
Joined: 03 Jan 2013, 17:33

Re: Pumpa(črpalka) za Bibije

Post by FIBRA »

Dečko svaka ti čast za izdelavo in še posebej za opis.
Čakam reportažo in vabilo na test :yeah:
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: Pumpa(črpalka) za Bibije

Post by Psycho »

Dobrodošel na forumu! Odličen post! :yeah:
Lani sem na Pagu "po nesreči" s plavutkami izkopal bibija, ko sem razpihoval mivko, da bi našel školjke za vabo in sem že razmišljal, kako bi našel še kakega. Ravno pravi čas si tole objavil! Imam še dobrih 14 dni časa da si tudi jaz sestavim takole pumpo in jo sprobam. :yeah:
Usus magister est optimus.
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Pumpa(črpalka) za Bibije

Post by albacore »

:yeah: :yeah: :yeah:
.......... LP
Image
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Pumpa(črpalka) za Bibije

Post by kr'en »

Uau, odlično. :yeah:

In pa dobrodošel na forumu. ;)
Image
Izolano
Posts: 2
Joined: 06 May 2017, 19:05

Re: Pumpa(črpalka) za Bibije

Post by Izolano »

:yeah: Hvala vsem za sprejem
Ize
Posts: 2
Joined: 19 Sep 2012, 18:00

Re: Pumpa(črpalka) za Bibije

Post by Ize »

Psycho wrote: 15 May 2017, 23:22 Dobrodošel na forumu! Odličen post! :yeah:
Lani sem na Pagu "po nesreči" s plavutkami izkopal bibija, ko sem razpihoval mivko, da bi našel školjke za vabo in sem že razmišljal, kako bi našel še kakega. Ravno pravi čas si tole objavil! Imam še dobrih 14 dni časa da si tudi jaz sestavim takole pumpo in jo sprobam. :yeah:
Živjo,

Če smem vedeti kje na Pagu si našel bibija?
špeci
Posts: 476
Joined: 06 Mar 2013, 15:11

Re: Pumpa(črpalka) za Bibije

Post by špeci »

Super si to naredu :yeah:

lp
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: Pumpa(črpalka) za Bibije

Post by Psycho »

Ize wrote: 19 May 2017, 12:12 Živjo,

Če smem vedeti kje na Pagu si našel bibija?
V Girenici, kamor hodim na dopust. Dno je tam pretežno mivka/mulj. Pomoje se jih da dobiti povsod kjer je tako dno. Tudi kje na naši obali. Sem ga pa dobil na globini okrog 2m.
Usus magister est optimus.
Post Reply