Navtične karte

User avatar
Anze
Posts: 179
Joined: 04 Aug 2010, 18:07
Location: Krško

Re: Navtične karte

Post by Anze »

Za vse ki rabite topo karte na telefonih (offline), je zelo dobra aplikacija OruxMaps in pa navodila kopirana iz hrvaškega foruma (za arkod topo karte dol snet):
U glavnom meniju Oruxmaps ponuđena vam je opcija „Map online“. Pokrenite je.

Na samom dnu ponuđena vam je opcija „WMS Creator“. Pokrenite je.

U meniju „WMS Creator“:
I. pod točkom 1. upišite: „geoportal.dgu.hr/wms“ (za neupućene: Geoportal Državne geodetske uprave), i potvrdite s „OK“ na kraju retka;

II. pod točkom 2. izaberete onaj sloj koji vas zanima su
- DOF (digital orthofoto - avionske snimke)
- HOK (hrvatska osnovna karta - 1:5000)
- TK25 (topografska karta 1:25000)
(ima još toga, ali samo ovo me zanima, ko želi više neka malo kopa);

III. pod točkom 3. su zumovi, e, tu sami eksperimentirajte, ali mora vam biti jasno kako su u pozadini skenirane karte, pa povećavanjem zuma gubite mogućnost čitanja sa zemljovida;

IV. pod točkom 4. postavite zumove (ja sam postavio min na 10 i max na 15, vjerojatno možete dobiti i bolje)

V. aktivirajte „Cache“

VI. aktivirajte „Download“

VII. nazovite zemljovid željenim imenom, npr. „Hrvatska TK 25“

VIII. aktivirajte „Create“

Sada vam se zatvorio meni „WMS Creator“ i pojavio vam se popis izvora zemljovida, te sada imate na popisu, pri dnu, po abecednom redu: WMS: Hrvatska TK 25, možemo kliknuti i otvoriti ga.

I slabije upućeni će reći, ok, ali to je online, a onaj tko posjećuje ovaj forum tu je zbog trenutka kada civilizacija nije više oko nas, dakle nešto što radi offline. Zato sada otvorite željeni zemljovid, i zumirate tako da na zaslonu imate veću površinu od potrebne.

U gornjem desnom kutu je četvrta po redu ikonica s nacrtanim globusom.

Pokrenite je i potom izaberite „Map Creator“.

Sada izaberete jedan željeni kut zemljovida dodirom na zaslon, a potom ćete, pritiskom na suprotni kut željenog zemljovida, definirati prostor koji će pokrivati vaš zemljovid i automatski će vam se na zaslonu označiti prostor koji ste odredili.

Zemljovidu dajete odgovarajuće ime, npr: „Sjeverni Velebit“, pokrenete „Download“ i imate TK25 prostora kojeg ste izabrali na vašem mobitelu, tabletu, ili kakvom već Android platformom raspolažete.

Sada se vratite u glavni meni i izberite „Map offline“.

Odmah će vam se ponuditi „Sjeverni Velebit“, jasno, odabirete ga i sve ostalo je sada u vašim rukama, odnosno mobitelu ili sl.
Če ima kdo kakšne specialke - področje hvara bi bil zelo hvaležen. Zanimajo me detajlne oznake globin.
marecare333
Posts: 36
Joined: 10 Dec 2013, 14:32

Re: Navtične karte

Post by marecare333 »

Zdravo

Je kdo naletel na kakšno aplikacijo za iphone kjer ti kaže trenutno lokacijo na topo kartah z globinami?
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Navtične karte

Post by CBB »

marecare333 wrote:Zdravo

Je kdo naletel na kakšno aplikacijo za iphone kjer ti kaže trenutno lokacijo na topo kartah z globinami?
Jaz imam Navionics-ovo aplikacijo s kartami...
Goran3003
Posts: 48
Joined: 02 Jul 2015, 22:18

Re: Navtične karte

Post by Goran3003 »

Jaz imam Navionics.

16,99€ je cena kart in letna naročnina na storitve PLUS.
Po enem letu se nekaj funkcij ugasne, ostanejo pa karte.

LP.
User avatar
Anze
Posts: 179
Joined: 04 Aug 2010, 18:07
Location: Krško

Re: Navtične karte

Post by Anze »

Navionics premium se dobijo tudi v piratskem zalivu, ampak njihovi "izračuni" globin in goste izobate niso prav nič točne in priročne.
User avatar
panceta
Posts: 121
Joined: 12 Aug 2014, 14:29
Location: Koper

Re: Navtične karte

Post by panceta »

nisem še imel kaj podobnega pa me glede navionicsa nekaj zanima.... karto naložiš dol in deluje brez signala ali prenosa podatkov? če hočeš da ti pokaže tvojo pozicijo pa moraš podatke vklopit?
Goran3003
Posts: 48
Joined: 02 Jul 2015, 22:18

Re: Navtične karte

Post by Goran3003 »

Podatke rabiš samo za prenos karte, za kar ti svetujem najdi kak wifi spot.
Ko je karta posneta, uporablja GPS signal.

LP
hhocevar
Posts: 35
Joined: 17 Nov 2016, 19:13

Re: Navtične karte

Post by hhocevar »

Mal sem pregledoval navionics karto,pa me pa me zanima kaj pomenijo oznake F2,F3...,pod ikono ribe?Teh oznak je na moji letošnji lokaciji kar nekaj(otok gangaro).
Lp
User avatar
vizi
Posts: 653
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Navtične karte

Post by vizi »

Zanimajp me tipi morskega dna v Hrvaškem morju. Stari linki v temi ne delujejo...s čim si pomagate razen pratične preverbe na terenu?
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Navtične karte

Post by kr'en »

Arkod preglednik, google maps in navionics web app. Pa guglanje nasploh.
Image
Post Reply