Krivolov

branevrankar
Posts: 114
Joined: 18 Aug 2017, 12:22

Re: Krivolov

Post by branevrankar »

Teh školjk je ogromno v skalnati obali. S prostim očesom jih ne moreš videti, ker luknje prerastejo alge.
Kolikor je bilo meni rečeno, rastejo cca 1cm/10let, tako da naj bi bila 8cm dolga skoljka stara cca 80 let ( ce to drzi nisem nikoli preverjal), skoljka vrta luknjo v apnenčasto skalo. Zato je sploh problematično, ker se dejansko razbija skalo, da se jo potem z pinceto ven potegne.

Ljudje ki jih na crno stemajo, to najveckrat pocno z potapljaško opremo, da jih ni moč videti z obale.
Se mi pa zdi, da jih sedaj policisti veliko lažje ujamejo, saj se pod vodo stemanje sliši kar daleč, dočim novejših policijskih čolnov se pa pod vodo ne da dobro slišat, no vsaj jaz jih nisem čul med PL, dokler niso bili tik ob moji boji.
User avatar
vizi
Posts: 658
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Krivolov

Post by vizi »

Hvala za info!

Si pa ne predstavljam, da ti školjko ponudijo v restavraciji, če je zaščitena?! To je v teh časih res lahko le še stvar ignorance, pohlepa, požrešnosti, neke vzvišenosti nad zakoni,...
branevrankar
Posts: 114
Joined: 18 Aug 2017, 12:22

Re: Krivolov

Post by branevrankar »

Saj migrante tudi politiki spuščajo v državo, ceprav ni dovoljeno. Pa nevladne organizacije in novinarji jih tihotapijo... v vseh primerih je vzrok pohlep.

In nekdo ki ima denar , hoče biti nekaj več, zato naroči in krepko plača take školjke/ribe itd.. Na žalost poznam folk ki v enem večeru zapravi več denarja, kot ga zasluži nek delavec na minimalcu. In so jim prepovedane stvari še dodatna slast.
Določeni gostinci pa z željo po čim večjem zaslužku nudijo se zaščitene ribe in skoljke... in najdejo se tudi ljudje ki zaradi zaslužka lovijo/nabirajo zascitene vrste.

Potem imamo tu še italjane, ki požrejo vse kar dobijo (dejansko prebral na fb zapis neke slovenke, kako so se prileljali z ladjico, maske gor, v vodo pa surove morske ježe cuzali...).


Sva pa ravno danes imela diskusijo z ocetom. Narod je usekan. Poznam cloveka ki je v enem dnevu iz gmajne prinesel več kot 10kg gob. Pojesti jih toliko ne more, vlaga jih ne... se pa dobro prodajajo. Jaz sem vceraj v eni uri nabral 17 marel, in ko je bila kosara polna sem nehal, pa sem bil sele na 1/3 punktov, kjer vem da rastejo okoli hiše , zaprte sem pustil pri miru. Najedli smo se vsi. Več pa ne bom šel nabirat, naj rastejo.
Ce bi narod poznal zmernost, tudi omejitev in kontrol drzava nebi postavljala.
skoda23
Posts: 122
Joined: 15 Aug 2018, 16:09

Re: Krivolov

Post by skoda23 »

Pozdravljeni,

zanima me kaj pomeni "zimski izlov cipljev" oziroma drugih ribjih vrst? Po foumu zasledujem, da se to omenja vendar si tega dogodka ne predstavljam. To je dejansko "masaker" rib na nakem območju z neomejenim številom umorjenih rib, ki je zakonsko predpisano in se izvaja kako? Letno? :smrk:
robinjo
Posts: 176
Joined: 08 Mar 2018, 11:35

Re: Krivolov

Post by robinjo »

Vem da so imeli tradicionalni izlov cipljev v mesecev zalivu, pridejo pomecejo mreze poberejo vse kar miga ...zadnja leta je bilo vec orad/brancinev kot cipljev...pa mislim da imajo podobno v okolici Seče oz tisti del nase obale...kakorkoli, to so rezervati kjer ne smes loviti niti iz obale s palico, njim pa dovolijo masaker... Ce se motim naj me kdo popravi... Je pa to, poleg tega da mecejo mreze povsod do obale, zadeva ki me dalec najbolj moti pri nasi drzavi/zakonodaji... Barbarstvo
User avatar
tinker
Posts: 4068
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Krivolov

Post by tinker »

skoda23 wrote: 20 Feb 2024, 10:50 Pozdravljeni,
zanima me kaj pomeni "zimski izlov cipljev" oziroma drugih ribjih vrst? Po foumu zasledujem, da se to omenja vendar si tega dogodka ne predstavljam. To je dejansko "masaker" rib na nakem območju z neomejenim številom umorjenih rib, ki je zakonsko predpisano in se izvaja kako? Letno? :smrk:
Gre za neko tradicijo, spomin na stare čase...pač nekoč so tako ribiči preživeli zimo, da so zapasali celo valo in vlekli ven mrežo - ludar.
Danes pa je to pasanje celih jat orad in brancinov, ki so v drstu in se zadržujejo na nekem drstnem področju, ciplji pa nimajo nič s tem razen da so kolateralni ulov. Se pa lepše sliši; zimski izlov cipljev, kot pa; pasanje drstnih jat orad in brancinov.
Ulov se meri v tonah.
To je to. Simpl.
skoda23
Posts: 122
Joined: 15 Aug 2018, 16:09

Re: Krivolov

Post by skoda23 »

:evil: :evil: :twisted: Nimam besed.

Potem pa se športni ribiči sekiramo ker ujamemo eno brancinko v času drsta in je nismo izpustili nazaj...
User avatar
peter167
Posts: 550
Joined: 10 May 2017, 07:58
Location: Dupeljne

Re: Krivolov

Post by peter167 »

skoda23 wrote: 22 Feb 2024, 12:19 :evil: :evil: :twisted: Nimam besed.

Potem pa se športni ribiči sekiramo ker ujamemo eno brancinko v času drsta in je nismo izpustili nazaj...
Isti šmorn. Razlika je samo v tem, da jih športni ribič ne more ujeti toliko. V večini se pa vzame vse, kar se ulovi. Razen častnih izjem. Je pa tako, če si načelen, rib ne loviš v drstni dobi. Vse drugo so izgovori, češ saj drugi naredijo več škode... Da ne bo pomote. Tudi jaz sem se že pregrešil. Ne velikokrat. Sem se pa že. :fish:
hoba123
Posts: 52
Joined: 01 May 2016, 14:39

Re: Krivolov

Post by hoba123 »

peter167 wrote: 22 Feb 2024, 13:14
skoda23 wrote: 22 Feb 2024, 12:19 :evil: :evil: :twisted: Nimam besed.

Potem pa se športni ribiči sekiramo ker ujamemo eno brancinko v času drsta in je nismo izpustili nazaj...
Isti šmorn. Razlika je samo v tem, da jih športni ribič ne more ujeti toliko. V večini se pa vzame vse, kar se ulovi. Razen častnih izjem. Je pa tako, če si načelen, rib ne loviš v drstni dobi. Vse drugo so izgovori, češ saj drugi naredijo več škode... Da ne bo pomote. Tudi jaz sem se že pregrešil. Ne velikokrat. Sem se pa že. :fish:
Mislim da skodo naredimo vsi, tudi sportni ribici naredijo veliko skode. Pomojem je veliko kriv tudi internet, danes se vse lahko naucis preko spleta. Jaz lovim ze 12 let redno na morju in vsako leto ujamem več rib res pa je da vsako leto tudi strmim k temu kot verjetno vsak na tem forumu. Se mi zdi da je vse več orad letos so se po dolgem casu v zadarskem arhipelagu dobivale res vlke in isto vedno več je krunašev, kovačev, strelk, skaramov mislim pa da so se res dolocene vrste kar dobro polovile in menjajo navade, pozicije oz.lokacije. Letos je bla ena zanimiva situacija ko nam je jata zubacev kateri verjetno 50x letno vidijo panulo kirursko odstranlo 14 zivih ligenj, ista situacija je bila tudi cez par dni. Tudi posneto z ww kamero, tako da ribe se definitivno ucijo iz izkusenj in zaradi tega, ker ostanejo zive se samo najpametnejse ribe katere potem predajajo te gene. Jaz lovim ribe v drstni dobi, vendar le ribe za katere je to dovoljeno. Najpomembneje je menjavat lokacije ribolova ko si dobil nekaj lepih rib iz iste pozicije saj ribe na pozicijo privlacijo ribe, tako se pozicija nikoli ne more prelovit (tukaj ne govorim o pelagicnih ribah) Mislim da vsak ki ne dela tega in ne isce novih pozicij bo prej al slej ostal brez post z ribo

lp
Post Reply