ligenj v avgustu

Drifting in ribolov iz zasidranega čolna
panula
Posts: 25
Joined: 24 Jul 2011, 14:53

ligenj v avgustu

Post by panula »

zanima me predvsem kako se najbolje lovi lignja v avgustu..... se opravičujem za začetniška vprašanja, samo sem nazadnje lovil že pred leti, smo pa s prškafondami mislim da se jim tako reče cukali nad morsko travo na globini kakšnih 20m ali nekaj takega...

za vsak nasvet sem hvaležen, rad bi pa samo kakšnega za živo vabo:)
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: ligenj v avgustu

Post by funt »

Ligenj v avgustu se najbol "ziher" ujame le v ribarnici, ampak za panulo ne bo koriten krepan :).
Seveda se da ujeti tu pa tam kakšnega ampak če si v enem od postov omenil prejico in iglice, ti priporočam, da ne izgubljaš časa z lignji.
PS:upam da je prejica od Skeinfish-a.

lp

Funt
panula
Posts: 25
Joined: 24 Jul 2011, 14:53

Re: ligenj v avgustu

Post by panula »

jap skeinfish rumena:) tko da bomo kar na iglice lovil ja...

LP
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: ligenj v avgustu

Post by RibAr »

Lignje lahko loviš celo leto, res pa je, da jih je poleti težje ujeti kot jeseni in pozimi. Lignji se poleti navadno zadržujejo globlje, a ne vsi. Pred kratkim sem bral zanimiv članek, da obstajata dve populaciji lignjev, eni ki migrirajo v globlje predele in drugi, ki ostajajo v plitvejših zalivih in slednje se lahko lovi preko celega leta.

Mrtev ligenj sploh ni slaba vaba, če govorimo o lovu zobatca, gofa bo pa težje prepričal.

Največ možnosti za ulov lignja je ob polni luni v času večernega mraka, nekoliko manj ob jutranjem svitu. Takrat se splača poskusiti, če ga nameravaš uporabiti za vabo na panuli. Jaz sem letos celo maja uspel ujeti tri. Morje se bo sedaj verjetno tudi že malo shladilo, tako da velja poskusiti.
dyn
Posts: 70
Joined: 13 Mar 2013, 22:16

Re: ligenj v avgustu

Post by dyn »

Je probal kdo lovit lignje v slo morju v tem casu?
Berem da v hr se dobro lovijo na majhnih globinah (20m)
Ouzo
Posts: 30
Joined: 11 Feb 2013, 12:51

Re: ligenj v avgustu

Post by Ouzo »

Jaz sem jih lovil s prijatelji na Ugljanu prejšnji tedn. Globina okoli 15m. V celi noči smo jih dobili 30. So pa zelo majhni.
Ace!
Posts: 67
Joined: 20 Sep 2012, 12:43
Location: Šempas
Contact:

Re: ligenj v avgustu

Post by Ace! »

Lignje se lahko lovi čez celo leto
V poletnih mesecih zvečer se nahajajo na globini od 20 do 25m in so samo majhni 15 do 25 dkg.
Vsaj tako je na pelješscu.

V tržaškem zalivu pa nevem, ker je cel zaliv take globine :D; tako da ne morajo priti zvečer na omenjeno globino ( ker so vedno na taki globini (če sploh so))
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: ligenj v avgustu

Post by CBB »

panula wrote:zanima me predvsem kako se najbolje lovi lignja v avgustu..... se opravičujem za začetniška vprašanja, samo sem nazadnje lovil že pred leti, smo pa s prškafondami mislim da se jim tako reče cukali nad morsko travo na globini kakšnih 20m ali nekaj takega...

za vsak nasvet sem hvaležen, rad bi pa samo kakšnega za živo vabo:)
Mi jih na panulo dobimo vedno, lažje zvečer, zjutraj je potrebno hudo zgodaj ustat:) Se ga pa ujame zjutraj tudi na peškafondo.
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: ligenj v avgustu

Post by CBB »

RibAr wrote:Lignje lahko loviš celo leto, res pa je, da jih je poleti težje ujeti kot jeseni in pozimi. Lignji se poleti navadno zadržujejo globlje, a ne vsi. Pred kratkim sem bral zanimiv članek, da obstajata dve populaciji lignjev, eni ki migrirajo v globlje predele in drugi, ki ostajajo v plitvejših zalivih in slednje se lahko lovi preko celega leta.

Mrtev ligenj sploh ni slaba vaba, če govorimo o lovu zobatca, gofa bo pa težje prepričal.

Največ možnosti za ulov lignja je ob polni luni v času večernega mraka, nekoliko manj ob jutranjem svitu. Takrat se splača poskusiti, če ga nameravaš uporabiti za vabo na panuli. Jaz sem letos celo maja uspel ujeti tri. Morje se bo sedaj verjetno tudi že malo shladilo, tako da velja poskusiti.
Mrtev ligenj je za zobatca preeeeecej slabša vaba, kot živ ligenj. Največji razlog za to je ta, da ti useka po tleh in zapneš. Vsaj pri tehniki lova s panulo in piombo guardiano. Če je ligenj živ pa ne bo v tla nabijal...
User avatar
febola
Posts: 605
Joined: 20 Jul 2012, 16:01

Re: ligenj v avgustu

Post by febola »

Prosim za nasvet kako na nepoznani lokaciji ujeti lignja v poletnih mesecih? Torej katere spote je dobro najprej pregledat? So to razne luknje, strmo padajoče stene, najgloblje točke področja …? Katera tehnika bi bila najbolj primerna?
Rad bi se malo pripravil na kak nov izziv :D
Hvala!
Post Reply