Čoln

Drifting in ribolov iz zasidranega čolna
mamaMicka
Posts: 30
Joined: 31 Jul 2010, 12:15

Čoln

Post by mamaMicka »

Dobrodošel nazaj... Zima je zahtevala svoj davek in sem bil manj aktiven...

Sem ugotovil, da imam rad ribolov, saj sem letos o tem zacel razmisljati ze zdaj...

Imel bi ino vprasanje. Ker je iz obale cedalje tezje loviti, ker ocitno ni ribic si bom za letos omislil en colnicek, da se lahko odpeljem malo ven iskat srečo.

Zaenkrat imam budget 2.500€, malo, vendar menim, da za enkrat dovolj.
Rabil bi nasvet. Najvec premisljujem od gumice 3m z malim motorcko, dobra stran je, da potem z njim ni nikakrsnih stroškov vec (registracija, dovoljenja itd... Verjetno, ce se bom odlocil za tako gumico, bom vzel eno do 1000€, ki je ni toliko skoda, saj jo bom pustil v vodi cez celo poletje do jeseni. Priveza v tem primeru tudi ne bom placeval ampak ga bom v kampu "zavezal za en kamen".

Druga varjanta pa bi bila kaka pasara... Ali zaprta ali pa odprta, malo sem gledal tudi za kakim starejsim Elanom Fisherman, ki pa je b bistvu gliser, samoo po mojem so ti colni, ki so stari "budget killerji"... (gliserji)

Kaj bi mi vi svetovolai, saj jaz sam sem bil najblizje ribolovu na colnu, ko sem sedel na blazini in imel v zepu skarje za najlon :)

Bi se pa drzal obale,, ker z nobenim od teh colnov se ne bi sel kakih daljinskih podvigov, niti nimam zelje pa 3 dnevnem popotovanju iz celine na cres ali podobno... Sem na pavsalu celo poletje in je "skoda" da me potem ni tam.

Hvala
mamaMicka
Posts: 30
Joined: 31 Jul 2010, 12:15

Re: Čoln

Post by mamaMicka »

Pomojem bi tole bolj pasalo v temo Oprema

Admin oprosti, presodi ti...
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Čoln

Post by kr'en »

Mislim, da je kar uredu postavljeno. Bo ostalo tukaj.
Image
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Čoln

Post by RibAr »

Tudi sam sem lani sprejel to odločitev in nabavil pasaro s kabino. Če želiš koristen nasvet, povej malo več podatkov...

Kako hiter naj bo čoln? (za izbiro motorja in tipa korita)
Za kako vrsto ribolova ga boš uporabljal?
Za koliko oseb?
Kje ga boš uporabljal?
V kakih vremenskih razmerah (letnih časih) ga boš uporabljal?
mamaMicka
Posts: 30
Joined: 31 Jul 2010, 12:15

Re: Čoln

Post by mamaMicka »

Tako nekako...

Nisem tako zagred ribič kot vas večina...

Uporabljal bi ga od maja do konca septembra, potem bi zadevo verjetno pospravil preko zime... Uporabljal bi ga v okolici Kraljevice (sem v kampu skoraj pod Krskim mostom velebitska burja pravijo da je tam na morju)

Za koliko oseb... v familiji sva dva odrasla in dva otroka. Če bi se odločal za malega gumenjaka je itak vse skupaj namenjenu le meni in enemu sinu za ribolov. Namakal bi palice, verjetno bi probal panulo...

V kolikor bi vzel coln tipa pasara bi ga enako uporabljal le za ribolov v bližini obale. Kabina se mi zdi uporabna za ribiško kramo. S pasaro se ne bi sel kakih potovanj, ker se mi ne da. Do zdaj sva s sinom dirkala z motorji (verjetno bova letos nehala) in imava dovolj popotovanj z minimalnimi potrebščinami, vedno iskanje placa za spat, iskanje hrane itd... Poleg tega bom letos postavil prikolica na pavsal, tako da bom imel tam ves luksuz in se ne bi šel popotovanj... Pa se bojim se morja, ce sem odkrit... (zgleda prevec Discoveryja in Deadliest catch-a :) )

Najraje od vsega bi imel gumenjaka ca 5 metrov in motorjem nad 50ks, vendar to stane 10.000 in gor.
Kot sem rekel sem gledal tudi kakega starega Elana 401 ali 402 z zunanjim motorjem... Ne vem kako bi zgledal ribolov na taksnem colnu??? Bi bil pa uporaben se za kako tubo, ker smo cela familija otroci in uzivamo v vseh neumnostih, ki jih cloveski um premore. Če bi imel kaj taksnega bi sel potem lahko tudi iz celine na Krk. Z kakim colnom z 5-6 vozli pomojem ne, ali pa tudi morda... pa kako panulo za sabo :)

Kaj vec, kot 2500€ pa res ne bi dal, ker je prevec. Sem realen clovek in se mi zdi skoda, da dam 5000€ potem pa ne bom imel niti za "vinjeto" in gorivo. Pa se vseeno mi to toliko ne pomeni... Raje kak dan na dirkališču še ubijem...

Za ribolov predvidevam, da je najboljsa kaksna pasara z kabino ne?! Najbolj stabilna in verjetno najvec prostora na palubi...

Kaj pa 3 m gumica? (za njo ne rabim it delat ispita in ni registracije, dovoljenj...

Ali kdo ve koliko se ziba kak Elan 401?

Relativno ugodno se dobijo tudi gume 3,3 - 3,8m z 10-15 ks motorjem... Za gume pravijo, da so tudi najbolj varne... Tudi poraba je najbolj znosna...
Za elana 401 ne bi to ravno trdil. Izkusenj pa nimam nobenih z colnom... No dvakrat so mi dovolili tiscat gas na mali gumici :)

Hvala!
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Čoln

Post by RibAr »

Pošteno si povedal...

torej:

1. gumica:
- varna, enostavna (lahko ga tudi malo butneš), lahka, učinkovita;
- rabi manj močan motor motor
- bodi pozoren pri materialu, obvezno se izogni PVC ipd., najboljši material je hypalon (je pa relativno drag), tudi rabljeni zelo držijo ceno;
- cena je praktično enaka plovilu iz fiberglasa ali celo višja
- manj prostora, ni prostora za "ribiško kramo"
- krajša življenjska doba
- pri nakupu rabljenega bodi zelo, zelo pozoren (ventili, spoji, ipd..)
- za 2 osebi načeloma zadostuje čoln cca. 3m, ki ga ne rabiš registrirat, če boš vzel tako varianto, ga lahko transportiraš tudi v prtljažniku ali na strehi... ampak to je res "basic" varianta (imam doma strega Maestrala 2,98m)
- RIB gumenjaki (dno iz fiberglasa, gliser trup) imajo praktično enake plovne lastnosti kot "klasični" gliserji, oziroma so celo bolj stabilni

2. fiberglas, ABS plastika ipd..
Glede na tip ribolova, ki bo prevladoval, se boš najprej moral odločiti kak tip trupa boš izbral:
- gliser trup: doseže večje hitrosti, omogoča hiter transport do željene lokacije; manj stabilen in vodljiv pri nizkih hitrostih in razburkanem morju
- izpodrivni trup (deplasmanec): ne glisira, ampak vodo izpodriva, hitrost je manjša, je pa bistveno bolj stabilen in vodljiv pri nizkih hitrostih in razburkanem morju, ker valove reže.
- glavna prednost pred gumenjaki sta prostor in komfort, zlasti če imajo kabino. Tudi 5m čolni imajo že kabino, ki krmarju nudi zavetje pred čelnim vetrom in valovi (jaz imam pasaro 5m s kabino in tudi ob meterskih valovih ostanem popolnoma suh), na gumici to ni možno.

Moj namig:
Če tvoja prva ljubezen ni panula, potem se odloči za gliser (gumico ali plastiko, odvisno od potreb in želja). Za začetek je morda gumica še najenostavnejša. Če želiš več pozornosti nameniti tudi panuli in ti hitrost ni primarnega pomena, potem vzemi raje klasično pasaro.

Glede motorja boš verjetno bolj vedel sam. 2T rabi kar velik rezervoar, 4T pa je zahtevnejši za vzdrževanje... jaz prisegam na Yamaho.

Upam, da sem ti kaj pomagal.
mamaMicka
Posts: 30
Joined: 31 Jul 2010, 12:15

Re: Čoln

Post by mamaMicka »

Si pomagal veliko in nič, kakor se vzame... Zdaj sem morda se bolj v dvomih...

Nekako sem zdaj takole...

Odločil se bom med tremi varjanami verjetno.

1. gumica do 3 metre, nekaj takega, kot imas ti doma 30 let star beograd z 4ps motorjem, do max 1000€

2. varianta je
gliser tipa Elan GT 080, tele me na hitro spominja na une norce, ki lovije basse na F&H http://www.avto.net/mornar2003/ad.asp?ID=96073 zanj hoce 1500€ brez motorja :(

3. varianta pa je izpodrivni z kabino
ta me zaenkrat se najbolj mika. Na morjeplovcu so nekaj pisali, vendar nic kaj oprijemljivega. Coln je nov! Te dni bom poklical in vprasal ka in kako.
http://www.njuskalo.hr/motorni-brodovi/ ... las-555440
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Čoln

Post by RibAr »

Mislim, da 2. varianta z gliserjem ni preveč dobra, čoln je bolj "dirkalnik" kot fisherman. Veliki manjko so relativno nizke stranice, računaj, da se boš v času ribolova sidral tudi izven zaveterja... kot si dobro povedal tale gliserček spominja bolj na čolne iz oddaje na F&H ch. in je primeren za jezera in mirne zalive.

Če te mika gliserski trup, potem glej raje čolne tipa fisherman npr. Saver, model 540 cabin fisher ipd...

Pasare so pa itak zakon, tu je ponudbe zelo veliko na Hrvaškem, pri nas pa bolj malo, vsaj kar se novih plovil tiče, rabljene se dobijo.

Jaz sem izbral model Mazury 485k, drugače so tu še Arba 500, Arta Vela II, VEN...
klemn
Posts: 150
Joined: 14 Dec 2009, 13:18

Re: Čoln

Post by klemn »

mamaMicka wrote:Si pomagal veliko in nič, kakor se vzame... Zdaj sem morda se bolj v dvomih...

Nekako sem zdaj takole...

Odločil se bom med tremi varjanami verjetno.

1. gumica do 3 metre, nekaj takega, kot imas ti doma 30 let star beograd z 4ps motorjem, do max 1000€

2. varianta je
gliser tipa Elan GT 080, tele me na hitro spominja na une norce, ki lovije basse na F&H http://www.avto.net/mornar2003/ad.asp?ID=96073 zanj hoce 1500€ brez motorja :(

3. varianta pa je izpodrivni z kabino
ta me zaenkrat se najbolj mika. Na morjeplovcu so nekaj pisali, vendar nic kaj oprijemljivega. Coln je nov! Te dni bom poklical in vprasal ka in kako.
http://www.njuskalo.hr/motorni-brodovi/ ... las-555440

Oj ko kaj izveš o tej novi barki iz Hr, prosim če mal poročaš, ker tudi sam že nekaj časa gledam te nove barke iz Hr...

L.P. Klemen
mamaMicka
Posts: 30
Joined: 31 Jul 2010, 12:15

Re: Čoln

Post by mamaMicka »

Do ponedeljka ne bom 100% klical, ker grem gledat enega 6m gliserja, malo novejsega z kabino. Upam, da je to to, da pridem skozi za podoben denar. In da probam panulo pri 35 vozlih :)
Kar sem zvedel na drugem forumu za nov HR coln pa se čaka nanj po placilu ca 3 mesece. Čoln je pokitan in pobarvan... vse ostalo pa moras dokoncati sam. No, ce vzames z okni so ta ze notri. Za to ceno pa ni luck, sidra in teh stvari. Seveda tudi ne motorja. Jaz, ce bi imel malo vec casa bi ga 100% vzel in ga sam dokoncal po svojih zeljah, vendar se bojim, ce ga zdaj narocim, da bo 2013 se vedno stal na dvoriscu.

Je pa menda tako, da ni carine za plovilo do 5 metrov in ta VEN je 4,99.

Toliko zaenkrat vem.

edit: sem bral en hrvaski test za to plovilo. Ko so ga prvi dan poskusali je bil katastrofa, so se po kaki uri vrnili, ker je bil skoraj neplovn.
Testirali so v Splitu, tako, da so takoj poročali in so do naslednjega dne odpravili napako, coln se je peljal potem zelo primerno. So pa naredili napako zadaj. Motor se pri "glisiranju" ni mogel dvigniti, nekam se je zapel. Iz tega sem tudi jaz sklepal, da so testirali poldesplanski model. Jaz bi za ribolov raje vzel desplamskega.
Je pa ta VEN skoraj da čista kopija stare pasare od Kvarnerplastike. Torej je zelo soliden.
Mene je pritegnila cena, saj NOV je le NOV!!!
Post Reply