Strupene ribe

User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Strupene ribe

Post by zmešan »

No ja.V glavnem amoniak v urinu pomaga.
Don't drink water,because fish fuck in it.
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: Strupene ribe

Post by blisk »

imaš prav, vendar pomaga sečna kislina
evo z wikipedije

Opasnost[uredi]

Otrov iz lovki meduza kod čovjeka izaziva bol sličnu opeklini, crvenilo kože ili plikove, osip i otok. Ako se ne tretira, djelovanje se može uporediti s opeklinom, od čega još mjesecima ostaje vidna promjena pigmentacije pa čak i ožiljak. Otrov nekih vrsta može izazvati poteškoće s disanjem, povraćanje ili čak gubitak svijesti. Posebno je opasno djelovanje otrova australske morske ose, koje može izazvati i smrt čovjeka.

Mjere prve pomoći[uredi]

Nakon susreta s meduzom, treba po mogućnosti sačuvati mir i pažljivo otresti životinju te izaći iz vode. Ljudi koji pomažu pogođenom trebaju ga smiriti da se izbjegne nepotrebno kretanje a time i dodatno utrljavanje žarnog otrova u tijelo.

Mjesto koje je bilo u dodiru s meduzom treba ispirati slanom vodom, kako bi se lovke isprale. Ne smije ih se nikako pokušati odstraniti golim prstima. Osim toga, kožu se ne smije trljati, jer bi se time izazvalo daljnje pucanje žarnih stanica.

Kad se odstrane sve lovke, treba deaktivirati preostale žarne čahure. U tu se svrhu preporučuje korištenje običnog octa. Treba ga doliti na pogođeno mjesto i ostaviti ga djelovati. Svojim će osmotskim djelovanjem spriječiti daljnje pucanje žarnih čahura. Ako nema pri ruci octa, može poslužiti urin ili limunov sok. U svakom slučaju, nikako ne koristiti slatku vodu ili alkohol.
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: Strupene ribe

Post by Psycho »

Meni se zdi samo čudno da jim je dohtar rekel da je bil pauk. Zdravniki na obali bi pomoje morali vedet kako izgledajo vbodi pauka, če pa ne to pa vsaj simptomi, ki so zelo specifični. Mi je pa žal za tamalo in njene straške, ki imajo slabo izkušnjo z morja, čeprav je imela srečo, da je ni pičil pauk ker bi bilo lahko veliko hujše...
Usus magister est optimus.
tian
Posts: 81
Joined: 28 Jun 2010, 18:49

Re: Strupene ribe

Post by tian »

Mojo sestro je letos usekala meduza. Mela je iste ranice ampak na roki. Mela je oteklino in srednje bolečine. Do večera so ostale še samo ranice. Pomagal pa smo ji kar z navadnim kisom. Navlažiš krpo z kisom in daš na mesto opekline, Pomaga takoj (saj tak je sama rekla).
Bellerophon
Posts: 110
Joined: 11 May 2012, 13:00

Re: Strupene ribe

Post by Bellerophon »

Ko je mene pičil pauk, sem kar malo pisano gledal nekaj časa. In mi sigurno ni bilo več do igre. Takoj ven iz vode, ker sem imel filing, da sem si polovico podplata zrezal na kakšnem skritem plehu ali steklu v mivki.

Hvala bogu, sem imel zegn, da so bile po skalah lužice razgrete vode. In da sem se pravilno odločil, da sem takoj namočil nogo v tisti "krop".

Jaz bi tudi rekel, da je bila meduza. Tudi simptomi so slični temu.
granatov
Posts: 117
Joined: 11 Apr 2011, 12:03

Re: Strupene ribe

Post by granatov »

Tudi jaz sem bral tisti prispevek na facebooku...se zdi kot spis tipičnega ozkega potrošnika - žal. Že če bi dama samo vtipkala v google, bi takoj vidla da če mesto vboda tretiraš z vročino, se strup izniči, kar ve vsak povprečen ribič. Pa tudi med laično javnostjo je dosti poznano.
rtmktl
Posts: 20
Joined: 17 Jul 2012, 19:12

Re: Strupene ribe

Post by rtmktl »

Se strinjam, da to nikakor ni bil pauk.
@granatov ... Grem staviti, da 95% ljudi ribe niti ne pozna, niti ne ve, kaj je v primeru pika potrebno storiti. Se pa zdi, da se letos kar naprej govori o tej ribi. Jih je toliko več, ali je le neka modna "muha" (riba)?
krapar
Posts: 64
Joined: 07 Jun 2013, 11:36

Re: Strupene ribe

Post by krapar »

Katera riba je tole:

Živi predvsem v peščenem okolju.
Je bele barve (videl sem jo dvakrat enkrat sem jo sam ujel v nečujamu enkrat pa jo je ujel nek ribič v gajacu) in ima po celem trebuhu neprekinjeno plavut. na plavuti so bodice.
Ima velik gobec ujel sem jo in je merila 30cm na lignja. Na vratu ima modro strupeno bodico (izgleda kot plavut.)
se opravičujem za morebitno nejasnost ali slovnične napak!
hvala za razumevanje!
uspešen prijem želim
lp krapar
User avatar
Psycho
Posts: 1242
Joined: 06 Jun 2011, 14:12
Location: Lukovica pri Domžalah
Contact:

Re: Strupene ribe

Post by Psycho »

Če je podobna temu je to morski zmaj, oziroma pajek (pauk). Glede barve je lahko še malo svetlejši, saj barve variirajo glede na barvo dna na katerem prebiva.

http://s9.mojalbum.com/10415699_1078320 ... 783270.jpg
Usus magister est optimus.
krapar
Posts: 64
Joined: 07 Jun 2013, 11:36

Re: Strupene ribe

Post by krapar »

ja ta je vedel sem da je strupena samo nisem vedel katera je.
se opravičujem za morebitno nejasnost ali slovnične napak!
hvala za razumevanje!
uspešen prijem želim
lp krapar
Post Reply