Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Recenzije rol, Trgovine, Ribe Ostala oprema
User avatar
izi3
Posts: 323
Joined: 21 Jul 2013, 09:44
Location: Tržič

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by izi3 »

Zanima me ali so med olji in mastmi za vzdrževanje rol bistvene razlike npr. od Shimana, Penna, Abu Garcie in ostalimi? Katere olja in masti kaj uporabljate in da imate dobre izkušnje z njimi? Hvala vsem za feedback :)
Freak
Posts: 13
Joined: 19 Aug 2013, 17:25

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by Freak »

Kupi olje za šivalne stroje, podobno dobro opravi stvar, je pa precej cenejše.
User avatar
vizi
Posts: 655
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by vizi »

Je kdo iz okolice Kranja, ki bi mi pokazal, kako se vzdržuje rolo za morski ribolov?

V drugi sezoni sj se je Daiwa Saltist 3500 začela oglašati, prav tako letošnji nakup Daiwa BG 2500. Še vedno se učim in tukaj pri čiščenju in podmazovanju rol sem res tanek, saj do sedaj nisem imel nobenih sitnosti. Zato sem tudi nabavil ti dve roli kot trpežni in priporočljivi za morski ribolov.

Od svojih možnih kiksov vidim 1. da nisem od zgoraj splakoval role s sladko vodo po vsakem ribolovu in 2. da sem splakoval rolo s sproščeno bremzo (max za obrat in pol). Šlamparija po domače, upam da do sedaj nisem naredil kake trajne škode...

Če si dosleden, potem 1.točka res zadostuje, da dobra rola dela bp?

Skratka, hočem se naučit tudi teh stvari in poskrbeti zgledno za svojo opremo. Je pa lažje, če ti nekdo pokaže in razloži.
User avatar
CBB
Posts: 1464
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by CBB »

Daiwa BG iz izkušenj prijatelja, pa tudi na FB je par debat na to temo, ni namenjena morskemu ribolovu. Prijatelju se je zaradi korozije praktično razletela. Če koga zanima, lahko pripnem tudi slike... Je pa res, da je ni popolnoma nič pazil. Pač ribolov na čolnu, po končanem pribor pač pospraviš in ostane na čolnu.
Načeloma se opremo spere s toplim tušom. Jaz imam lepo kolekcijo rol, po ribolovu jih tuširam in še z nobeno nisem imel problemov.
User avatar
vizi
Posts: 655
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by vizi »

CBB, hvala za odgovor!

Od zdaj naprej jo bom redno tuširal, čistil in podmazoval, pa upam, da zdrži nekaj sezon in kilskih rib!😛 Daiwa BG ni ravno poceni rola, mora še dat nekaj od sebe. Saltist pa sploh!
User avatar
CBB
Posts: 1464
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by CBB »

Hm... daiwa bg je nižji razred rol...
Astilec
Posts: 174
Joined: 25 Apr 2017, 20:32

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by Astilec »

Dokler sem spiral s slatko vodo po vsakem ribolovu nisem imel nikol nobenih problemov...... Pa so določene role stare 6let+

Ko enkrat zamraziš je treba rolo razdret, očisti in namazati....... Samo naj ne dela vsak tega doma, ker ni za vse tako lahko kot se zdi🤔😉
User avatar
vizi
Posts: 655
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by vizi »

Danes sem obe roli spucal, kolikor se enostavno da prit zraven. Malenkost sem očistil notranjost špule in podmazal dele preklopnika z oljem za role. Čiščenje s suho bombažno krpo z malenkost dodatka wd40 na krpo.

Preklopnik sem najprej odvil z role in ga razstavil. Ko sem pri Daiwi BG razdrl line roller, je bilo od znotraj na plastičnem delu precej kristalov soli! Splaknil s sladko vodo, popivnal vodo s suho krpo, osušil in sestavil nazaj. Dodal kapljico olja. Saltista sem enako preveril kot BG, pa je bil znotraj čist. Tako sem na ključne dele le kapnil kapljico olja, narejeno! Obe roli delata kot šus! Zelo zadovoljen 😎

Simpl je najboljše😋

Hvala Žan za svetovanje👍
User avatar
vizi
Posts: 655
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by vizi »

CBB, nisem sicer napisal, a imam BG 2500 magsealed. Ni cenena rola, če bi jo rangiral, bi rekel nižji srednji razred rol. Katero boljšo in dražjo alternativo bi mi svetoval ali priporočal? Ob pravilnem rokovanju in rednem vzdrževanju, upam, da bo delala nekaj sezon.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3428
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by kr'en »

Evo navodila za vzdrževanje role iz Shimano South East Asia kataloga. ;)

Image

Image
Image
Post Reply