Krivolov

User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Krivolov

Post by CBB »

tinker wrote: 17 Apr 2018, 13:58
peter167 wrote: 17 Apr 2018, 13:53 .....O tistem s hobotnicami pa raje ne bom nič rekel. Upam, da ni res.
seveda je res, hobotnica je v Jadranu popolnoma zdesetkana. Zato pa je določena v novem pravilniku min. lovna teža 1 kg.
Problem je v tem, da je mera 1kg zate, za unga, k jih koka ponoči pa ni. Oz. ne bo, dokler jih ne bo prodal inšpektorju, kar se pa verjetno ne bo zgodilo. Grdo se bo slišalo, ampak tazga bi blo treba z gliserjem ruknit... Ponoč se ga ni videlo.
Aha
Posts: 86
Joined: 17 Oct 2017, 11:32

Re: Krivolov

Post by Aha »

Zadeva je lahko zelo enostavna. Dober primer ohranjanja morskega ziveza je Nova Zelandija. 90% rib ima minimalno velikost, ravno tako paua skolke, oboje varira od obmocja do obmocja. Snapper min 27 cm, kingfish 75 cm, itd. Nekatera obmocja dovoljujejo ulov max 5 ali 7 legalnih snapperjev na dan. Enako je z kombinacijami rib. Npr. 3 snapperji in 1 kingfish max/day. V obmocju Malborough sound je biu ribolov prepovedan za 5 let se mi zdi. Ribe so se noro obnovile. Vsaka krsitev je placilo kazni. Ce imas recimo undersize 1 ribo je kazen cca 800$. Premajhne paua skolke se vecja kazen. 2 napacni velikosti je kazen in zaplemba colna. 10 paua skolk kazen, zaplemba colna in zapor. Nekateri poizkusajo vendar jih v 70% dobijo. Postavijo barikado na cesto in preverjajo vsak avto posebej. Pridejo na dock iz colna in lepo poklepetajo stabo v smislu kaksen je ribolov in kaj si kej ujel. Preverijo in ti zazelijo dober ribolov. Morska policija ima zelo korekten odnos in prav lepo je poklepetati z njimi. Vendar ce nimas legalnih velikosti ti napisejo kazen ali se kaj vec. Ce imas ribolov kot sluzbo odvzem licence brez pomisleka. Enako bi se moralo delati pri nas.
Orjak
Posts: 149
Joined: 07 Aug 2015, 00:24

Re: Krivolov

Post by Orjak »

Hrvaška je na področju varovanja morskega življa res zaostala, so pa zelo dobri v postavljanju novih birokratskih ovir športnim ribičem, ki predstavljajo še najmanjši problem. Povsod po svetu imajo ekološke cone, kjer se ne lovi, ta območja pa so steber ribjih populacij širših območij, izvaja se strog nadzor nad prepovedanimi ribolovnimi sredstvi itd. Ribe in ostalo življenje v morju neverjetno hitro opomorejo, ko se zmanjša pritisk prekomernega ribolova, zadnje takšno obdobje je bilo med hrvaško domovinsko vojno, ko se približno 11 mesecev ni skoraj nič lovilo, po tistem pa so bile po pripovedovanju domačinov "sve udice pune". No, ne za dolgo časa.
skols79
Posts: 176
Joined: 04 Sep 2013, 18:28
Location: Izola

Re: Krivolov

Post by skols79 »

V ribiških trgovinah v Izoli, Luciji in verjetno tudi v Kopru in pa v ribiških društvih je možno podpisati pobudo proti izvajanju "tradicionalnega izlova cipljev"...
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Krivolov

Post by tinker »

Recimo, da bomo cez 50 let na nivoju NZ :)
Kar se tice nove birokracije; najlazje je tam sekat, kjer najmanj boli. Sosednja drzava popusca svojemu ribiskemu lobiju, da si kupuje socialni mir. Recimo, kot pri nas javnemu sektorju. Podobno.
Korak po korak, ozavescanje, izobrazevanje, drugi boljsi viri zasluzka...pocasi bo bolje.
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: Krivolov

Post by Psycho »

Vsekakor bo treba ukrepati, saj časa zmankuje vsak dan. Samo osveščanje in izobraževanje ljudi, predvsem mlajših generacij je dobra metoda, samo problem je v tem, da dolgo traja. Glede na stanje v Jadranu, pa ne vem, če je dovolj časa za to. Fajn bi bilo, če bi se kaj premaknilo tudi na vrhu. Mogoče pa so te akcije zadnji čas znak, da se nekaj premika.
Glede Nove Zelandije mi je pa zanimivo, kako skrbijo za morje, istočasno pa s pesticidi zaplinjujejo vse po spisku, zaradi sadjarske industrije, komarjev, itd,... S tem pa močno ogrožajo avtohtone živali v gozdovih (tisto malo kar še niso posekali) in pa travnikih. Pa tudi ljudem, ki tam živijo pomoje ni ravno fajn, da jih redno zaplinjujejo. Tole zadnje sicer sodim po sebi, ker živim 3m stran od poskusnega nasada sadnega drevja, ki je pod vodstvom kmetijskega inštituta. Za primer: Lani so škropili 19 krat z vso možno kemijo, za katero se dostikrat niti ne upajo povedati kaj je. Za nekaj škropiv, za katera pa so povedali, pa sem ugotovil, da so nekatera uvožena prav iz NZ in so tudi dokazano zelo škodljiva za okolje in zdravje ljudi.
Usus magister est optimus.
Aha
Posts: 86
Joined: 17 Oct 2017, 11:32

Re: Krivolov

Post by Aha »

Psycho wrote: 18 Apr 2018, 09:20 Vsekakor bo treba ukrepati, saj časa zmankuje vsak dan. Samo osveščanje in izobraževanje ljudi, predvsem mlajših generacij je dobra metoda, samo problem je v tem, da dolgo traja. Glede na stanje v Jadranu, pa ne vem, če je dovolj časa za to. Fajn bi bilo, če bi se kaj premaknilo tudi na vrhu. Mogoče pa so te akcije zadnji čas znak, da se nekaj premika.
Glede Nove Zelandije mi je pa zanimivo, kako skrbijo za morje, istočasno pa s pesticidi zaplinjujejo vse po spisku, zaradi sadjarske industrije, komarjev, itd,... S tem pa močno ogrožajo avtohtone živali v gozdovih (tisto malo kar še niso posekali) in pa travnikih. Pa tudi ljudem, ki tam živijo pomoje ni ravno fajn, da jih redno zaplinjujejo. Tole zadnje sicer sodim po sebi, ker živim 3m stran od poskusnega nasada sadnega drevja, ki je pod vodstvom kmetijskega inštituta. Za primer: Lani so škropili 19 krat z vso možno kemijo, za katero se dostikrat niti ne upajo povedati kaj je. Za nekaj škropiv, za katera pa so povedali, pa sem ugotovil, da so nekatera uvožena prav iz NZ in so tudi dokazano zelo škodljiva za okolje in zdravje ljudi.
Tukaj imas prav. Res je zanimivo, kako po eni strani skrbijo za morje za ostalo so pa precej macevski. Se je pa vse skupaj zacelo z vsevecjim prihodom kitajcev, indijcev in bangladesevcev, ki so pokupili vecino kmetij in delajo celo stalo. Vendar se tudi to sedaj spreminja. Vse vec imajo naravne pridelave. Vse vec se uporablja seafood za skropljenje in gnojenje. Proti skodljivcem zacenjajo uporabljati naravne snovi. Nazalost so to ugotovili, ko so ze vidne tezave :damn: . Ampak kot pravim... Stvari grejo pocasi na bolje. Ravno tako upam, da bo slo v jadranu. Dejstvo pa je, da smo ljudje pozresni in ne gledamo niti za en dan naprej. :damn:
ribičPesa
Posts: 227
Joined: 08 Feb 2019, 17:22

Re: Krivolov

Post by ribičPesa »

Ena frišna glede nezakonitega ribolova. Malo za ozaveščanje.
https://zelenigenij.24ur.com/clanek/rub ... bolov.html
Lp, Primož
branevrankar
Posts: 114
Joined: 18 Aug 2017, 12:22

Re: Krivolov

Post by branevrankar »

Sicer me bodo/ste pribili na križ, pa vseeno. Priznam. Pri rosnih 14/15 letih sem tudi sam naraubal 2 fruc flaši prstacov ozr. Datljev. Enkrat sem videl enega majstra kako obdeluje eno skalo z majzlom in macolo, pa ker me je mikalo sem še sam poskusil, le da s sekiro. Za eno flašo sem porabil cel dan. Školjke so bile najboljše kar sem jih kdajkoli jedel.
Nato sem pa prebral da so zaščitene, takrat zagrožena kazen cca 4000€ in 5 let izgon iz države. In po tistem jih nisem nikoli več.
Sem pa čez par let videl kako izgleda totalno izropana obala. 6m dolžine in cca 50cm širine pas, kjer sem se kopal gola skala z luknjo pri luknji, pred tem pa sploh vedel nisem da so bile tam. :X

Sedaj , ce je želja po školjkah, jih grem zjutraj v ribarnico iskat, nobenega matranja in unicevanja rastišč, pa za smešen denar.
User avatar
vizi
Posts: 653
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Krivolov

Post by vizi »

Spomnim se, da je prstace tolkel tudi naš sosed v Peroju, kjer smo z družino dopustovali pred tridesetimi leti. Bil sem desetleten mulc, ki je rad namakal trnek in lovil špare, ciplje. O školjkah se mi ni sanjalo, niti jih nismo jedli. Enkrat pa jih je omenjeni možakar s sosednje parcele prinesel pripravljene na buzaro. Kolk je bilo to slastno. 😛 Prvič in zadnjič v življenju.

Se je ta vrsta školjk kje uspela ohraniti ali so jo čisto iztrebili?
Post Reply