Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Recenzije rol, Trgovine, Ribe Ostala oprema
Bobsaap
Posts: 27
Joined: 09 Mar 2015, 16:17

Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by Bobsaap »

Zdravo!

Več ali manj, se ukvarjam z ribolovom predvsem na sladkih vodah, torej jezerih, rekah ...

V poletnih dneh, pa vsekakor rad vržem ribiško palico oz. sistem na njej v morje. Tukaj se mi pa vedno znova poraja vprašanje, ali na tak način uničujem ribiško opremo - slana voda!

Je tore ribiška palica, najlon, rola in ostalo, kar uporabljam na sladkih vodah primerno tudi za ribolov na morju? Če že, kako potem te zadeve kvalitetno očistiti, da bodo ostale uporabne tudi skozi leto? Ali priporočate morda raje ločeno opremo posebej za ribolovo na morju - če ja, kakšno?

PS. Se opravičujem za malce veliko vprašanj - sem se letos odločil, da bom malce več časa namenil ribolovu na morju, ko bom na dopustu in sedaj je pravi čas za zbiranje informacij o le-tem. :D

Hvala vsem za odgovore!

Bobsaap
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by blisk »

Predvsem je odvisno od opreme. Če imaš neko low cost varjanto potem odpade. Če pa imaš kvalitetno opremo ni problema. Recimo orade se lovi na kraparce, plovček z bolognesom, spin palice so iste ...
Največji problem so role oziroma ležaji pri rolah.
Opremo splahneš pod sladko vodo in to je to.
Bobsaap
Posts: 27
Joined: 09 Mar 2015, 16:17

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by Bobsaap »

Hmm, najlon je malce težko splahniti - sol po mojem kar ostane na njem. ;)

Drugače pa hvala za odgovor - če ima pa še kdo kak nasvet, pa se priporočam. ;)
borzon
Posts: 13
Joined: 17 Aug 2017, 12:33

Morski ribolov - Čiščenje opreme in vzdrževanje

Post by borzon »

Pozdravljeni,

Ker sem nov v svetu morskega ribolova in sem tudi nov na tem forumu me zanima, če mi lahko svetujete kako je potrebno in kaj je potrebno čistiti oziroma oprati po uporabi teleskopske ribiške palice. Zanima me s čim je priporočljivo čistiti carbonske ribiške palice? A je dovolj da po upodabi samo splakneš palico in rolo s sladko vodo, ali je potrebno palico očistiti s kakim čistilom (cet za pranje posode ...).
Do sedaj sem palico po vsaki uporabi le splaknil pod sladko vodo, glavo role kjer je navit laks pa sem vedno odvil in laks ter glavo ravno tako splaknil pod sladko vodo.
Zanima me tudi, kako pogosto je potrebno mazati rolo in vodila v samem roloju?

Opravičujem se, če je bila mogoče podobna tema že kdaj odprta.
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Morski ribolov - Čiščenje opreme in vzdrževanje

Post by zmešan »

Tuširanje z mlačno vodo zadostuje.
Don't drink water,because fish fuck in it.
_SilverArrow_
Posts: 258
Joined: 06 Aug 2014, 21:56

Re: Morski ribolov - Čiščenje opreme in vzdrževanje

Post by _SilverArrow_ »

Vsaki 5 ribolov pošpricam silikonski sprej na krpo pa obrišem zunanjost palice,rinke,in mlinčke. In vsaki ribolov kakor je že omenil nekdo pod mlačno vodo.....
borzon
Posts: 13
Joined: 17 Aug 2017, 12:33

Re: Morski ribolov - Čiščenje opreme in vzdrževanje

Post by borzon »

Hvala vama za pomoč.

Kater silikonski sprej pa uporabljaš?
Kako pa splaknete laks, ki je navit na roli? Jaz vedno odvijačim glavo role iz role in nato vse skupaj splaknem. A je to OK?
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by kr'en »

Tako, združil sem že dve enaki temi. Drugič prosim malo poglejte po forumu če ni bila slučajno že odprta tema s skroaj identičnim naslovom.

Kar se tiče čiščenja opreme. Če je oprema dobra potem skoraj ne rabiš nič spirat. Svoje opreme za lov lignjev nisem spral že nekaj let in je še zmeraj kot novo.
Za slabšo opremo pa je dovolj da rolo spereš pod sladko vodo, lahko jo potem tudi še obrišeš z vlažno krpo in pustiš da se posuši. Rolo pa tudi oplakneš in pustiš da se posuši. Kar se tiče pranja laksa si ne beli laglave, ponavadi je trdno navit na špulo tako da tudi ko ga spereš, spereš samo vrhnje navoje saj voda ne bo prodrla globlje. Laks je itak priporočljivo zamenjat vsako leto, ali dve. Odvisno koliko loviš.
Image
Goran3003
Posts: 48
Joined: 02 Jul 2015, 22:18

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by Goran3003 »

Pozdravljeni,

Mene pa zanima kako skrbite za umetno vabo? Sam vabe kot vso ostalo opremo po vsakem ribolovu sperem v mlačni vodi, a trnki, solid in split rinke po vsakem ribolovu po večini rjavijo. Tudi tisti na vabah JackFin, Duo... edino kar ne rjavi je oprema seaspin in Fiiish.
Torej je kaka rešitev, ali pač menjate trojčke in ostalo?

LP, Goran.
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by zmešan »

Rešitev je kvalitetnejša in dražja roba.
Don't drink water,because fish fuck in it.
Post Reply