BOŽIČEK

User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: BOŽIČEK

Post by CBB »

tinker wrote:
Twinman1979 wrote:........ do tega da gre pravzaprav za Saltigo minus 5 lagerjev in kovinski pokrovček bremze.
In zadnji kovinski pokrovček ohišja, Catalina ima plastičnega...ostalo je isto.

Cataline so od letos nehali delati v počasnih in normalnih prenosih, delajo se samo H verzije (heavy spin, popping, shore game, casting...). Očitno so bile prodajni hit za vse oblike jigginga, pa zato ni šla Saltiga v promet zadosti dobro. Po mojem mnenju se bo to Daiwi maščevalo, ker zdaj nima bolj budget role za jigging od Saltige. Drugače pa ja, letos sem jo gonil od maja do novembra. Ca 30-40 fišingov. Nekaj boom zapetij v dno, vse jigi 60-70g, vse stick-i 50g...rola je kot 1. dan iz škatle....

P.S. S 2015 prihaja nazaj Daiwa Capricorn (vmes so jo preimenovali v Phantoma)...top price/performance rola za dopustniški heavy duty ribolov (s tem mislim, da se ne lovi glih 50 dni na leto z njo....)
http://www.daiwafishing.com.au/capricorn/
(tehnične karakteristike še niso o vseh modelih...)
Zdaj bodo Saltigi znižal cene za ene 400 USD...
User avatar
CBB
Posts: 1466
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: BOŽIČEK

Post by CBB »

Twinman1979 wrote:Hm....meni nekako ni primerjave med Catalino in Biomasterjem že pri vrtenju v prazno. Bom pa samo pritrdil Tinkerju. Shimano je lahko le Stella, ker druge izbire za long term ownership nimajo. Pri Daiwi je pesem drugačna, a so kot je videti hitro ugotovili, da se proda preveč Catalin. Tako gre jiggerska Catalina ven oz. je že šla. Zdaj so v proizvodnji le še hitri modeli. Vseeno pa nismo taki norci, da bi kdorkoli od nas sesul Catalino, ki pri velikosti 4000 obvlada 33kg tuno z obale. Zato o drugi roli sam nisem niti razmišljal. Če bo čas pokazal, da rabim večjo špulo pa bom morda razmislil o nabavi le te (Saltiga RCS 4500 špula) oz. v skrajnem primeru (beri, le če uničim 4000-ko :bwahaha: ) večje Cataline.
Mislim, da tudi Stradica, Biomasterja ali Twin-a ne bo nihče sesul...
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: BOŽIČEK

Post by tinker »

Hja, Stradice sem že videl zelooo utrujene :NO:

So pa tudi Stradic, Bio in seveda Twin (ki ga ne delajo več) kvalitetne role. Za svoj način uporabe. Za mučenje pa niso.
Definitivno. Metanje 60-80g jigov v 30-50m globine je mučenje za rolo. Če to počneš 30-50 dni/leto, zjebeš rolo.
Zdaj imam že dovolj izkušenj, da to lahko trdim. Pod zjebano rolo jaz pojmujem - luft v ročici, luft v gear-u, luft v rotorju, opilki, skrivljen shaft...in take nevšečnosti.
Tega do sedaj v Catalini ni in sem prepričan, da tudi ne bo. Zdej pa, ali si vsake 2 sezoni kupiš rolo za 250 eur (npr. Bio 8000), ali pa eno za 600 eur na par sezon....

Stradic je super sw spin rola ! Mi je všeč, kljub temu, da sem zaprisežen Daiwa fan.

Moje nakladanje se navezuje samo na Shore Game ribolov z vabami 40-100g.
spinr123
Posts: 125
Joined: 16 Oct 2013, 08:53

Re: BOŽIČEK

Post by spinr123 »

Božičku pisat za karto vsaj do grčije da boste lahko rolo se sprobali ob drilu
Twinman1979
Posts: 710
Joined: 05 Jun 2012, 20:49

Re: BOŽIČEK

Post by Twinman1979 »

Twinpower je svetska rola, a žal malo zastarela in ni novega modela. Je nekako Catalina pri Shimanu. Še vedno se jo da kupit. Biomaster je tako tako in daleč od tega, da bi bil hišna št. 2 rola, kot hočejo prikazat. Stradic je pa SW spin rola. Treba je upoštevat, da ribetine so tudi v zahodni Istri. Seveda ni gofov, a za kapitalno lico je treba le nekje do Savudrije ali Umaga in so šanse precejšnje. Gof se pa začne dol pri Puli. O tunah niti ne bi razglabljal zaradi zakonodaje, ki je kakršna je. Jih je pa ogromno. Problema sta dva v tem primeru. Glavni je kapaciteta špule. Ribo že lahko utrujaš z bremzo, a če ni kapacitete, tega ne moreš. zadnjič smo merili, da gre na shore jiggingu ven 150 - 170 m špage. Bremza bi morala bit vsaj realnih 10-12 kg. Drug problem pa je, da v shore game ribolovu vabe niso najlažje, lovi pa se z obale. Vabe od 40 -100 gr so kar dejstvo, sploh jigi in stick baiti s katerimi orjemo dovolj globoko, da je kar nekaj upora. Tu pa role odpadajo, kot po tekočem traku. Uporabljamo 50lb špage in 60lb FC, 200lb rinke in trnke 5-7. Vse to, da ja ne bi oprema odpovedala, ko bo če bo ribetina zagrabila. Letos je bilo par primerov iz katerih se da naučiti, da raje nimaš "podmerskih" delov opreme, kot da se potem tepeš po glavi.
Ostanejo torej Catalina, Saltiga in Stella za jigging in Saragosa, Catalina H, SaltigaH in Stella za popping in težji spin na velike predatorje. Ostalo vse prej ali slej počepne in je škoda denarja.....žal.
Bi pa enako, kot Tinker pohvalil Daiwo Phantom/Capricorn/Exceler Oceano družino rol. To so budget fiendly working horse role. Moj Phantom J4500 ni imel nobenih znakov obrabe po dveh sezonah shore jigginga. Bolj preprosta, a trdna konstrukcija iz aluminija, ki zdrži marsikaj. Priporočal bi jo vsakemu, ki ne lovi toliko pogosto, da bi upravičil dražjo rolo ali pa kot backup rolo.
Fishing relaxes me. It is like yoga except I still get to kill something.
User avatar
zmešan
Posts: 1866
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: BOŽIČEK

Post by zmešan »

No ja malo si falil.Gofi so tudi pri nas,sicer redko,so pa.
Don't drink water,because fish fuck in it.
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: BOŽIČEK

Post by tinker »

@Twin, popolnoma se strinjam s tabo.

Učimo se, učimo. Žal na lastni koži in denarnicah :smrk:

Ja, "big game"lov z obale je brutalna zadeva, velikokrat smo zasmehovani (vsaj jaz na Vis-u), za to rabiš top (beri drago) opremo, rib ni veliko, ko pa useka (in dejansko useka), ti pa odtrga 20 kg špago, ali pa 100 lb assist vrvico, ali pa odleti vozel, ali pa skuri bremzo na roli...., pa spet ni nič od realizacije, je samo izkušnja več.

Ampak se ne damo. Pot vodi skozi trnje do zvezd.
Twinman1979
Posts: 710
Joined: 05 Jun 2012, 20:49

Re: BOŽIČEK

Post by Twinman1979 »

zmešan wrote:No ja malo si falil.Gofi so tudi pri nas,sicer redko,so pa.
A kej ne vemo? :rofl:

jaz sem mislil gofe, ki opravičujejo omenjeno opremo....
Fishing relaxes me. It is like yoga except I still get to kill something.
User avatar
zmešan
Posts: 1866
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: BOŽIČEK

Post by zmešan »

Ja saj.Ne mislim felunčke.Pridejo tudi gofi.Bolj poredko.Videl na lastne oči.
Don't drink water,because fish fuck in it.
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: BOŽIČEK

Post by tinker »

Tudi gofi spreminjajo navade....
Včasih so bili prava redkost severno od Zadra, zdaj so normalen pojav na zunanjih kvarnerskih otokih (Cres, Lošinj, Susak...) in Kamenjaku.
In to makine, tisti 10 kg+

Po videnem jeseni na Kamenjaku, je populacija 1kg felunov tam precej številčna :rofl:, tako, da se ni za bat....

Je pa s ekologijo gofov tako; feluni (0.5-2kg) se držijo notranje obale, rtov in punt..., ganjajo sitno ribo nemilosrdno in napadajo vse možne vabe, potem se mali gofi se umaknejo na odprto morje, na globoke sike, zunanje dalamtinske otoke...tam rastejo do 10-15 kg in so v jatah, ganjajo plavo ribo......, orhani (nad 20 kg) pa se zopet bližajo notranjim obalam in so povečini samotarske živali, razen v času parjenja (jan-mar), ko se grupirajo v ogromne jate okoli globokih sik...npr. vsakoletno jigging klanje na Žirju oz. Blitvenici....

S tega vidika je naš obalni lov omejen na felune in konkretne gofe 10 kg+, vmesna stopnja pa nekako fali....V naši realnosti se je to pokazalo z pogostimi ulovi felunov, ki pa jih itak spuščamo nazaj in ulovi beštij, ki trgajo/lomijo opremo....
Post Reply