[NEURADNO] SJ Challenge 2018

Post Reply
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

[NEURADNO] SJ Challenge 2018

Post by kr'en »

Danes sva se s Martinom pogovarjala o letošnjem challenge-u in o tem da bo pravilnik dobil dodatno točko ali dve.

- Prva točka. Oba se strinjava, da bo postavljena neka omejitev kar se tiče prijave kilaže strelk ulovljenih specifično na Antenalu.
Tam se riba grupira v jate in večina strelk je zato enakih velikosti, tja do 2kg. Ob enem pa so tako nagnetene da zaradi konkurence grizejo vse kar jim pride pred gobec, ob enem pa se jih zaradi nagnetenosti še haklja. Oba sva mnenja da ni posebej športno (in mislim da tudi ni fer do drugih, ki se po ostalih terenih matrajo ujet ribo ki ni toliko pod vplivom jatnega vedenja in jo je zato težje prevarat) prijavljat takšen ulov.


- Druga točka, pri kateri bom absolutno vztrajal da mora biti vključena v pravilnik pa je, da velja prijavljati samo ulov, ki presega minimalne dovoljene mere za uplen v državi v kateri lovite. Glede na vse prijavljene ulove iz prejšnjih let mislim da s to točko ne bo problema.

Diskusija naj se začne. ;)
Image
brezo
Posts: 455
Joined: 21 Sep 2015, 12:30
Location: Nova Gorica

Re: [NEURADNO] SJ Challenge 2018

Post by brezo »

Druga tocka super.

Prva točka pa se ne strinjam. Če ne bi bilo strelk, bi bilo ulovov zelo malo. Mogoče se jigerji počutite zapostavljeno proti spinerjem, nekateri smo oboje in menim da se sam človek odloči kaj in kje bo lovil. Če se odlociš jigat, veš da bo ulov kot bo, ni zaradi tega treba drugih zapostavljat, ker pač oni lovijo na placu kjer je višja frekvenca rib. Poleg tega pravi jigerji, če seveda ulov rata, se nimajo bat strelk, ker je njihova kilaža majhna... Že tako nas je kolikor nas je, ulovi so kot so, ne dat omejitev, ker čene bodo ulovi kot bodo in bomo spet kot prve dve leti, s petimi ribami na celem čelenđu....

Pa brez zamere.

Lp, A.

Edit: ker če se greste takih krajevnih omejitev, pol je treba omejit še drugje, ne samo Antenal. In ko se tko lotimo pol ne bo konca... dejstva so, da je jig lovine vec po nekaterih koncih, spin pa na drugih koncih. Jaz se z prvo točko ne strinjam.

Jigal sem 10dni čez celo leto, spinal pa 14dni... Na jig nisem ulovil niti r od ribe(razn 1 Pirke), če ne bi bilo Antenala, mene ne bi bilo na spisku ulovljenih rib... športno/nešportno, to naj vsak sam presodi. Ampak, če si imel napačno vabo si lahko cel dan metal pri Antenalu, ulova pa ni bilo.
Last edited by brezo on 02 Jan 2018, 03:52, edited 1 time in total.
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: [NEURADNO] SJ Challenge 2018

Post by Psycho »

Z drugo točko se tudi jaz strinjam.

Uvedba prve pa se mi ne zdi ravno smiselna iz več razlogov. Če v pravilih piše, da se lovi na celotni jadranski obali, ne vidim razloga, da bi se to omejevalo. Kar se tiče raubov, strelke niso edine, ki to počnejo. Potemtakem nebi smela šteti tudi lampuga ali pa lokarda oziroma kakšna druga riba ujeta med raubom.
Načrtno haklanje je tako ali tako prepovedano, se pa včasih zgodi nenačrtno, se pravi, da tudi ostale ribe, ki niso zapete v območje ust nebi smele šteti v rezultat. Zakaj lov na Antenalu ni fer do ostalih, ki so se sami odločili da ne bodo lovili tam? Kaj se komu zdi "športno" pa je precej individualna odločitev. Če se nekdo sam omejuje na terene, kjer "ni jatnega vedenja", ali pa se to bolj redko dogaja, je to odločitev vsakega posameznika in zaradi tega ne vidim razloga, da se postavlja take omejitve. Sem pa tudi mnenja, da če se bo postavljalo vedno bolj komplicirana pravila, se bo slej ko prej našel kdo, ki bo iskal luknje in s tem bo padla v vodo vsa poanta tega prijateljskega challenga, ki bazira na fairplayu in zaupanju sotekmovalcem, da so pošteni.
To je samo moje mnenje, na koncu pa se bosta odločila vidva.
Usus magister est optimus.
Gladiac
Posts: 377
Joined: 23 Sep 2016, 22:59

Re: [NEURADNO] SJ Challenge 2018

Post by Gladiac »

To z Antenalom tudi mene zmoti :)

Sam sem bil tam in nimam nobenega ulova, ker sem pač falil jato.

Se pa strinjam, da naj "haklane" ribe nebi štele.

In da se gremo fairplay in si vsak posameznik odloči ali bo tako igral, ali bo taki ribi vtaknil vabo v usta in se slikal, kot da je bila ujeta.

Kot je rekel Brezo, se zna zgoditi, da bo takih krajev več in potem bo počasi zmanjkalo obale za lovit :)

Drugače pa, kot boste rekli, jaz se prijavljam predvsem zaradi zaključnega druženja, da se vidimo skupaj vsaj 1x na sezono :D

LP
LP
Uroš
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: [NEURADNO] SJ Challenge 2018

Post by tinker »

1. Govora je samo o lokaciji Antenal.
2. Predlog je "neka minimalna teza" za prijavo ulova antenalske strelke v Challenge.

Samo o tem je debata, vse ostalo velja in drzi po pravilniku Challenga.

Lani so se na Antenalu dogajale grozne stvari, ki nimajo niti z ribolovom in se manj s sportim ribolovom niti najmanjse veze. In od tega se jasno distanciramo.

V kontaktih sem z vecino ribicev, ki sodelujejo v Challengu ali pa tudi ne. Dobil sem mnenja nekaterih, da se Antenal zaradi vobce klavnice tam sploh izloci iz ribolovne cone. Sam sem bil proti temu, zato ker se tam lovi tudi brancine, lice...

Obstaja opcija, da npr. letos sploh ne bo jate strelk not in ne bo ponovitve lanske cloveske orgije najnizjih strasti.

Z Zanom sva se menila, da se vseeno postavi meja 2kg - strelka - Antenal, za prijavo ulova. Kar ni nobena nemogoca meja.

Ker pa smo demokraticna druzba, apelirava na vse zainteresirane, da povedo svoje mnenje in se potem nekaj skupaj odlocimo.
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: [NEURADNO] SJ Challenge 2018

Post by zmešan »

Hmmmm.Potem pa nuleramo še "zmagovalca" z ugorjem.Slednji ni čistokrvni predator.
Dajmo potem na vse ribe minimalno težo in imamo prazen čelendž.Jaz sem svojo strelko umaknil ravno iz tega razloga,ker sem na podelitvi slišal nekaj pripomb ti. jiggerjev.Naredite kot mislite,da je prav jaz osebno se bom distanciral od vseh vrst tekmovanj.
Don't drink water,because fish fuck in it.
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: [NEURADNO] SJ Challenge 2018

Post by albacore »

Psycho wrote: 02 Jan 2018, 01:16 Z drugo točko se tudi jaz strinjam.

Uvedba prve pa se mi ne zdi ravno smiselna iz več razlogov. Če v pravilih piše, da se lovi na celotni jadranski obali, ne vidim razloga, da bi se to omejevalo. Kar se tiče raubov, strelke niso edine, ki to počnejo. Potemtakem nebi smela šteti tudi lampuga ali pa lokarda oziroma kakšna druga riba ujeta med raubom.
Načrtno haklanje je tako ali tako prepovedano, se pa včasih zgodi nenačrtno, se pravi, da tudi ostale ribe, ki niso zapete v območje ust nebi smele šteti v rezultat. Zakaj lov na Antenalu ni fer do ostalih, ki so se sami odločili da ne bodo lovili tam? Kaj se komu zdi "športno" pa je precej individualna odločitev. Če se nekdo sam omejuje na terene, kjer "ni jatnega vedenja", ali pa se to bolj redko dogaja, je to odločitev vsakega posameznika in zaradi tega ne vidim razloga, da se postavlja take omejitve. Sem pa tudi mnenja, da če se bo postavljalo vedno bolj komplicirana pravila, se bo slej ko prej našel kdo, ki bo iskal luknje in s tem bo padla v vodo vsa poanta tega prijateljskega challenga, ki bazira na fairplayu in zaupanju sotekmovalcem, da so pošteni.
To je samo moje mnenje, na koncu pa se bosta odločila vidva.
Se strinjam s Psychotom, sam lovim še največ pozimi na Antenalu, ker mi je to najbolj dostopno finančno in zaradi bližine. Sam bi tudi rad hodil na otoke in po Jadranski obali vendar finančno ne znese kakor nekaterim in sem s tem tudi jaz omejen ( se odpelješ malo dlje od Dubrovnika in na spotu ujameš gofa, lico , palamido ali tuno na Antenalu pa le Strelko in Brancina ). V Istri so 3 takšna lovna območja ( Antenal, Plomin, izliv reke Raše ) vendar največ se piše o Antenalu, ker nam je najbližji in tam največ zahajamo. Antenal premore Strelke cca 1-2kg v primerjavi z Limskim kanalom, ki premore Strelke med 2-6kg. Sedaj Strelke na Antenalu lovijo občasno samo s čolni stran od obale in ne vem, če so bile ujete 3-4 v 2 mesecih v Mirni. Tudi v Plominu, ki je tudi podoben karakteristiki Antenala je bil lani naval Strelk, kakor tudi lani poleti v Rovinju pred tovarno, ko so jih vsak večer ven vlekli masovno in več kakor na Antenalu pozimi. Meni se ne zdi smiselno omejit Strelko na 2 kg za challenge kajti za nekoga bo že to trofeja čeprav od 0,5 kg, ker ne bo ujel druge ribe. Ni pa rečeno da bodo Strelke sploh prisotne v Mirni to leto. Zaradi mene lahko Antenal tudi črtate z območja lova in se na challenge 2018 vseeno prijavljam, kajti cilj mi je ujet večjo in težjo ribo, ki jo na Antenalu ne bom, ker je to vmesna postaja v zimskih dneh. HR razmišlja še o uvedbi posebne ribolovne dovolilnice tudi za ostala zaščitena področja.
.......... LP
Image
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: [NEURADNO] SJ Challenge 2018

Post by tinker »

Goran, odlocno spostujem tvoje mnenje, ker dalec najbolje poznaš dotično problematiko in si v bistvu edini dejanski očividec.

Nikakor ne zelimo ustvarjati razlik, omejitev in segregacije med udelezenci. Vsi smo enaki in eno.
Point je bil kategorizirati masovni ribolov na eni doloceni tocki ene dolocene ribje vrste. Ce bi se, ali se bo, taka praksa pojavila tudi na drugih pozicijah, potem je vsa ta debata brezpredmetna, ker tako pač je. Za Rovinj nisem vedel, vem pa za Plomin.

Naj se diskusija nadaljuje...
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: [NEURADNO] SJ Challenge 2018

Post by CBB »

Jaz se s kakršnokoli omejitvijo nikakor ne strinjam. Regularni morajo biti prav vsi ulovi, ki so zakonjsko dovoljeni. Kar se tiče omejitve strelk iz Antenala... kaj s tem dosežeš? Izključno malo bolj prazno temo challenge-a. Antenal je ponujal strelke tisti mesec, pol pa je bilo popolnoma isto, kot drugje. Vsak ima možnost prit na Antenal in ujet ribo. Če mislite, da je to čisto buletproof varianta pridite in se prepričajte. Jaz sem od mojih recimo 5-6 obiskih samo enkrat odnesel ribo domov, iz Plomina pa "spinerske" še ne.
Par tednov nazaj so se povsod lovili brancini povsod, v Plominu in na Antenalu še posebej. Kolikor hočeš. Vsak je imel možnost biti tam, pri -5, pa lovit. Pa ni. Dejstvo pa je, da so brancini v tem času pred drstom fukjeni. In fukjen je zubo maja in junija. Pa omejimo še to, da ribe v drstu niso regularne. Pa da niso regularne lampuge od tam, kjer so boje, pa palamide iz ML vale...
Skratka, riba je regularna, če je regularna po zakonih, sicer pa sem jaz out.
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: [NEURADNO] SJ Challenge 2018

Post by Psycho »

tinker wrote: 02 Jan 2018, 07:34 Lani so se na Antenalu dogajale grozne stvari, ki nimajo niti z ribolovom in se manj s sportim ribolovom niti najmanjse veze. In od tega se jasno distanciramo.
Kar sem lani videl haklanja ribe, se je to dogajalo bolj nad ciplji, kot pa strelkami. Folk je počakal, da se laguna izprazni ob oseki in so se ciplji nabrali pred mostičkom, kjer se laguna izliva v kanal. Najprej so lovili s svincem in trojčkom, po obisku inšpekcije pa so poštudirali, da lahko "jiggajo" v 50cm vode, pač z 50g+ jigom in trojčkom, kar se tudi meni zdi vredno pisanja kazni. Na žalost je baje, po pričevanju nekaterih domačinov, inšpekcija hodila tam okrog le v jutranjih urah.
To je toliko kar vem iz mojega prvega lanskega obiska na Antenalu, ko sem norijo strelk ravon zamudil, oziroma ujel tistih 15 minut akcije v celem dnevu. Doli sem bil lani še dvakrat, pa nisem dobil niti prijema, s tem da je ob mojem drugem obisku poleti riba bila aktivna.
Mojih dveh ujetih strelk nisem prijavljal, ker sta bili majhni (0.6 in 0.8kg) in nista bili niti med prvih že takrat.
Obe sta bili zapeti od zunaj, pa sem lovil z voblerjem in vlekel ven z neko srednjo hitrostjo.
Gladiac wrote: 02 Jan 2018, 05:11 Se pa strinjam, da naj "haklane" ribe nebi štele.

In da se gremo fairplay in si vsak posameznik odloči ali bo tako igral, ali bo taki ribi vtaknil vabo v usta in se slikal, kot da je bila ujeta.
Če avtomatično diskvalificiramo vse "nepravilno" zapete ribe, potem nastane problem (vsaj) pri lici, ki rada plen udari z glavo, preden ga požre in se tako zapne od zunaj. Letos sem imel priložnost videti slike, z obale ujete ogromne lice, ki se je tako zapela od zunaj.
Še enkrat bom poudaril, da je fairplay že do sedaj osnova za naš challenge, saj brez tega ne more obstajati.
Usus magister est optimus.
Post Reply