It is currently 16 Apr 2014, 23:13

All times are UTC [ DST ]

Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Baitcast rola za morski spin?
PostPosted: 04 Nov 2013, 19:15 

Blank se suši in bolj ga gledam, bolj se mi zdi, da neka moderna spin rola enostavno ne paše gor.
Če se potrudim, in izdelam še en šmikerski, starinski reelseat in nabavim eno klasičo (round profile) baitcast rolo, bi bil izgled fantastičen...
Problem je, ker reči ne delam za na steno, ampak za lovit. V planu je premetavaje žlic in jiggov, iz obale, globina od 7 do 36 m.
Hvala za nasvete.

Profile  

Post subject: Re: Baitcast rola za morski spin?
PostPosted: 05 Nov 2013, 08:17 

Hm, je za probati. Je pa definitivno več "dela" in možnosti za pokvarjen ribolov pri baitcasting rolah, sploh na morju. Ko so idealni pogoji za ribolov, veter itd. je pri lovi z baitcasting rolami potrebno vložiti več truda za pravilno delovanje. Jaz jih že nekaj let uporabljam pri lovu na ščuko. Že na jezeru, ko malo zapiha in spregledaš to spremembo, ne prilagodiš zavore in meta, lahko pridelaš lepo sračje gnezdo, da ne govorim o strganih špagah in izgubljenih vabah. Sicer se z leti te težave zreducirajo, ma vseeno se mi vsaj enkrat na leto zgodi da moram zadevo reševati z nožem ali škarjami. Si pa ne predstavljam da grem na morje, idealni pogoji, voda vre, noge postanejo mehke, roka se zatrese, dogaja se na skrajnem dometu opreme. Potem pa zamahneš, na roli slišiš tisti frrrrrrp (zvok špage ki se nabira na roli) in pok. Vaba gre v maloro, gnezda ne rešiš brez rezanja pa še za to porabiš dobrih 15 minut, 20-30 metrov drage špage gre v koš, in to vse med tem ko voda vre okoli tebe, iglice več v zraku kot v vodi in cipljem od strahu zrastejo pljuča in hodijo po rivi... Si zlomim palico na glavi, rolo pa zatisnem... tja...
Lej ne rečem da bi imel 200 lovnih dni na morju na leto, 50 brancinov, 20 gofov itd za sabo in bi si človek zaželel malo spremembe, popestritev itd... Da bi si pa tistih 10-20 dni (če je vse po sreči) želel še dodatno otežiti...

LP Zoran

Profile  

PostPosted: 05 Nov 2013, 08:30 

Zoki, z vsako tvojo besedo se strinjam !
Super si to napisal.

PostPosted: 06 Nov 2013, 12:14 

Thnx Zoki (daj mi prosim telefonsko na pm. Sem jo izgubil v enem od razbitih telefonov).

Očitno se je palčka odločila namesto mene. Spodnji del je ratal krasno, zgornji pa je mnogo premehak, prešibek in počasen. Istrski bambus očitno ni Tonkin. Plan je, da heretično sparim spodnji del s karbonskim zgornjim, obesim gor eno stacionarno rolco (Catana 2500???) in reč uporabljam kot lahko špinarco. Drugi del plana je izdelava še ene, komplet bambus palice, drugačnega taperja in preseka, namensko za SJ. Na to bo šla pa baitcasting rola (Cardiff??).

@Zmešan. Imaš mogoče dimenzije tiste špice, ki si jo nabavil za eggi palico?

Profile  

PostPosted: 06 Nov 2013, 12:18 

dolžina1.2m, z fija 6 na fi 1,6

PostPosted: 06 Nov 2013, 13:57 

luc wrote:
Thnx Zoki (daj mi prosim telefonsko na pm. Sem jo izgubil v enem od razbitih telefonov).

Očitno se je palčka odločila namesto mene. Spodnji del je ratal krasno, zgornji pa je mnogo premehak, prešibek in počasen. Istrski bambus očitno ni Tonkin. Plan je, da heretično sparim spodnji del s karbonskim zgornjim, obesim gor eno stacionarno rolco (Catana 2500???) in reč uporabljam kot lahko špinarco. Drugi del plana je izdelava še ene, komplet bambus palice, drugačnega taperja in preseka, namensko za SJ. Na to bo šla pa baitcasting rola (Cardiff??).

@Zmešan. Imaš mogoče dimenzije tiste špice, ki si jo nabavil za eggi palico?

Cardiff je low budget/enter level multič. Čeprav na netu najdeš slike teh rol med uporabo na morju težko verjamem da bo prav dolgo zdržala maltretiranje SJ-a. Ampak ja, probaj :). Tudi jaz sem kljub nasvetom ribičev ki so že probali. Baitcasterji so super za sladkovodni lov iz čolna. Ščuka ali bass. Meti med 10 in 20 metrov, kjer je uspeh odvisen koliko lukenj v grmovju boš z vabo predelal preden te veter ali tok odnese naprej. Ne izgubljaš časa z odpiranjem role, v letu dosti lažje kontroliraš dolžino meta, spet ne preprijemaš in zapiraš role itd... Multiči tudi niso tako občutljivi na debelino špage ali laksa ki ga uporabljaš, ne izgubljaš dosti na dolžini metov. Težava nastopi ko se pred tabo odpre neomejen prostor in podzavestno začneš forsirati čim daljše mete. Pri stacionarni roli zamahneš na vso moč, odmakneš prst in se zadeva sama odvije, ustavi itd. Pri multiču moraš za vsako vabo posebej nastavljati zavoro za odvijanje špage pri metih, če se veter vmes ojača ali obrne smer spet nastavljaš zavoro ali bolj zaviraš s prstom, ali pač skrajšuješ mete. Da ne govorim da se pri lovi iz obale zadeve spreminjajo tudi med samim metom itd... Kot rečeno, dosti več dela in vsaka napaka te lahko košta najmanj par 10 minut časa. Imam doma eno rolo viška. Red Arc, low profile. Je ne uporabljam, ti jo lahko posodim. Preden se zaletiš in si narediš strošek najprej stestiraj. Za začetek jo lahko montiraš tudi na klasično spinersko palico in probaš. Še ena zadeva, pri multičih si omejen glede teže vab. Tam pod 10g je že težko metati, če bi si naprimer med SJ-jem zaželel še parkrat vržti kakšen pins minnow ali dr. minnow. Ne glej profičev na youtube-u, oni dnevno 8-10 ur prelovijo s tako opremo, poleg tega imajo na čolnu vedno večje število top šit kompletov, vsak od njih v nulo uravnotežen za ozko gramažo vab.
Ampak probaj, da se ne boš potem spraševal kaj pa če... Če bi spraševal za sladkovodni ščukolov potem ja. Za SJ pa definitivno ne.

LP Zoran

Profile  

Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC [ DST ]