Palica za ribolov iz čolna

Drifting in ribolov iz zasidranega čolna
Post Reply
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Palica za ribolov iz čolna

Post by Daniel R »

Mi lahko priporočite kako palico za ribolov s čolna? Čoln je manjši (5m), globina na kateri bi lovil pa je do 60m.
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by tinker »

Jaz sem si ravnokar kupil tole palico za bolentino
http://www.blinkersport.si//index.php?s ... prodid=333
V ribolovu iz čolna sem popolni začetnik, so mi pa priporočili tole palico za začetek....2.1m in 50-100g
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by RibAr »

tinker wrote:Jaz sem si ravnokar kupil tole palico za bolentino
http://www.blinkersport.si//index.php?s ... prodid=333
V ribolovu iz čolna sem popolni začetnik, so mi pa priporočili tole palico za začetek....2.1m in 50-100g
Enak model uporabljam tudi jaz, zagotovo nisi falil. Edina manjša pomanjkljivost palice je, da ima samo eno špico, zato za dobro občutljivost ne uporabljaj svincev lažjih od 50g, rajši 70g ali 80g.

Še bolje se v praksi za bolentino obnese tale stvar, ki jo uporabljam že drugo sezono (sem hotel kupiti še eno za punco):

http://www.fmk.si/index.php?page=shop.p ... &Itemid=38

Ampak lani, ko sem jo jaz iskal je ni bilo nikjer, tudi Jožko (FMK) je ni dobil iz ITA, tako, da sem se potem odločil za "tvoj" model. Ja, tudi punca je hotla met svojo palico za bolentino.. 8-)
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by RibAr »

Tinker, me veseli, da boš preizkusil bolentino. Ampak, stvar je "nevarna" za proračun, ker boš kmalu po prvih uspehih kupil čoln, ki bo postal kmalu premajhen... :lol:

Drugače pa, če želiš kake podrobnosti v zvezi s predvezi ali čem podobnim, povej, bom svoje skromne izkušnje z veseljem delil.
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by tinker »

Ribar, daj napiši en manual za lov iz čolna na grund...npr. na ribone.
Kakšen je glavni najlon, predvez s koliko pramami, dolžine pram, gramaža svincev....način lova, itd.
Tnx

Evo bereš mi misli !

Kolega je kupil čoln...ima ga v Balah, mogoče pade še Vis letos, tudi tam je opcija čoln...Človek se mora izpopolnjevat in učit...za bolentinom pridejo na vrsto krapi :yeah:

Za bolentino sem si določil zgoraj omenjeno Catano v kompletu z rolo Daiwa Crossfire (spin rola, a ima zadostno kapaciteto), namotan imam 0.30mm najlon...vse ostalo moram pa še iz RnJ preštudirat....

Cilj mi je ujet 1 kg ribona in 1.5 kg kovača ;)
Last edited by tinker on 14 Apr 2010, 13:27, edited 1 time in total.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by RibAr »

Daniel R wrote:Mi lahko priporočite kako palico za ribolov s čolna? Čoln je manjši (5m), globina na kateri bi lovil pa je do 60m.
Za začetek bo dober kateri izmed zgoraj navedenih modelov (imaš linke). Jaz imam obe palici, ampak mii je nekoliko bolj všeč Daiwa Bolentino twintip. Poglej še ostalo ponudbo na fmk.si, ki je pravzaprav edini konkretni ponudnik bolentino opreme.

Glede dolžine vzemi za začetek 210 ali 240cm (tu nekje). Res pa je odvisno katere ribe nameravaš loviti. Oba omenjena modela sta primerna za ribone, šparide (razen večjih orad), šure, ušate, ipd. Če želiš loviti skuše ali celo palamide, ugorje, večje orade... skratka močnejše ribe, potem izberi palico večje dolžine (3m ali več) in seveda ustrezno rolo. Na strani fmk.si je model Carson Maverick 3,5m, ki ga bom verjetno nabavil za tak namen.

Za globine večje od 40m - 50m, priporočam uporabo "špage", ker je laks preveč elastičen za dobro detekcijo ugriza in tudi za učinkovito kontro. Tudi obtežitev mora biti ustrezno večja, večja mora biti tudi noslilnost vrvice.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by RibAr »

tinker wrote:Ribar, daj napiši en manual za lov iz čolna na grund...npr. na ribone.
Kakšen je glavni najlon, predvez s koliko pramami, dolžine pram, gramaža svincev....način lova, itd.
za bolentinom pridejo na vrsto krapi :yeah:
Za bolentino sem si določil zgoraj omenjeno Catano v kompletu z rolo Daiwa Crossfire (spin rola, a ima zadostno kapaciteto), namotan imam 0.30mm najlon...vse ostalo moram pa še iz RnJ preštudirat....
Cilj mi je ujet 1 ribona in 1.5 kg kovača ;)
En moj prispevek je na strani morski ribolov pod naslovom Ribolov iz barke, če imaš kaka vprašanja pa vprašaj.

krapi..?! :lol:

Tudi jaz imam na obeh bolentino palicah spinerske role z zadostno kapaciteto seveda. Tudi osnova 0,30mm je povsem primerna, uporabljam jo tudi sam, ampak pod to mejo raje ne it, ker nikoli ne veš.. pa še tako se ti lahko zgodi.. :damn: lani sta mi na predvez za ribone skočili dve lampugi (1kg+) in sta obe utrgali, ampak je bla kriva stara rola z nezanesljivo bremzo, ki se občasno zatika.

Ribona ne bo težko ujet, če boš le našel pravo pozicijo. Večja težava bo s kovačem.. :D
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by tinker »

Po glavi sem mi mota ena zadeva...imam 2 jerk voblerja, ki sta dobra tudi za vertical fishing (kar sicer počnejo Skandinavci s ščukami/ostriži in smuči na zamrznjenih jezerih)...

Kaj če bi to na eni siki z bolentinom spustil na dno in skosal 1m gore/dole - škarpena, felun, pagar, zubo...a bi to šlo ?? Kot npr. en light VJ...in če bi spustil na mivkasto/muljasto dno..., vemo, da bi pauk takoj skočil na to...kaj pa ribon, kovač...riboni skačejo na Kaburo, ki je "slična" tehnika...
RibAr wrote: En moj prispevek je na strani morski ribolov pod naslovom Ribolov iz barke, če imaš kaka vprašanja pa vprašaj.
bom prebral...hvala.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by RibAr »

tinker wrote:Po glavi sem mi mota ena zadeva...imam 2 jerk voblerja, ki sta dobra tudi za vertical fishing (kar sicer počnejo Skandinavci s ščukami/ostriži in smuči na zamrznjenih jezerih)...

Kaj če bi to na eni siki z bolentinom spustil na dno in skosal 1m gore/dole - škarpena, felun, pagar, zubo...a bi to šlo ?? Kot npr. en light VJ...in če bi spustil na mivkasto/muljasto dno..., vemo, da bi pauk takoj skočil na to...kaj pa ribon, kovač...riboni skačejo na Kaburo, ki je "slična" tehnika...
Ja, bi blo za poskusit, škodilo ne bo, samo nikakor ne z bolentino palico, ima preobčutljiv vrh. Glede na to, da si "spinar" vzemi raje kako spinarsko palico za težji spin. A sta voblerja toneča? Riboni se lovijo na kaburo, za tole pa ne vem.. kabura je precej bolj "počasna" tehnika od spina, jerkanja in VJ.. na ta način, če bo uspešen, boš ujel predvsem plenilce.

Kabura mi zelo diši in FMK že ima v ponudbi kabura vabe, tako da nameravam letos preizkusiti to "čudo".
User avatar
tinker
Posts: 4057
Joined: 10 Jun 2008, 14:24

Re: Palica za ribolov iz čolna

Post by tinker »

Ja, voblerja sta toneča, težka 15g.

Bolentino palica (Catana) ima gramažo je 50-100g...zame je to kol :D . moje spinerce so 10-30g in 20-60g....očitno bolentino palica drugače narejena in ima mehak špic ter trši blank...še oradarice imam 40-80g, sem mislim, da bo ta palica moja najmočnejša...kaj se zgodi, pri večji beštiji poči špic ali kaj ?

Kabura je zelo zanimiva ja.
Post Reply