Palica za ribolov iz čolna

Drifting in ribolov iz zasidranega čolna
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by proton »

Mogoče mi poveš, ribar, kako rešujem problem pram - da se ti ne zapletejo med seboj?
lucky78
Posts: 182
Joined: 27 Sep 2008, 21:20
Location: Lucija

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by lucky78 »

Da se prame ne pletejo mora bit vozel pravilno narejen. Jaz nisem pristaš nekih perlic in tehnosfer in česa še nevem kar obstaja. Enostavno naredinm ta vozel---> Image

....ga odrežem na enem stičišču in imam pramo s predvezom narejeno. Še trnek zvežem s palomarjem in fertik!!
Image
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by proton »

hm... kje ga odrežeš? Ne predstavljam si čisto.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by RibAr »

Odrežeš ga čisto pri vozlu, tako da iz zanke nastane prama na katero potem navežeš trnek. Ampak ta sistem ima dve večji pomanjkljivosti:

1. prama, ki tako nastane nima možnosti rotacije okoli svoje vzdolžne osi, kar zna bit problem še zlasti, če želiš imeti malo daljše prame; potem pride do vrtinčenja laksa in njegove deformacije, naprej pa itak sam veš; poleg tega se tak deformiran (nakodran) laks zelo rad zaplete ob osnovo ipd.

2. ta vozel, ki ga narediš na osnovi je take narave, da se ob obremenitvi zateguje sam, kar pomeni, da pri določeni obremenitvi laks enostavno "precvika sam sebe" in poči, torej obstaja možnost izgube večje ribe.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by RibAr »

tinker wrote:Ja, voblerja sta toneča, težka 15g.
Bolentino palica (Catana) ima gramažo je 50-100g...zame je to kol :D . moje spinerce so 10-30g in 20-60g....očitno bolentino palica drugače narejena in ima mehak špic ter trši blank...še oradarice imam 40-80g, sem mislim, da bo ta palica moja najmočnejša...kaj se zgodi, pri večji beštiji poči špic ali kaj ?
Ne, še zdaleč ni kol, špica je zelo občutljiva in tako kot si napisal ima občutljivo konico in trši, skoraj rigiden blank. Špica načeloma ne poči, je zelo elastična, ampak moraš bit pa pri drilu večje zverine bolj previden in imeti ustrezno nastavljeno zavoro, ampak dokler uporabljaš osnovo 0,30mm, po moje ni straha, ker je predvez potem cca. 0,25 ali tanjši... pa še elastičnost laksa... večja previdnost je potrebna pri uporabi "špage". Letos jo bom preizkusil v bolentinu, bom probal lovit na zunanji strani otokov proti odprtemu morju na večji globini.

Oznaka 50-100g pomeni, da lahko s palico spuščaš (ne mečeš!) obtežitve v tem rangu. Pri spinaricah pa oznaka pomeni, da lahko npr. s tvojo brez straha za poškodbe palice mečeš obtežitve do 60g.

Spinarica 20-60g bo po moje čist OK, lahko da se motim, ker takega ribolova še nisem prakticiral. Poizkusi pa boš videl kako se krivi palica. Za tak način ribolova rabiš palico, ki se krivi bolj enakomerno kot "bolentinka".
klemn
Posts: 150
Joined: 14 Dec 2009, 13:18

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by klemn »

http://www.blinkersport.si//index.php?s ... prodid=614

oj ... jest sm si pa tole nabavu za lov iz čolna......kaj mislite bo vredu?

l.p.Klemen
User avatar
Jolly
Posts: 472
Joined: 17 Apr 2008, 15:15
Location: Ljubljana

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by Jolly »

Da za 15g jig voblerje bo spinerca tisto "pravo" in mogoce celo tista ta "mehkejsa" ki jo imas v arsenalu ;)
Kot so ti pa ze napisali pa nikakor ne bolo, vrh je cisto premehak za kaj takega...
Zna biti pa ta "tehnika" uspesna za kanjce, sam sm sicer prakticeral t.i. dropshoot, za le te (tehnika lova Bassov z colna v originalu), ampak je dosti "podobno". ;)
User avatar
tinker
Posts: 4059
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by tinker »

RibAr wrote:
Ne, še zdaleč ni kol, špica je zelo občutljiva in tako kot si napisal ima občutljivo konico in trši, skoraj rigiden blank. Špica načeloma ne poči, je zelo elastična, ampak moraš bit pa pri drilu večje zverine bolj previden in imeti ustrezno nastavljeno zavoro, ampak dokler uporabljaš osnovo 0,30mm, po moje ni straha, ker je predvez potem cca. 0,25 ali tanjši... pa še elastičnost laksa... večja previdnost je potrebna pri uporabi "špage". Letos jo bom preizkusil v bolentinu, bom probal lovit na zunanji strani otokov proti odprtemu morju na večji globini.
Oznaka 50-100g pomeni, da lahko s palico spuščaš (ne mečeš!) obtežitve v tem rangu. Pri spinaricah pa oznaka pomeni, da lahko npr. s tvojo brez straha za poškodbe palice mečeš obtežitve do 60g.
Spinarica 20-60g bo po moje čist OK, lahko da se motim, ker takega ribolova še nisem prakticiral. Poizkusi pa boš videl kako se krivi palica. Za tak način ribolova rabiš palico, ki se krivi bolj enakomerno kot "bolentinka".
hvala za podrobno razlago....s tem si mi vse povedal - spuščaš 50-100g, špinerca te gramaže je že skoraj somarka...sulčarka pa zagotovo. Imam še eno minispin 1.8m 10-30g palico, bom raje s to jerkov nad sikami...bolentino pa naj bo bolentino.

Jolly, tudi na kanjce sem računal...so le sorodniki pirk, padajo na vse kar diši, leze, gre in se svetlika...dropshot tehnika bi šla tudi na brancine, ušate po mojem - v enem močem toku (Osor, Ždrelac...)...fantje idejo so, realizacija nas kontinentalcev za slaba...ajme, da živim pola godine nekdje uz more :rofl:
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by RibAr »

klemn wrote:http://www.blinkersport.si//index.php?s ... prodid=614
oj ... jest sm si pa tole nabavu za lov iz čolna......kaj mislite bo vredu?
Palice sicer ne poznam, ampak po opisu sodeč bi morala biti za bolentino OK.

Bistveno je to, da je vrh palice dovolj občutljiv, preizkusi... tudi "gramaža" je ustrezna za bolentino. Malo me edino moti opomba prodajalca, da bi bila palica primerna tudi za panulanje lignjev... po drugi strani pa jo deklarira za lov manjših rib... squid voblerji imajo namreč kar velik upor, tako da jaz tega z zelo občutljivim vrhom ne bi prakticiral. Še posebno, če se ti gor obesi kaka večja zverina težja od 0,5kg, potem bo sistem ob vleku s čolnom imel zares velik upor. Za šlep raje vzemi kako spinarico.
klemn
Posts: 150
Joined: 14 Dec 2009, 13:18

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by klemn »

Palice sicer ne poznam, ampak po opisu sodeč bi morala biti za bolentino OK.

Bistveno je to, da je vrh palice dovolj občutljiv, preizkusi... tudi "gramaža" je ustrezna za bolentino. Malo me edino moti opomba prodajalca, da bi bila palica primerna tudi za panulanje lignjev... po drugi strani pa jo deklarira za lov manjših rib... squid voblerji imajo namreč kar velik upor, tako da jaz tega z zelo občutljivim vrhom ne bi prakticiral. Še posebno, če se ti gor obesi kaka večja zverina težja od 0,5kg, potem bo sistem ob vleku s čolnom imel zares velik upor. Za šlep raje vzemi kako spinarico.[/quote]


Jap jap tole mislim met isključno za bolentino...me strašno zanima ta tehnika sedaj ko sem si za letošnji dopust kupil gumico (310, pa yamahco 5 :jadranje: 8-) )
Bom pa vse izvajou na Pelješcu (3 tedne)....sm že fulll sprašvou po forumih če ma kdo kej izkušenj z ribolovom na Pelješcu, pa vidm da skor noben ne lovi tam :hrmf: 8-) .....bom pa jest poročou letos julija kako je blo :mrgreen:
Post Reply