Oprema za začetnika

Recenzije rol, Trgovine, Ribe Ostala oprema
User avatar
BlazPorenta
Posts: 678
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Oprema za začetnika

Post by BlazPorenta »

kr'en wrote: 25 Jan 2018, 12:21 A so ti to v loribuju podtaknili?

Gre verjetno za bolentino (tehnika lova iz čolna na dno, kjer je svinec na dnu, zgoraj imaš pa stranske prame s trnki) palico, ki ima mehkejši vrh za detekcijo grizev ob enem pa je dovolj močna, da lahko spuščaš težje svince v globino. To je bolj kot ne v mojih očeh nuporabno za lov z obale. Sploh ker je tako kratka.

Za zraven si drugič kupi spin palico do 30g dolgo 2.6 ali 2.7 metra, pa boš z njo lahko metal tako kakšen jig, kot egi, pa še plovčkal boš lahko, če bo potreba.
Hvala kr'en! Ne, nekje drugje sem kupoval, pa ne bi delal slabe reklame. Ampak ja, ni bil najbolj posrecen nakup. Sem sedaj (po urah in urah raziskav po tem forumu) v Monster Bitu kupil 2,7 HART spin palico (20-60g) in vse kar zraven pase. Super prodajalci, so znali svetovati kjer mi je se manjkalo informacij.
Bo pa 50-100 za na coln. Naslednji teden delam tecaj za voditelja colna, tako da se bo dalo uporabit poleti :)
Akat
Posts: 2
Joined: 02 Feb 2018, 20:36

Re: Oprema za začetnika

Post by Akat »

Lp. Se oproscam ce nisem v pravi temi. Sm nov na forumu.
In sicer me zanima imam palico za panolo (Hart one 20-30lbs 167cm)pa me zanima ce je mozno imeti navadno rolo ker na palci imam zadnjo rinko kolescek ali mora biti multirola.
Ali pa ce bi kolescek obrnil kontra.
Najlepsa hvala za odgovir
Endvatri
Posts: 20
Joined: 28 Jul 2017, 09:04

Re: Oprema za začetnika

Post by Endvatri »

Pozdravljeni in hvala vsem za mnogo informacij na forumu. Se drugače trudim lovit ribe s puško,
zdej je pa padla odločitev da bi mel še ribiško opremo za lov z obale.

lansko leto sem v dekatlonu kupil teleskopko 240 z 220 m 0,35 laksa gor. TOLE
Sem probal mal lovit na grunt z drsnim svincem - 60 g svinc in 1/0 trnk.
a je palica prava al ne ne vem, zlomila se ni, Letelo ni prav daleč, 20-30 m, tam nekje. :unsure: Premalo. na 1/2 do cilja
glede na to da je bil zraven v kompletu en 130 vobler in silikonski Sipsey predvidevam da palica za spinning bo

kupujem še eno palico ampak POCENI!!! =)
a ma kdo kakšno idejo kaj kupit? mam že malo ogledano ampak bom počakal na odgovore prej...


Idealni ribolovni dan si predstavljam kot
Najprej naberem vabo na obali, lovim male in srednje ribe dokler se mi da pol pa navežem eno živo vabo in zvlečem ven veliko ribo. :slin:
User avatar
Đony
Posts: 1018
Joined: 09 Oct 2015, 10:24
Location: Krašowc

Re: Oprema za začetnika

Post by Đony »

Endvatri wrote: 27 Feb 2019, 14:07
Idealni ribolovni dan si predstavljam kot
Najprej naberem vabo na obali, lovim male in srednje ribe dokler se mi da pol pa navežem eno živo vabo in zvlečem ven veliko ribo. :slin:
potem pa pride svizec in zavije čokolado :bwahaha: :bwahaha: :bwahaha:
pardon, sem prav moral =)

če si pri vodi , je vse možno...

glede palic pa za 100E dobiš dovolj kvalitetno robo( 50+50 za rolo), da je za začetek bomba. palica cw80g/4m in rola ,da ima 200m/ 0.3 laksa
Endvatri
Posts: 20
Joined: 28 Jul 2017, 09:04

Re: Oprema za začetnika

Post by Endvatri »

100€ so nove plavutke, sm razmisljal bolj o 30 max 40 ucrazy?

Drugace si mi pa dal dobro izhodišče...
Kaj/Kako naj bi s takim sistemov lovil?

Recimo da je takratka palica ki jo že imam dobra za spinat (lignji, brancini pa za na kanu, mogoce se za grunt) bom s to 4m lahko navezal plovec, avolo pa light jig ali kako?

4 m se mi osebno zdi ogromno - kakšno dolžino meta lahko s tako palico pričakujem?
User avatar
BlazPorenta
Posts: 678
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Oprema za začetnika

Post by BlazPorenta »

Lahko ti povem kaj sem se naucil v preteklih dveh letih. 4m palica je za lov na grunt iz obale normalna velikost. Pozabi pa spinanje in jiganje ali lov iz kajaka z njo. S tako dolzino namrec dobivas na zamahu (vecja rocica, ter posledicno manj energije pri zamahu) in dolzini meta. Za dolge mete potem potrebujes tudi solidno rolo (in ne spin majhne role), sorazmerno lahek laks/pletenico, ter le-to navito do samega roba, da se z lahkoto odvija in jo rob role ne bremza. Prav tako najdi perfect tezo svinca za svojo palico. S 30g ne bos prav dalec vrgel, s pretezkim bos ob zamahu trgal. Potem pa se zelo pomeben element dolgega meta - tehnika, katero najdes na youtubu. Ce meces iz roke/rame, bos metal do 20m, ce se naucis vrzti preko rocice (torej zamah s spodnjo roko), se odprejo dolzine od 50m naprej. Potem pa veliko vaje :)
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Oprema za začetnika

Post by kr'en »

Tisti komplet je dober za otroka, ki se bo učil loviti in metati in bo bolj malo ujel in ga na koncu sezone nebo huda škoda stran zabrisat. Za kaj več pa težko.
Za resnejši ribolov bo tudi 30 do 40 kar malo malo, toliko košta že palica ki ni ravno čisti krš. Da je kolikor toliko spodobna celotna oprema je treba pljuniti vsaj 100€, pa še to gre hitro čez ob raznih trnkih, laksih, svincih in ostali drobnarji. :roll:
Image
Endvatri
Posts: 20
Joined: 28 Jul 2017, 09:04

Re: Oprema za začetnika

Post by Endvatri »

Res gledam samo palico pa rolo, nič drugega...
Gre bolj za to da vidim a mi tak ribolov sploh paše al rajš ostanem izključno pod vodo.

Torej teleskopska 240 15-60g cca 150m 0.3 (moja ocena ker specifikacij ni mela - par postov nazaj link) je namenjena za ?

Dodatna "predlogi" bi bila pa za ?

Rad bi probal čimveč tehnik, da vidim kako in kaj, ker moj poskus z eno (neprimerno) palico na grunt je bil precej dolgočas / kontraproduktivno za izkušnje nabirat.

Hvala
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Oprema za začetnika

Post by kr'en »

Endvatri wrote: 28 Feb 2019, 17:39
Torej teleskopska 240 15-60g cca 150m 0.3 (moja ocena ker specifikacij ni mela - par postov nazaj link) je namenjena za ?

Za grunt, pogojno spin s težjimi vabami, ki bodo ob debelem laksu in kratki palici vsaj malo bolje letele od kakšnih lahkih voblerjev. Mogoče kak jig/žlico če mečeš in samo navijaš.
Image
Endvatri
Posts: 20
Joined: 28 Jul 2017, 09:04

Re: Oprema za začetnika

Post by Endvatri »

Evo, zdej vidim da za 30-40 res ne bo slo, ma pa aliexpress čez 7 dni akcijo in bo
Kastking sharky III ali pa kastking summer.
A je to smotrn nakup? Ali se splaca razmišljat o baitcaster roli?

Kaksna palica bi pa bila za zraven? Recimo da bi se šel rock fishing po jugu istre. Spin in variacije je tisto kar mi je najbolj zanimivo. Palamida, brancin, to vem da tam plava, za drugo ne vem...
Pa kakšne ušate bi še probal polovit. Mogoče še druge tamale šparide. Predvidevam da bi blo to najbolje plovčkat...
Kakšen nočni izlet ob polni luni... mal romantike. In ne ugor iz roke ni tisto kar mam v mislih :P


No se link ce koga zanima https://s.click.aliexpress.com/e/bxVh5Ye8
Post Reply