prvi lov s čolnom

Drifting in ribolov iz zasidranega čolna
jernej
Posts: 170
Joined: 27 Jun 2013, 17:34

prvi lov s čolnom

Post by jernej »

Pozdravljeni.
V aprilu se bom prijavil na izpit za čoln.
Čoln se bom sposodil prek domačinov.
Torej Tomos motorji tam 10 do kw.
Lovim ponavadi samo poleti med dopustom 14 dni.
Dopustoval bom v Sali na Dugem otoku.
Ker te čolni nimajo nič opreme.(samo motor in čoln).
Me zanima na kaj oz. na kakšen način se naj kot čisti začetnik iz čolna naj probam loviti?
Koliko greš lahko od obale s tistimi čolnički ,ki imajo motor Tomos 4.(zaradi varnosti).
Ali naj šlepam ribico gor pa dol?
Ali naj probam it na globino?
Kaj naj bi bil ulov-kaj večjega pa tudi če je bolj po sreči.
Hvala vam za vsak odgovor.
Lp:Jernej
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: prvi lov s čolnom

Post by kr'en »

Vidim, da ni še nihče nič napisal, bom pa jaz par vrstic.

Najprej, sam čolna nimam, imam pa nekaj malega izkušenj z lovom iz čolna.
Sam bi ti najbolj priporočal, da se za začetek lotiš bolentino ribolova, t.j. ribolov iz zasidranega čolna. S panulo boš pomojem pokuril več živcev kot imel uspeha.
Z bolentinom je lažje, zasidraš se nad pozicijo, spustiš pod čoln do dna v vreči za krompir brum (ali pa tudi ne, kakor hočeš), natakneš vabo in jo spustiš do dna. Same naveze za bolentino so ponavadi sestavljene tako da je na dnu svinec nad njim pa ena ali več stranskih vrvic s trnki. Za vabo uporabiš kar boš pač imel- lignja, črve, itd. Nato držiš laks napet (ampak ne toliko, da se bo svinec ob valovanju morja vzdigoval z dna) in detektiraš grize. Bolentino palice imajo mehkejše vrhove zato se grizi lepo vidijo.

Kar se tiče izbire pozicije, če ne boš imel fish finderja malo glej kam zahajajo lokalci lovit in jim od daleč sledi. Sodeč po arkodu bi znalo biti zanimivo okoli bližnjih otokov, ali pa morda tudi kar v samem Lavdarskem kanalu.

Ob lovu na večjih globinah je tudi priporočljivo imeti vrvico namesto laksa, da negiraš razteg ki ga ima le ta in s tem izboljšaš detekcijo in zatege, stranske vrvice so seveda iz FC.



Toliko od mene. :mrgreen:
Image
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: prvi lov s čolnom

Post by blisk »

Lepo ti je kren napisal. Drži se tega in boš sigurno kaj ulovil. Sam se navadno ne sidram, oziroma komaj ko vidim da je riba spodaj. Oddaljenost od obale ni bistvena, glej raje da bo globina tam med 20-30 m. Poleti dela najboljše na teh globinah, seveda je pa za probat tudi globje ali plitveje. Brum ni obvezen je pa priporočljiv.
Lahko sprobaš pa tudi kako lahko panulo, ni nobena umetnost. Na koncu laksa zapneš en mali voblerček (5-9 cm), 2-4 vozle in peglaš do onemoglosti. Če nimaš GPSja za hitrost, sprobaj vabo poleg čolna da vidiš pri kateri brzini najlepše dela (malo gasa, četrt gasa, pol gasa ... :yeah: )

pa mirno morje :jadranje:
spinr123
Posts: 125
Joined: 16 Oct 2013, 08:53

Re: prvi lov s čolnom

Post by spinr123 »

Mali voblerček lahka panula blizu obale znajo prijeti kakšne ušate malo bolj proti odprtem pa skuše, lokarde šnjuri lahko se posreči tudi kaj večjega.

Če ti rata dobiti iglico - najlaže na tisto prejico lahko probaš površinsko panulo - sedaj nevem kako je stanje z strelkami na dugem otoku ampak ce so potem bos sigurno kaksno ujel, ali pa panula za zubatca :D

Sicer je pa bolentino varna izbira
User avatar
Martin
Posts: 17
Joined: 22 Jul 2015, 14:09

Lovljenje rib v Piranskem zalivu

Post by Martin »

( MESTO LOVLJENJA RIB PIRANSKI ZALIV ) Vprašal bi vas rad za vaše osebno mnenje ali loviti na plovec ali na grunt in ob tem, če lahko prosim opišite tudi vaše naveze.

Hvala vnaprej za vaše komentarje!
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: prvi lov s čolnom

Post by kr'en »

Pozdravljen Martin in dobrodošel na forumu.

V tejle temi v katero sem prestavil tvoj post, sem jaz lepo opisal navezo za lov iz čolna na grnut. Lahko sicer tudi poizkusiš lovit na plovec, ampak glede na to da so pri lovu s čolna globine ponavadi večje boš najbrž od ulova imel samo kakšne igle, ki plavajo pod površino. Ostala riba se, vsaj čez dan, drži bolj globoko, tam je pa bolj učinkovit in praktičen grunt ribolov, oziroma bolentino.

Veljalo bi omeniti tudi sabiki sistem (kupiš že navezano, na koncu sistema navežeš svinec in na začetku spojiš s kolutom laksa), ki ga spustiš pod čoln medtem ko loviš na bulentin. Zadeva lovi skoraj sama ob guganju čolna, ulov pa so šnjuri, lokarde, škombri, itd, manjša pelagična riba.
Image
User avatar
Martin
Posts: 17
Joined: 22 Jul 2015, 14:09

Re: prvi lov s čolnom

Post by Martin »

Aja, a sabiki sistem deluje tudi v našem morju? A se ga da dobit v katerikoli ribiški trgovini? Aja pa še eno vprašanje ali je za sabiki sistem potrebna posebna vrsta palice?
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: prvi lov s čolnom

Post by kr'en »

Zakaj pa nebi deloval v našem morju? :wtf:

Kakšno palico za sabiki ne vem, kadar smo mi z njim lovili je bilo zmeraj kar iz roke. Dobiš ga v ribiških trgovinah, ja, pa glej da ne kupiš kakšnega s prevelikimi peresci.
Image
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: prvi lov s čolnom

Post by CBB »

kr'en wrote:Zakaj pa nebi deloval v našem morju? :wtf:

Kakšno palico za sabiki ne vem, kadar smo mi z njim lovili je bilo zmeraj kar iz roke. Dobiš ga v ribiških trgovinah, ja, pa glej da ne kupiš kakšnega s prevelikimi peresci.
sabiki zahteva precej močno palico, ker pri lovu z njim navadno uporabljaš torpedo svinec, ki ima recimo 200-300 g. Mi na sabiki lovimo kar iz roke, se nekako bolje obnese.
User avatar
sova
Posts: 1318
Joined: 04 Apr 2013, 15:04
Location: Solkan

Re: prvi lov s čolnom

Post by sova »

Če boš že lovil s sabikijem imaš tu en video kako se to dela. Ima palico 2.5m, 100gr maksimalno(max moč palice). Je pa to palica prav za sabiki Trabucco Kazuma Sabiki. O roli pa le to, da mora bit primerna za ta način ribolova.
http://www.italianfishingtv.it/video/?v=KZeI7xPZLdw

@CBB zakaj si uporabljal 200-300gr svinec ? S sabikijem ne panulaš, loviš iz mirujočega čolna kolkor jaz vem. Pri min.14.51 se vidi, da uporablja lažji svinec. Po moje je to okrog 60-80 gr.

lp.
Image
Post Reply