2018 HR - PRAVILNIK O ŠPORTSKOM I REKREACIJSKOM RIBOLOVU NA MORU

User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

2018 HR - PRAVILNIK O ŠPORTSKOM I REKREACIJSKOM RIBOLOVU NA MORU

Post by albacore »

.......... LP
Image
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: 2018 HR - PRAVILNIK O ŠPORTSKOM I REKREACIJSKOM RIBOLOVU NA MORU

Post by tinker »

Kul, spet so minimalne mere.
Pa repe bomo moral rezat.
Zelo me veseli, hoba min. 1kg, felun 45 cm, palamida na novo 45 cm...
User avatar
febola
Posts: 605
Joined: 20 Jul 2012, 16:01

Re: 2018 HR - PRAVILNIK O ŠPORTSKOM I REKREACIJSKOM RIBOLOVU NA MORU

Post by febola »

Hmmm tole se je spet zakompliciral. Torej pravilnik uvaja naslednje:
U smislu ovoga Pravilnika, osim pojmova određenih Zakonom o morskom ribarstvu (»Narodne novine«, br. 62/17) (u daljnjem tekstu: Zakon), pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:

1) Lov na veliku ribu – je vrsta ribolova koja se obavlja iz plovila u pokretu (trolling), iz plovila koje pluta ili je usidreno (jigging), a obavlja se posebnim ribolovnim alatom za lov na veliku ribu uz prihranjivanje (brumanje) ili bez.

2) Alat za lov na veliku ribu – ribolovni štap, role (najlona ili upredenice) i osnove najmanje nosivosti od 30 lb.

Kje je zdej SJ? Če hočeš jigat in panulat sploh kot rekreativec ne moreš kupit karte? Se mormo včlanit v društvo in kupir letno športno karto (ki pa je 700kun)?
To bo spet zmede. Kontrola dovoljenj bo preverjala opremo če je 30lb :bwahaha: . Noro
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: 2018 HR - PRAVILNIK O ŠPORTSKOM I REKREACIJSKOM RIBOLOVU NA MORU

Post by tinker »

Hrvaški zakonodajalci še niso osvojili vedenja, da se lahko velika riba lovi tud Z OBALE.
(sem spadata Shoregame in Heavy shorecasting). Obe tehnike uporabljata tudi opremo >30 lbs. Sploh heavy shorecasting (lov z obale na težke naravne vabe, ciljno na zubatca, pagarja, gofa...) se zadnji 2 leti zelo krepi, uporabljajo pa se tudi droni in baitboat-i.

Kontrola dovoljenj - eh, jaz bom uporabljal kar klasik letno dozvolo. Mislim, da ne bodo komplicirali in preverjali libraže opreme nam obalnim ribičem (ker itak nimajo pojma). Vsi ti zakoni so ponavadi pisani za kontrole na morju in lov s čolna. Tam pa si potem vzamejo čas.

P.s. Čeprav je to spet ena kaplja v morje (hvala bogu, da sploh je). Jaz glavni problem vidim v gospodarskem ribolovu, pasanju velikih jat orad, brancinov, gofov...v mrestu. To je hudič, ki uničuje morje.

Image

Italijani sedaj na dno (kjer hočejo zaščitit morski živež, pred ilegalnim lovom in prelovom, sploh kočarjenja) postavljajo take "trgalce" mrež.
To je edina rešitev !
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: 2018 HR - PRAVILNIK O ŠPORTSKOM I REKREACIJSKOM RIBOLOVU NA MORU

Post by CBB »

febola wrote: 12 Dec 2017, 09:41 Hmmm tole se je spet zakompliciral. Torej pravilnik uvaja naslednje:
U smislu ovoga Pravilnika, osim pojmova određenih Zakonom o morskom ribarstvu (»Narodne novine«, br. 62/17) (u daljnjem tekstu: Zakon), pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:

1) Lov na veliku ribu – je vrsta ribolova koja se obavlja iz plovila u pokretu (trolling), iz plovila koje pluta ili je usidreno (jigging), a obavlja se posebnim ribolovnim alatom za lov na veliku ribu uz prihranjivanje (brumanje) ili bez.

2) Alat za lov na veliku ribu – ribolovni štap, role (najlona ili upredenice) i osnove najmanje nosivosti od 30 lb.

Kje je zdej SJ? Če hočeš jigat in panulat sploh kot rekreativec ne moreš kupit karte? Se mormo včlanit v društvo in kupir letno športno karto (ki pa je 700kun)?
To bo spet zmede. Kontrola dovoljenj bo preverjala opremo če je 30lb :bwahaha: . Noro
Febola, tole si ti zbrkal.

1. Če loviš iz obale, lahko mečeš tudi z metlo, libraža je omejena le na 30 lb. če pa panulaš, potem pa da, omejitev je.
2. Športna karta ni 700 ampak 350 kun.
JaTo
Posts: 257
Joined: 04 Oct 2012, 10:34
Location: Postojna

Re: 2018 HR - PRAVILNIK O ŠPORTSKOM I REKREACIJSKOM RIBOLOVU NA MORU

Post by JaTo »

Zdaj sem prebral pravilnik za ribolov, pa imam nekaj vprašanj, če mi lahko kdo pomaga:
- nosilnost opreme za velike ribe je samo za lov s čolna? Ker ne vem točno kaj ta nosilnost 30lb pomeni, jaz imam opremo: palica Colmic cruiser, 120-150g http://shop.ideemare.com/canne-surf-cas ... uiser.html in rola OKUMA PowerLiner PL-865 http://www.prologicfishing.com/product/ ... aitfeeder/, laks 0,35, svinec 60-100g, a sem s takim setom pod ali nad nosilnostjo 30lb?
- da lahko kupiš letno karto za 350 kun, moraš biti član Hrvatskog saveza za športski ribolov na moru, če se prijavim preko te povezave http://www.mps.hr/ribarstvo/default.aspx?id=24, a je to dovolj? Seveda moram počakati, da spremenijo datum. Kot član saveza, a imaš tudi kakšne druge obveznosti?

hvala

lp

Jaka
User avatar
febola
Posts: 605
Joined: 20 Jul 2012, 16:01

Re: 2018 HR - PRAVILNIK O ŠPORTSKOM I REKREACIJSKOM RIBOLOVU NA MORU

Post by febola »

CBB wrote: 12 Dec 2017, 20:45
febola wrote: 12 Dec 2017, 09:41 Hmmm tole se je spet zakompliciral. Torej pravilnik uvaja naslednje:
U smislu ovoga Pravilnika, osim pojmova određenih Zakonom o morskom ribarstvu (»Narodne novine«, br. 62/17) (u daljnjem tekstu: Zakon), pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:

1) Lov na veliku ribu – je vrsta ribolova koja se obavlja iz plovila u pokretu (trolling), iz plovila koje pluta ili je usidreno (jigging), a obavlja se posebnim ribolovnim alatom za lov na veliku ribu uz prihranjivanje (brumanje) ili bez.

2) Alat za lov na veliku ribu – ribolovni štap, role (najlona ili upredenice) i osnove najmanje nosivosti od 30 lb.

Kje je zdej SJ? Če hočeš jigat in panulat sploh kot rekreativec ne moreš kupit karte? Se mormo včlanit v društvo in kupir letno športno karto (ki pa je 700kun)?
To bo spet zmede. Kontrola dovoljenj bo preverjala opremo če je 30lb :bwahaha: . Noro
Febola, tole si ti zbrkal.

1. Če loviš iz obale, lahko mečeš tudi z metlo, libraža je omejena le na 30 lb. če pa panulaš, potem pa da, omejitev je.
2. Športna karta ni 700 ampak 350 kun.
Kaj pa je pol to:
Godišnja dozvola za ribolov udičarskim alatima za veliku ribu 700

Šta je udičarski alat? :lol:
User avatar
tinker
Posts: 4056
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: 2018 HR - PRAVILNIK O ŠPORTSKOM I REKREACIJSKOM RIBOLOVU NA MORU

Post by tinker »

Berem Cro forume - velika zmeda je zdaj s tem novim Pravilnikom, ki pa že VELJA!

1. Velika riba, ljudje si sedaj ne znajo tolmačit kaj je to "velika riba". V starem pravilniku so bili definirani - tuna, iglun in iglan in za njih poseben tip dozvole. Zdaj v novem, pa piše velika riba, ali sem spada tudi npr. 8 kg zubo, 10 luc, 10 kg gof ?? In to veliko ribo se lahko lovi samo z opremo >30 lbs. Pa še to je definirano samo v primeru lova s čolna. Lov z obale se ne omenja. Oprema >30 lbs ni prav poceni...sedaj mnogi panulaši ne lovijo na tako močne opreme !

2. Obalni ribolovci (SJ, ki lovimi povečni na opremo >30 lbs - to so prevsem palice (PE3+) in špage/leaderji, role praviloma niso tako močne)......, pač skoz lovimo "velike ribe"

3. Ujetim ribam, če so merske, je treba prirezat zadnjo plavut, s tem se jih označi in v primeru prodajanja rib (kar pa mi rekreativci ne smemo) se ve od kod je riba prišla. To razumem tako, da je v primeru kontrole kart..., treba imet odrezane repe, drugače se plača kazen.

@Jato - si pod 30 lbs, nič skrbet. 30 lbs je 13 kg...torej, rola mora imeti npr. max 13 kg bremzo...lahko kupiš rekreativno letno karto za 500 kn (godišnja dozvola do 65 let). Za športno karto - moraš bit zraven še član kakega hrvaškega športnega kluba in plačati letno članarino še njim. Ne smeš pa s tem priborom lovit - "velike ribe" :rofl:

P.S. V 5 letni bolj intenzivni ribiški karieri še nisem imel nikoli kontrole. Nikjer. Karto pa skoz. Zato v bistvu vsem tem Pravilnikom ne dajem dosti teže za moj tip ribolova. V primeru čolna, to je pa druga pesem. Tam so kontrole pogoste.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: 2018 HR - PRAVILNIK O ŠPORTSKOM I REKREACIJSKOM RIBOLOVU NA MORU

Post by kr'en »

JaTo wrote: 13 Dec 2017, 08:33 Zdaj sem prebral pravilnik za ribolov, pa imam nekaj vprašanj, če mi lahko kdo pomaga:
- nosilnost opreme za velike ribe je samo za lov s čolna? Ker ne vem točno kaj ta nosilnost 30lb pomeni, jaz imam opremo: palica Colmic cruiser, 120-150g http://shop.ideemare.com/canne-surf-cas ... uiser.html in rola OKUMA PowerLiner PL-865 http://www.prologicfishing.com/product/ ... aitfeeder/, laks 0,35, svinec 60-100g, a sem s takim setom pod ali nad nosilnostjo 30lb?
- da lahko kupiš letno karto za 350 kun, moraš biti član Hrvatskog saveza za športski ribolov na moru, če se prijavim preko te povezave http://www.mps.hr/ribarstvo/default.aspx?id=24, a je to dovolj? Seveda moram počakati, da spremenijo datum. Kot član saveza, a imaš tudi kakšne druge obveznosti?

hvala

lp

Jaka
JaTo, ta omejitev 30 lb se nanaša na tiste, ki bodo lovili iz čolna. Kaj 30lb točno pomeni pa verjetno ve (ali pa tudi ne) samo tisti ki je ta člen vtaknil v zakon.

Včeraj sem debatiral s Tadejem in sva se oba spraševala kako mislijo oni to preverjat a je tvoja oprema (torej palica in rola) pod ali nad 30 lb. Sploh ob tako različnih palicah in rolah, ki jih lahko dobiš na trgu.

Obvez drugih mislim da nimaš, je pa dobro pogledat pravilnike ker ne vem če so isti pogoji ( dovoljene tehnike) ribolova za rekreacijsko ali športno. Spodaj je v obrazcu za izpolnjevanje tudi tole: "OIB vlasnika dozvole", kdo ve kaj naj bi bil OIB?
Če loviš samo rekreacijsko in ne s tudi športno s puško, ti je po mojem najbolj sigurno da daš tistih 500 kun in si miren.

----------------------------------

Sicer pa, mislim da za tiste nas, ki lovimo z obale se ni spremenilo veliko. Rad bi videl policaja/inšpektorja ki bo probal izvest kontrolo vas shore jiggerjev nekje bogu za ritjo na ostrih skalah Lošinja. Težili bojo pomojem predvsem tistim na čolnih.
Za nas je drugačno edino to da bo treba ulov označevat, rezat perut oziroma glavo pri glavonožcih (tega sploh ne razumem da moram kalamaru po dolgem glavo prerezat za označbo. :roll: ).
Image
Post Reply