VOZLI in NAVEZE

Recenzije rol, Trgovine, Ribe Ostala oprema
Post Reply
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

VOZLI in NAVEZE

Post by RibAr »

Odpiram novo temo, ki se mi zdi primerna za "zimsko tematiko" in je še kako pomembna, saj je ravno vozel vedno najšibkejši člen sistema. Upam, da boste želeli deliti svoje "male skrivnosti".

Za začetek vprašanje: Kateri vozel uporabljate za izdelavo zanke?

Jaz zaenkrat najbolj zaupam "dvojni osmici".

Vrtljivke najraje vežem s "palomar" vozlom, zlasti še na fluorokarbon, na laks pa tudi z vozlom "over the finger".
lojz
Posts: 107
Joined: 18 May 2008, 10:19

Re: VOZLI in NAVEZE

Post by lojz »

Nekaj vozlov za ponovitev ali učenje http://www.netknots.com/html/fishing_knots.html
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: VOZLI in NAVEZE

Post by tinker »

Jaz uporabljam:

1. Palomar vozel:vse vrtljivke
2. Rapala vozel: karabini
3. Navadni dvojni vozel: zanke
4. Trnki z očesom: neko homemade skrpucalo (vozel še iz otroških dni), hiter, enostaven, dobro drži, grd.

To je ves moj repertoar in znanje o vozlih.
lucky78
Posts: 182
Joined: 27 Sep 2008, 21:20
Location: Lucija

Re: VOZLI in NAVEZE

Post by lucky78 »

tinker wrote:Jaz uporabljam:4. Trnki z očesom: neko homemade skrpucalo (vozel še iz otroških dni), hiter, enostaven, dobro drži, grd.
Evo ti tinker da vozel ne popusti nekaj izi za se naučitvezat trnke z očesom Image....baje daga je sama IGFA vzela za svojega in je eden močnejših vozlov. Sam ga uporabljam ker imam ownerje z očesom......drugače pa uporabljam še dva vozla
za vrtljivke:
Image

in rapala seveda za rapale
Image

No za naveze uporabljam še:
Image
Image
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: VOZLI in NAVEZE

Post by RibAr »

Lucky tisti prvi vozel je palomar in tudi jaz ga vse več uporabljam za vezanje trnekov še posebno, če jih vežem na fluorokarbon (tam skoraj noben drugi vozel ne drži dobro).

Še eno vrašanje: ali kaj preverjate trdnost vozlov na navezah po zapenjanjih ali še rajši po borbi z večjimi ribami?

Jaz sem opazil, da mnogi vozli, ki so sicer zaupanja vredni že po nekaj dneh namakanja v morski vodi, dokaj hitro počijo, tako da v dveh tednih na morju predvez zamenjam 2 - 3 X.

Drugač pa lepe in koristne slikice.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: VOZLI in NAVEZE

Post by kr'en »

Jaz ponavadi menjam predveze vsak dan lova.
Ker lovim na takih terenih kjer je dosti zapenjanj.
Image
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: VOZLI in NAVEZE

Post by RibAr »

Kr'en, to se mi vsekakor zdi pametno.

Jaz lovim skoraj izključno iz čolna in zapenjanja praktično ni, pa sem bil zelo neprijetno presenečen :o , ko sem ugotovil, da laksi (0,30 - 6 kg) pokajo kot "cviren" po 5 dneh (vsak dan v morju nekaj ur). Jaz predvez enostavno testiram tako, da z roko na hitro cuknem in kadar poči, vedno poči na vozlu.

Zelo zanimiv se mi zdi "Rapala" vozel, tega do sedaj nisem poznal, zgleda tako, da bi bil uporaben tudi za zanko. Kaj pa njegova trdnost npr. v primerjavi z navadno zanko? In kako se obnese na fluorokarbonu? Tam namreč podoben vozel (over the finger) popolnoma odpove, ker enostavno zdrsne.
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: VOZLI in NAVEZE

Post by tinker »

RibAr wrote: Zelo zanimiv se mi zdi "Rapala" vozel, tega do sedaj nisem poznal, zgleda tako, da bi bil uporaben tudi za zanko. Kaj pa njegova trdnost npr. v primerjavi z navadno zanko?
Tudi jaz pri lovu na grund menjam naveze max na dva dni...imam pa vse predpripravljeno in samo lepo prežnoram. Trnke po 2-3 dneh ribolova obvezno menjam z novimi (špičke postanejo tope).

Rapala vozel je odličen, a ni glih najhitrejši in najlažji. Voblerje se zaradi akcije veže ali na karabine (no ti dodatno omogočajo tudi hitro menjavo voblerjev) ali pa na zanka vozle (eden od njih je rapala vozel), le taka montaža omogoča prosto gibanje voblerja in čimbolj izkoriščeno fabricirano akcijo voblerja.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: VOZLI in NAVEZE

Post by RibAr »

Jaz voblerje "vežem" preko karabina zaradi hitre menjave.

Nič zato, če je "Rapala" vozel zakompliciran, vozlanje mi načeloma ne dela težav, pa tudi slikica je lepa.
A je kdo ta vozel preizkusil na fluorokarbonu?

Drugače pa, palomar vozel je res zakon, uporabljam ga od letos in lahko povem, da je to verjetno eden najboljših vozlov sploh glede na uporabnost, enostavnost in moč.
lucky78
Posts: 182
Joined: 27 Sep 2008, 21:20
Location: Lucija

Re: VOZLI in NAVEZE

Post by lucky78 »

Jup palomar je zakon ja hiter in čvrst.....enkrat sem se spel potopit za ostalo navezo ko sem zapel v fiesi (imel sem rdeč svinec pa sem ga našel) in povem vam da mi je počil vozel na vrtljivki in ne na trnku.......od takrat je moj vozel za trnke palomar za naveze pa sem zamenjal s tistim ki je na slikici.....eden izmed hitrejših vozlov za vozlanje.

Kar se pa tiče rapal sem se lastno-očesno preprčal da laks + vrtljivka s karabinčkom + rapala = neuspeh probala s kolegom on brez jaz z ....on uspeh jaz polomija....očitno jih moti tisto cingljanje karabinčka....konec koncev povadiš malo doma na kakem starem laksu pol pa u živo gre ko podmazano!! :lol:
Image
Post Reply