Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Recenzije rol, Trgovine, Ribe Ostala oprema
Goran3003
Posts: 48
Joined: 02 Jul 2015, 22:18

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by Goran3003 »

S tem se strinjam, ampak kot sem napisal, trnki rjavijo tudi na vabah Jack Fin ki pa niso ravno poceni...
User avatar
zmešan
Posts: 1864
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by zmešan »

Z robo sem misli split,solid ringe in trojčke.Veliko dragih vab imajo cenene split ringe in trojčke.
Don't drink water,because fish fuck in it.
Goran3003
Posts: 48
Joined: 02 Jul 2015, 22:18

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by Goran3003 »

Aha, OK. Potem se pač zamenja in to je to.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by kr'en »

Ja, večinoma je treba menjat split ringe in trojčke in potem ni težav z rjavenjem. Še vseeno pa je priporočljivo vabe po koncu ribolova (recimo ko prideš z dopusta) dobro sprat pod sladko vodo in posušiti.
Image
firbc
Posts: 77
Joined: 21 Apr 2013, 10:12
Location: Ljubljana

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by firbc »

Zanima me vaše mnenje. Nekje sem prebiral o koristih in "ne"koristih pranja ribiške pletenice in morebitnem podaljševanju njene uporabe s tem, predvsem če jo uporabljaš v slani vodi.
OK do sedaj je bila debata o splakovanju (tuširanju) role. Ampak s tem opereš le nekaj zgornjih slojev navitja, pri SJ ali pri panuli recimo se ti pa odvije lahko ohoho vrvice.
Baje naj bi vrvica s časom postala toga itd., zaradi soli, se slabše navijala, mogoče več vozlov, ...
Recimo varianta je, kot je bilo že nekje na forumu napisano, da se jo s časom previje na način da se jo "obrne" in s tem zamenja konca pri roli ... eno leto en, drugo leto drug ...
Kako bi sploh pral ... recimo da vrvico previješ na en širši valj tako da ni toliko slojev en na drugem in potem spereš pod tekočo vodo in pustiš da se posuši ... je pa res da 300 m vrvice tudi na širokem valju da kar nekaj navitja.

Torej vaše mnenje, ali je pranje vrvice stvar s katero se splača ukvarjat oziroma bi vi to delali(delate) ali je ceneje vse skupaj zamenjati ... ok pojem "ceneje" je vedno stvar buđeta, ki je na razpolago za ribičijo :smrk:
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by kr'en »

Hja, če je vrvica kvalitetna se nimaš kaj sekirat. Pač splakneš/stuširaš rolo in to je to.

Da bi previjal in pral 300m vrvice je po mojem čist nepraktično in brezvezna poraba časa.
Image
User avatar
albacore
Diplomirani lignjelovec
Posts: 1291
Joined: 26 Aug 2012, 10:38
Location: Umag - Portorož

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by albacore »

Jaz osebno snamem vrvico z role in jo namotam na prazen kolut ter jo pustim cca 1-2 dni v sladki vodi ter jo potem spravim za sezono, ko ta vrvica pride na vrsto. S tem tudi preprečim, da se pod špulo nabere sol in prične kakšna korozija. Občasno splahnem celo rolo pod tušem ( med sezono uporabe ) vendar nikoli ne snamem špulo z role ter jo potopim v vodo, ker s tem zmočiš diske ali še huje filc diske. Rolo prebrišem ter nato prešpricam s silikon sprejem in ponovno prebrišem. Palice ravno tako splahnem z vodo ter operem rinke z milnico ter jih nato prebrišem in posušim. Nato jih prešpricam s silikon sprejem in spravim. Isto velja za rolo le da ji nato snamem ležaj za navitje ter ga dodatno naoljim, vlijem par kapljic olja v rolo, če ima ob strani vijak drugače skozi ročko in podmažem steblo - osovino role z mastjo in naoljim ležaj v kolikor je na osovini nato prešpricam celo rolo in spravim v škatlo za drugo sezono.
.......... LP
Image
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by tinker »

Goran, odslej bom nosil k tebi mojo opremo na zimovanje !
Lepo si to razlozil in povedal vse, kar lahko doma sami naredimo za opremo.
To je to.

P.s. Jaz perem spage v koseškem bajerju, par metov z 30g utezjo in je.
firbc
Posts: 77
Joined: 21 Apr 2013, 10:12
Location: Ljubljana

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by firbc »

Kot je rekel tinker ... temu se reče odnos do opreme ... :yeah:
User avatar
kula shaker
Posts: 146
Joined: 26 Sep 2017, 14:59
Location: Ljubljana

Re: Ribolov na morju - čiščenje ribiške opreme

Post by kula shaker »

Jaz po uporabi sperem palico in rolo. Takrat dam zavoro do konca, ko se rola posuši, jo pa spet razpustim.
Post Reply