Vertical Jigging

Drifting in ribolov iz zasidranega čolna
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Vertical Jigging

Post by proton »

Ja, sem videl, da si super opisal :yeah:
User avatar
sova
Posts: 1318
Joined: 04 Apr 2013, 15:04
Location: Solkan

Re: Vertical Jigging

Post by sova »

Image
User avatar
BlazPorenta
Posts: 678
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Vertical Jigging

Post by BlazPorenta »

Po vseh ogledanih videih in planiranju letosnjega morja, mi vertical (speed) jiging se vedno ne da miru. Izgleda res zabavno in ce imas dobro lokacijo in nekaj srece, je tudi trud lahko lepo poplacan.
Imam pa vprasanje za poznavalce palic. Lastim si Okumo Eclipz z akcijo do 100g, a ker to ni specializirana VJ palica, ali je strah, da jo pri hitrem (agresivnem) jiganju z 80-100g jigi zlomim?
Hvala za odgovore!
fishyakero
Posts: 41
Joined: 07 Nov 2019, 19:16

Re: Vertical Jigging

Post by fishyakero »

Jaz nisem strokovnjak ampak po mojem je ne boš kar tako zlomil :-)
User avatar
BlazPorenta
Posts: 678
Joined: 04 Jun 2017, 10:54

Re: Vertical Jigging

Post by BlazPorenta »

Sem imel priloznost v zivo videti, kako hitro en napacen gib zlomi palico :) ce je palica obremenjena pod napacnim kotom oz na napacnem mestu. Vse odvisno kje se najbolj ukrivlja in kompenzira, ter kje dovoljuje najvec obremenitve. Sedaj pa ce jaz cukam 100g jig iz 80m globine, je to precejsnja obremenitev, in se veselje kaj hitro konca. Moram pogooglati, ce najdem razlike med slow jiging in fast jiging palicami. Oz se vedno bom vesel mnenja kakega strokovnjaka na tem podrocju.



Nasel tole stran, bom prestudiral: https://webpeche.owally.com/jigging_tec ... hnics.html
User avatar
Rdečko
Posts: 120
Joined: 04 Apr 2016, 08:31
Location: Trst

Re: Vertical Jigging

Post by Rdečko »

Lep pozdrav vsem.
Zadnje čase sledim kanalu Stari Ribar na youtube-u in bi rad razumel bolj specifično kaj se uporablja pri izvajanju te tehnike in pri bolj modernemu SlowPitchu.

1) koliko težke jige za VJ se uporablja na globinah 30-40m in 60-70m? Koliko težke jige pa se na istih globinah in v istih kondicijah uporablja pri SP?

2) sta vj in sp izvedljiva z isto palico ali ne?
Za kar sem razumel, je palica za vj krajša in bolj reaktivna. Palica za sp pa malo daljša in bolj mehka v špici. Pri sp tudi baitcasting rola ima važno ulogo pri delovanju jiga. Je tako?

3) jaz sem si zamislil ta komplet:
-palica enodelna MajorCraft Crostage B64M/LJ 6'4"(1,91m) 80-180g fast
http://tackle4all.com/major-craft-new-c ... 11583.html
- reciklaža role Shimano Technium 5000fd(sem jo kupil nekaj let nazaj za Shore Jigging)
Moj cilj naj bi bile ribe na dnu od pol kg gor. Rad bi bil pripravljen za globine do 60m =)

Prijatelju so v trgovini Motomarine v Trstu svetovali in prodali ta komplet za slow pitch:
- palica Tailwalk SPJ 633 Max 350g for Spj only ; Max drag 2kg.
- rola Tailwalk Elan Wide Power 71bl 10th anniversary limited edition

Je to pravi komplet za Kvarner, zapadno in južno Istro?

Lp ErikR
Catch & Roštilj :fish:
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Vertical Jigging

Post by kr'en »

Strogo gledano je vse Vertical Jigging :)

Se pa deli generalno na več zvrsti:
- Speed jigging
- Slow jigging
- Light jigging
-itd.

Pri speed jiggingu ponavadi uporabljaš Spinning rolo, palice so krajše in močnejše, tudi tempo je hitrejši. Pri slow so palice malo daljše, špici so bolj mehki, in uporabljajo se skoraj izključno baitcasting role. Potem pa kombiniraš potege s palico in obrate ročice, da dobiš long pitch, slow pitch, high pitch, itd. Najbolje da si prebereš tole https://webpeche.owally.com/jigging_tec ... hnics.html ali pa tole https://www.anglers-secrets.com/slow-pitch-jigging/ :)

Obe tehniki z eno palico boš težko izvajal, ker so karakterno zelo različne.

Neko pravilo čez palec za težo vabe glede na globino naj bi bilo 1g teže na 1m globine, ampak to je v idealnih pogojih. Če imaš močne tokove spodaj pozabi da boš na 60m karkoli delal z 60g jigom blizu dna, ti ga prej odnese.

Glede na to česa v trgovini največ prodamo za Jadran si vzemi palico 120-150g, potem se pa odloči kaj bi več izvajal, slow ali bolj speed.
Image
User avatar
Rdečko
Posts: 120
Joined: 04 Apr 2016, 08:31
Location: Trst

Re: Vertical Jigging

Post by Rdečko »

Hvala za pojasnilo. Si bom lepo pregledal oba dva linka.
Glede gramaže sem nekako že zavohal, da za globine Jadrana ne potrebujemo tako težke jige, ampak dejstvo, da so mojemu prijatelju svetovali in prodali tisto tailwalk mi je malo zmedlo pojme.

Lp ErikR
Catch & Roštilj :fish:
User avatar
ponco
Posts: 40
Joined: 11 Jan 2019, 22:50

Re: Vertical Jigging

Post by ponco »

Lažja Tailwalk SPJ 631 (max 150g) dela odlično s "slow jigi", vendar vseeno potrebuješ vsaj 40g, da palica opravi svoje ob obratu role. Na globinah 30-60 m se običajno uporablja 50-120g.

Tailwalk Elan role so zelo ok, sam imam sicer TW elan wide power BL (poteg 78 cm) in Daiwa saltiga 15HL (100 cm). Za "slow jigging" ima rola z daljšim potegom v teoriji nekaj prednosti, saj vrh palice ob obratu role povzroči malenkost boljšo prezentacijo. Vendar pa se mi zdi, da je mogoče precej narediti z rahlim gibanjem palice, tako da je teorija večje role (Saltiga) predvsem dražja teorija. Ne vem pa, če ima tehnologija role (baitcast proti spin) res kakšen vpliv na gibanje palice in vabe, vkolikor je poteg primerljiv.

"Drag-a" role za slow jigging zaenkrat še nisem nastavljal z dinamometrom, ampak z nekaj občutka in z načinom drila z rolo (t. j. ne s "pumpanjem" palice) lahko precej zdrilaš ribe ranga 2-3 kg. Zlomiti palico samo s "slow" jiganjem se mi zdi precej nemogoče. Problem lahke SPJ631 palice pa je, da zobotrebec hitro zlomiš pri pospravljanju v omaro - za 5 cm sem skrajšal že 2 palici tega modela.

Glede na vse povedano pa bo naslednja palica bolj praktična, manj lomljiva, univerzalna "long pitch", t. j. malce daljša, malce močnejša palica, a z le malenkost hitrejšo akcijo. Npr. http://tackle4all.com/major-craft-giant ... 5032.html .

Fast jigging je z omenjenimi palicami nemogoč. Pa še ena nepričakovana izkušnja - palica (počasne akcije!?) za VSJ zna včasih zmagati pri tataki načinu lignjelova, saj se čuti nežne dotike lignja.

lp
User avatar
Rdečko
Posts: 120
Joined: 04 Apr 2016, 08:31
Location: Trst

Re: Vertical Jigging

Post by Rdečko »

Lep pozdrav Ponco,
Hvala za prispevek in oprosti, ker sem zamudil odgovor dober mesec
Po dolgem razmišljanju in raziskovanju, sem prišel do zaključka, da si bom kupil SlowPitch komplet.

Med brskanjem na spletu, sem "spoznal" zelo prijaznega Egidia Lovece in njegovega prijatelja Stefana Abramija.

www.talismanlures.it
https://www.stefanoadami.it/slow-pitch-jigging/

Na teh dveh straneh je teorija te tehnike zelo lepo napisana in poglobljena.
Svetujem vam tudi ta dolg 'podcast', v kateremu zelo dobro razložita vse informacije napisane v zgoraj omenjenih linkih.
(na žalost je vse v italijanščini).

https://youtu.be/-MhCMqACNJQ

Odločil sem, da bom sledil njihovi filozofiji in njihovim nasvetom pri sestavljanju kompleta:

Palica bo ena od teh dveh:
- Tailwalk SPJ 630 (jig max 150g)
- Talismanlures #2

Rola pa bo ena od teh dveh. Morem še razumet, če sta sploh primerni mojim potrebam:
- NEW Ocea Jigger 1501HG
- Daiwa Saltiga 1510HL

Vrvica:
PE1,5

Ostalo:
Gumenjak Marshall M80 s starim Evinrude-om 737
Garmin EchoMap 42cv

Ps- Katerikoli nasvet, predvsem pri izbiri role je dobrodošel.

Lp ErikR
Catch & Roštilj :fish:
Post Reply