Oprema za vertical jiging

Recenzije rol, Trgovine, Ribe Ostala oprema
Post Reply
radejr24
Posts: 2
Joined: 14 Aug 2019, 11:29

Oprema za vertical jiging

Post by radejr24 »

Pozdravljeni mojstri.

Sem bolj kot ne nov na forumu, pa tudi dokaj nov "amaterski" ribič.
Šele letos poleti mi je uspelo malo bolj resno loviti in za par obrokov naloviti s čolna :jadranje: . Edina vrsta ribolova, ki ga torej poznam je ta, da navezo s tremi trneki (na njih vaba) spustim na dno in čakam, da kaj prime :yeah: Boljše se ne morem izraziti, ker če bi uporabil kak strokovni termin, bi verjetno falil :rofl:

In po "uspešni" sezoni me vedno bolj prijemlje, da poskusim še kaj novega...

Ampak kaj, ko pojma nimam, kakšno opremo bi rabil za vertical jiging. Sem spraševal sodelavca, pa tudi sam ne pozna tehnike, pa tudi opreme zanjo ne.
Zato prosim za nasvete... Mogoče, če se da, kaj iz Trofeje (tja se bom enkrat v jeseni odpravil po nakupih :aaa: )
Sicer mi pravijo, da naj ne kupujem poceni, ampak bi zelo cenil nasvet, ki bi upošteval omejen budžet (torej še dokaj dobro kkvaliteto za čim nižjo ceno - dobro razmerje kvaliteta/cena).

V naprej vsem, ki se boste odzvali, HVALA.
User avatar
zmešan
Posts: 1866
Joined: 26 Nov 2012, 19:50
Location: litija -zg.jarše

Re: Oprema za vertical jiging

Post by zmešan »

Monsterbite
Don't drink water,because fish fuck in it.
radejr24
Posts: 2
Joined: 14 Aug 2019, 11:29

Re: Oprema za vertical jiging

Post by radejr24 »

Me je en od vas mojstrov opozoril, da malo več napišem kje, kako...
Lovil bi v okolici mosta Pašman-Ugljen.
Globine tam okoli je najti tudi do 40m, kaj več ne bi prišlo v poštev.
Kar sem si nagledal je nekje med 20m in 30m.
Katere ribe bi prijemale, se mi še sanja ne. Če prav razumem tehniko, je namenjena predvsem roparskim požrešnim ribam.
In če bi mi uspelo ujeti kaj porcijskega, bi bil že več kot srečen :)
Koliko € bi namenil za palico in rolo? To pa je težko reči. Res upam, da mi več kot 200€ ne bo potrebno...
User avatar
BlazPorenta
Posts: 681
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Oprema za vertical jiging

Post by BlazPorenta »

Hej! Sem na zacetku podobno razmisljal kot ti, vendar tale vertical jigging na roparice (v Jadranu) pride v postev le, ce imas sonar, kjer vidis dogajanje pod sabo. Sicer namakas in pumpas v prazno. Tako da coln + sonar, nato pa ostala oprema, ki ti bo ribo pomagala spraviti na povrsino. Navionics app je namrec premalo natancen, kje je dejansko stena oz sika ali kamen na dnu, kjer bi se potencialna riba zadrzevala. Potem pa se ali je riba sploh tam, glede na izlov morja. Sam teren se ne pogojuje tudi prisotnosti. Na 40m globine so tudi tokovi ze vmes, tako da tudi, ce se pozicioniras nekje, bo jig padal +/- 10 ali vec metrov v levo ali desno, tako da spet hitro zgresis pozicijo, kaj sele ribo, ce ne ves kje je. Na vecjih globinah pa sploh. Tako da tale vertical jiging na blef je tombola, ki se ti bo v 99,9% koncala brez uspeha, ce mene vprasas.
Sicer pa od opreme Okuma Eclipz za 40 ojrou, rolo bos pa tudi nasel v rangu 100€, tako da ti ostane se 60 za par jigov, kabur in inchikuje :)
branevrankar
Posts: 114
Joined: 18 Aug 2017, 12:22

Re: Oprema za vertical jiging

Post by branevrankar »

radejr24 wrote: 18 Sep 2019, 15:01 Me je en od vas mojstrov opozoril, da malo več napišem kje, kako...
Lovil bi v okolici mosta Pašman-Ugljen.
Globine tam okoli je najti tudi do 40m, kaj več ne bi prišlo v poštev.
Kar sem si nagledal je nekje med 20m in 30m.
Katere ribe bi prijemale, se mi še sanja ne. Če prav razumem tehniko, je namenjena predvsem roparskim požrešnim ribam.
In če bi mi uspelo ujeti kaj porcijskega, bi bil že več kot srečen :)
Koliko € bi namenil za palico in rolo? To pa je težko reči. Res upam, da mi več kot 200€ ne bo potrebno...
Pri ribolovu je nebo meja za €€€. So mi zadnjic v monsterbite pokazali par longcast rol, tako da bo spomladi slo ene 300_400€ za longcast roli, pa se kvaliteten laks... vijolice gredo vsako leto za ribičijo. Potem me pa žena sekira, za kaj za vraga imam ene 15 palic, en kup stolov, torbic in kovčkov. Največji problem je pri pakiranju za na morje, ker poleg vse opreme še opremo za PL vtaknem v avto 8-)

Je pa bolje kupit kvalitetno opremo za nekaj €€ več, pa si brez skrbi.
User avatar
tinker
Posts: 4070
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Oprema za vertical jiging

Post by tinker »

VJ se izvaja na sikah in brakih...te pa vidis samo s sonarjem. Konec debate. VJ je podobna fora kot gobarjenje. So placi za to, vmes je pa šuma :)
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3429
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Oprema za vertical jiging

Post by kr'en »

Za 200€ (palica+rola+špaga, recimo, vabe in potrošni material se ne šteje v to) nekako še spraviš nekaj skupaj.
Je pa fajn vedet kaj bi, light jigging s tairubber (kabura) in inchiku zraven, slow (pitch) jigging, ali celo speed jigging? Slednji sicer niti ni toliko popularen pri nas. Slow in light pa čedalje bolj. Vertical jigging je namreč zelo splošen izraz.

Je pa dober sonar in poznavanje njegovega delovanja aperitiv za to tehniko. Brez nje bo precej namakanja v prazno.

Kar se tiče ulova dobiš na to marsikaj, od škarpine, pagra, zubca, gofa (kolikor jih sploh še je, čeprav zanj je bolj speed jigging) pa še kaj vmes. Sploh na kaburo ali inchiku skoči tudi orada ali arbun, šarg, itd.

Mislim, da ti je najbolj prej fino v teoriji preštudirati internet, kaj pomenijo posamezni izrazi, v čem se tehnike razlikujejo in potem iz tega narediti zaključek kaj bi najbolj rad uporabljal.

Iz tega ti bo potem tudi mnogo lažje določiti kakšno opremo (predvsem kakšne gramaže palico) bi rad imel.

Ali pa če se oglasiš v trgovini, ki je dobro založena s te vrste opremo in si v živo pogledaš razlike med npr slow jigging in jigging opremo, različne vabe itd. Ne bom rekel da v Trofeji tega ne znajo, sigurno pa v Monstru prednjačimo v tem.
Image
Post Reply