Ribiška etika in morala

User avatar
Gwba
Posts: 175
Joined: 26 Jun 2015, 12:18

Ribiška etika in morala

Post by Gwba »

branevrankar wrote: 01 Aug 2018, 22:56 Meni je kamerat, ki ribari že od malega dal nasvet, ki se ga sedaj držim kot pijanec plota.
Bilokatero rolo kupim (sicer nimam nobene ultra high class role), jo odprem in namazem z mastjo. Na ta način sem rešil življenje že dvema 18 let starima shimano rolama. Ki sta začeli grdo vrtet.
In enako sem naredil z robo iz lidla in decathlona, sicer jih uporabljam za raubšic, ker jih ni škoda. Ampak vseeno.
Mast :yeah:
Raubsic :X ucrazy?
branevrankar
Posts: 114
Joined: 18 Aug 2017, 12:22

Re: Baitrunner role - osnovna teorija

Post by branevrankar »

Anede. Ni mi problem dati 500 kun na Hrvaškem, pa plačati celoletno karto za bajer. Problem pa je dat 25€ za vsakič ko bi šel rad za kako urico ali dve lovit po rekah.

Itak pa so ribiči člani, največji raubšicarji :yeah:
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Baitrunner role - osnovna teorija

Post by funt »

branevrankar wrote: 01 Aug 2018, 22:56 In enako sem naredil z robo iz lidla in decathlona, sicer jih uporabljam za raubšic, ker jih ni škoda. Ampak vseeno.
Tole ne spada na forum ker nas je večina tukaj pravih ljubiteljev narave in morja in smo nasprotniki vsakršnega krivolova in nespoštovanja pravil. Naslednjič takšne informacije raje zadrži zase kot pa da se hvališ s krivolovom. Pa brez zamere.
Rogi.
Funt
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Baitrunner role - osnovna teorija

Post by funt »

branevrankar wrote: 02 Aug 2018, 07:53 Anede. Ni mi problem dati 500 kun na Hrvaškem, pa plačati celoletno karto za bajer. Problem pa je dat 25€ za vsakič ko bi šel rad za kako urico ali dve lovit po rekah.

Itak pa so ribiči člani, največji raubšicarji :yeah:
No tale je pa še hujša da opravičuješ krivolov s takšnimi argumenti in sklicevanjem na člane ki sicer skrbijo za revirje, vlagajovribe.... Mislim da tukaj ne boš našel podpore.
Lp.
Funt
User avatar
zmešan
Posts: 1866
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Baitrunner role - osnovna teorija

Post by zmešan »

Še malo offtopic.Funt,to,da so člani največji raubšicarji ni tako za lase privlečeno.Jih poznam kar nekaj,ki se skrivajo za članstvom v RD pa tamanijo vse po vrsti brez vpisanega datuma.
Ampak pustmo to.
Pa drgač?
Don't drink water,because fish fuck in it.
branevrankar
Posts: 114
Joined: 18 Aug 2017, 12:22

Re: Baitrunner role - osnovna teorija

Post by branevrankar »

funt wrote: 02 Aug 2018, 07:55
branevrankar wrote: 01 Aug 2018, 22:56 In enako sem naredil z robo iz lidla in decathlona, sicer jih uporabljam za raubšic, ker jih ni škoda. Ampak vseeno.
Tole ne spada na forum ker nas je večina tukaj pravih ljubiteljev narave in morja in smo nasprotniki vsakršnega krivolova in nespoštovanja pravil. Naslednjič takšne informacije raje zadrži zase kot pa da se hvališ s krivolovom. Pa brez zamere.
Rogi.
Funt
Saj sem jaz tudi ljubitelj narave, samo dejstvo je, da so ribolovne karte v Sloveniji predrage. Pa bi se včlanil v kakšno ribiško druzino, pa imam problem, da nimam časa delat ur, ker delam ogromno po tujini, ko sem doma pa rad sina peljem na ribolov ali pa da z familijo kam gremo.
Ne mislit, da sem vedno raubšicar. Do sedaj sem raubsical letos mogoče trikrat v bližnji reki. Kar sem ujel sem tudi nazaj spustil, ker mi ni toliko do tega da bi ribo lovil za hrano, ampak za užitek.
Za vse bajerje kjer lovim kupim karto Cr. Na enem bližnjem bajerju sem plačal za ribolov za celo leto vnaprej zame in za sina. Vse ribe poslikava in vrneva nazaj. Pa ima lastnik težek problem, ker določen folk pobere vse kar ven potegne, čeprav ima omejitev enega kapitalca ali do 5kg...
Nazadnje sem ribo vzel s seboj tri leta nazaj, ker je bila res lepa in velika postrv.

In ja, da so člani rd največji raubšicarji ne govorim na pamet, ker jih kar nekaj poznam, ki poberejo vse kar ujamejo, lovijo pa tudi v lovostaju, ali pa si sploh ne napisejo karte, ker so večinoma v penzionu lovijo vsak dan.
Pa ni dovolj. Je treba iti ponoči se v bohinjsko Bistrico lovit, al pa h izviru kamniške Bistrice...

Če sem kriminalec, če parkrat na leto namocim trnek brez karte pač sem.

Koliko jih vidim na morju, ko lovijo brez kart, sploh podvodni ribolov, ven pa prinese 10cm oradele, fratre... Jaz pa vsako leto kupim karto, imam bojo in gledam da ne streljam podmerskih rib.

Sicer pa naj tisti ki je brez greha, prvi kamen vrže.
Lp
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Baitrunner role - osnovna teorija

Post by funt »

@branvrankar:
Da se ne bomo narobe razumeli jaz ne podajam nikakršnih vrednostih sodb glede tvojega vedenja in te nimam za kriminalca kot navajaš sam, ampak sem želel na kulturen način povedat da na tem forumu ne podpiramo krivolova in da argumenti kot jih navajaš:
predrage karte, kaj delajo drugi , pomanjkanje časa,.....ne zdržijo vsaj pri meni ne. Če bi vsi razmišljali tako kot ti verjetno nebi več lovili.
Vsi se zavedamo da je še vedno precej ljudi ki ne opoštevajo nikakršnih pravil, vsi spremljamo kaj se dogaja po jadranu in ravno zato je namen tega in podobnih forumov da se na to opozarja in spodbuja pravi odnos in spoštovanje pravil ne pa da se odprto hvali s krivolovom ker pač nimamo časa ali denarja oziroma ker itak vsi to počnejo! Edini način da bomo kaj spremenili je da najprej sami držimo pravil in da opozarjamo tiste ki se jih ne držijo. In zato na forumu ki združuje predvsem ljubitelje morja in narave zagovarjanje krivolova ne pride v poštev in na koncu koncev zato se tudi družimo na tem forumu ker nas precej razmišlja podobno.
Pa brez zamere ker ni tole mišljeno čisto nič osebno :)
Rogi ribaru.
Funt
Grega
Posts: 76
Joined: 02 Aug 2016, 11:35
Location: Ljubljana

Re: Baitrunner role - osnovna teorija

Post by Grega »

Sicer ta debata ne spada v temo o BR rolah ampak ja, se strinjam z funtom.
Večkrat na morju srečam ljudi, ki lovijo brez dovolilnic in to še s ponosom povejo, češ kako je to stran vržen denar in kako smo neumni vsi, ki kupujemo karte, če pa on v 30ih letih še ni srečal kontrole. Ven pa pobere vse kar mu prime brez obzira na mere rib v pravilnikih.
ber_tok
Posts: 115
Joined: 24 Jul 2016, 23:15

Re: Baitrunner role - osnovna teorija

Post by ber_tok »

Oprostite, ampak ribiška etika in da nekdo pobija vse kar leze in gre nima veze z nakupom dovolilnice, razen na sladkih vodah kjer ribiške družine upravljajo z vodo(dobro ali slabo). Meni osebno se mi GABI nakup ribiške dovolilnice za slovensko morje (kupim jo sicer vsako leto,o) ker razen ribiškega inšpektorja ne vidim nobenega smiselnega premika pri upravljanju z morjem, razen vseh možnih prepovedi itn. Vsako leto pa dobijo tistih 80€ na posameznika, da te na koncu zafrkavajo če si vpisal datum na dovolilnico(zakaj letna dovolilnica torej?!) Da niso sposobni naredit kakšnega zaščitena območja pred mrežami, (prepoved ribolova v času drsta) ne pa da imajo takrat tradicionalni izlov cipljev pri katerem na koncu ribiči jokajo da je bilo malo spremljajoče bele ribe in da je bil ulov zaradi tega slab. Ali pa kakšnega umetnega grebena ( dolžina koperske promenade in kje drugje). Vesel bi bil če bi šla zadeva v tej smeri, ampak mislim da se vse vrti okoli birokracije in statistike, dokler ne bojo ugotovili da je v morju statistično gledano ostalo 0 rib. Potem pa tudi dovolilnice ne bo potrebo več kupiti. Da ne govorimo o ribarnicah katere nevem po kateri logiki lahko prodajajo 100g oradele in ribo podobno velikosti ? Tako da, misli da če ne kupiš ribiške dovolilnice za slo morje (hrvati nevem kako imajo urejeno) nisi naredil večje škode, razen državnemu proračunu. Ribe in ostala morska bitja pa mislim da ne briga ali imaš dovolilnico ali ne. 1x sem govoril z očetom kateri je član ribiške družine in je rekel da plačam jaz več dovolilnico za morje(80€) kot pa on ki plača 160€. Zakaj ? Oni upravljajo z vodo, vlagajo ribe, izlovi, skrbijo za reko in vodo. Kaj pa morje ? 0
User avatar
peškador
Posts: 502
Joined: 16 Aug 2017, 15:36
Location: Šangrila

Re: Baitrunner role - osnovna teorija

Post by peškador »

ber_tok wrote: 02 Aug 2018, 15:36 Oprostite, ampak ribiška etika in da nekdo pobija vse kar leze in gre nima veze z nakupom dovolilnice, razen na sladkih vodah kjer ribiške družine upravljajo z vodo(dobro ali slabo). Meni osebno se mi GABI nakup ribiške dovolilnice za slovensko morje (kupim jo sicer vsako leto,o) ker razen ribiškega inšpektorja ne vidim nobenega smiselnega premika pri upravljanju z morjem, razen vseh možnih prepovedi itn. Vsako leto pa dobijo tistih 80€ na posameznika, da te na koncu zafrkavajo če si vpisal datum na dovolilnico(zakaj letna dovolilnica torej?!) Da niso sposobni naredit kakšnega zaščitena območja pred mrežami, (prepoved ribolova v času drsta) ne pa da imajo takrat tradicionalni izlov cipljev pri katerem na koncu ribiči jokajo da je bilo malo spremljajoče bele ribe in da je bil ulov zaradi tega slab. Ali pa kakšnega umetnega grebena ( dolžina koperske promenade in kje drugje). Vesel bi bil če bi šla zadeva v tej smeri, ampak mislim da se vse vrti okoli birokracije in statistike, dokler ne bojo ugotovili da je v morju statistično gledano ostalo 0 rib. Potem pa tudi dovolilnice ne bo potrebo več kupiti. Da ne govorimo o ribarnicah katere nevem po kateri logiki lahko prodajajo 100g oradele in ribo podobno velikosti ? Tako da, misli da če ne kupiš ribiške dovolilnice za slo morje (hrvati nevem kako imajo urejeno) nisi naredil večje škode, razen državnemu proračunu. Ribe in ostala morska bitja pa mislim da ne briga ali imaš dovolilnico ali ne. 1x sem govoril z očetom kateri je član ribiške družine in je rekel da plačam jaz več dovolilnico za morje(80€) kot pa on ki plača 160€. Zakaj ? Oni upravljajo z vodo, vlagajo ribe, izlovi, skrbijo za reko in vodo. Kaj pa morje ? 0
Točno tako! Ti dam prav in tudi funtu,pač en red mora bit.
Se pa tudi meni zdi plačevanje karte za morski ribolov brez veze,sem jo pa sam redno plačeval leta in leta,ko sem še imel čoln.
Tudi glede krivolova,pri meni v Strunjanu naprimer, od urejene plaže proti mesečevemu zalivu stoji tabla na kateri piše da ne smeš pobirati oz. Loviti morskih organizmov, tako da sem tudi jaz krivolovec?
Nisem jaz eden od tistih ,ki išče izgovore, gleda druge in govori:"če lahko on,zakaj jaz ne" ampak če greš pogledat ta naš zaščiten pas morja,boš vidu da od jeseni pa vse do zgodnjega poletja ribiči vsako noč mečejo mrežo"kao" na skrivaj 5 metrov od obale in v teh mrežah se vse ujame malo in veliko ni tu neke selekcije.
Jaz ki pa po naprimer enemu mesecu ulovim eno ribo(male ribe ,če se da izpustim),sem krivolovec?
To uprašanje je malo bol kompleksno,no upam da nisem preveč zafilozofiral,hočem sam povedat da naj nebi bili vsi krivolovci za v isti žakelj.
L.P. Sebastian
Post Reply