Parangal

Drifting in ribolov iz zasidranega čolna
paja patak
Posts: 24
Joined: 20 Dec 2009, 09:37
Location: lublana

Parangal

Post by paja patak »

glede na to, da zadnje 2 sezone lovim precej na parangal me zanima če tudi ostali premorete kake izkušnje s tega področja. lovim belo ribo, ugorji me ne zanimajo. nekaj znanja in izkušenj sem sicer nabral ne bi pa mi škodilo še kaj izvedet od večjih mojstrov. lovim v glavnem na relaciji pula-rovinj. drugač pa lovim tudi iz barke in s puško.

če pa koga kaj zanima mu bom skušal po svojih močeh pomagat.


lp vsem
imel je tako globoke misli, da se je nekega dne utopil
lojz
Posts: 107
Joined: 18 May 2008, 10:19

Re: Parangal

Post by lojz »

Zdravo Paja Patak !
Najprej vprašanje ,če je ribolov s parangalom za tujce sploh dovoljen!Ne misli,da sem proti takšnemu ribolovu,vendar ,bi rad vedel kako in koliko moraš biti previden,da te ne zahakljajo.
Druče pa kaj se vse počne, od samic,vrš,križakov...Da ne govorimo o domačinih,ki rijejo in z dinamitom in nevemčem uničujejo res lepo naravo.
Tudi sam želim,da se ta tema nadaljuje in se s tem še popestri odličen forum!

L.p. Lojz

.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Parangal

Post by RibAr »

Paja, dobrodošel na forumu.

S parangali se sicer ne ukvarjam, nekako ta tehnika mi ne nudi adrenalina - razen tega, da je zame kot tujca prepovedan sad ;)

Drugače pa lovim v glavnem iz čolna (največ panula).

Imam pa vprašanje glede bibija: omenil si, da ga režeš na koščke, a nabaviš živega ali konzerviranega? In če kupiš živega kako ga vzdržuješ pri življenju?

Jaz največ uporabljam lignja in sardelo.
paja patak
Posts: 24
Joined: 20 Dec 2009, 09:37
Location: lublana

Re: Parangal

Post by paja patak »

glede parangala in dovoljenj je takole:
imam letno karto na osnovi začasnega bivališča, ki ti pomaga tudi, da ni treba plačevati turistične takse in se prijavljati (itak je to bedarija, če imaš svoj vikend- hrvati pač?!). drugače pa lovijo tudi moji prijatelji z dnevnimi dovolilnicami (ta plave karte) pa ni bilo nikoli problema ob kontroli. treba je le imeti pravilne oznake(boja z reg. št. čolna) in ne preko 100 trnkov naenkrat. če je ulov prevelik oz. trnkov preveč greš pa pobrat enega, pa nazaj ,pa spet...

bibije vedno kupim žive v trstu v trgovini pescamarket(16 e za kilo pol pa še dodatni popust nekje 10% v povprečju). hranim jih v stiropor škatli in sicer tako, da dam okrog in med njih čim več papirja. ne jih zalivat z vodo in ne jih dajat v posode z vodo ker tam hitro crknejo. rabijo le malo vlage. v hladilniku je premraz za njih zato jih je bolje imeti v hladnem in temnem prostoru, razen poleti ko je prevroče in jih je vseeno bolje spravit v hladilnik. meni na tak način zdržijo 4-5 dni.
imel je tako globoke misli, da se je nekega dne utopil
lojz
Posts: 107
Joined: 18 May 2008, 10:19

Re: Parangal

Post by lojz »

RibAr,na kakšno sardelo pa loviš, na živo - ulovljeno,kupljeno ali usoljeno?
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Parangal

Post by RibAr »

lojz wrote:RibAr,na kakšno sardelo pa loviš, na živo - ulovljeno,kupljeno ali usoljeno?
Malo zamujam, a bolje pozno kot nikoli... ;)

Sardele kupim (navadno v Zadru), jih razdelim v manjše paketke in zamrznem. Lovil sem tudi na soljene, pa ni bilo preveč uspešno. Drugače pa mi sardela poleti služi predvsem za brum, ker jo drobiž prehitro "obere". Za brum pa mislim, da ni bolšega.
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Parangal

Post by Daniel R »

Ja sardele imajo ta problem, da jih drobiž hitro obere, čeprav je sedaj ko je voda hladna in se drobiž umakne v globjo vodo, mogoče spodobno loviti tudi s srdelo. Če pa loviš na srdelo poleti, potem pa parangal vržeš ponoči (ko drobiž ni tako aktiven) in ga po dveh urah že dvigneš. Kar se je ujelo, se je ujelo, ker ostalo je po vsej verjetnosti drobiž že obral in potem sama okostja vlečeš ven (brez zajebancije) :)
Srdelo je dobro imeti še čisto svežo ali pa usoljeno. Problem je da meso srdele postane s starostjo mehkejše in ti začne odpadati s trnkov. Tako da če srdela ni ravno sveža jo raje usoli, ker drugače ne boš mogel loviti z njo.
Last edited by Daniel R on 25 Jun 2011, 21:31, edited 1 time in total.
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: Parangal

Post by kr'en »

Daniel R dobrodošel na forumu.

Lahko sicer povijaš z filo elastico, d apreprečiš razpadanje in da drobižu otežiš delo. Edino ne vem kdo bo to delal pri 50+ trnkih.
Image
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Parangal

Post by Daniel R »

Ah, ne, ne, brezveze se je zajebavat z povijanjem, ker je pramalo efekta in preveč dela.
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Parangal

Post by Daniel R »

Prosil bi admina, če lahko temo razdeli na Parangal in Samica ;)
Mislim da ima morska policija toliko dela, da sploh ne preverja parangalov, če le imajo številko dovoljenja napisano na sinjalu. Mi redno mečemo po dva parangala pa še nismo imeli preblemov-samo imamo št. dovoljenja na sinjalih. Večji problem je ker kradejo parangale (pa samice, vrše, vse kar ni pribito), ali pa jih samo dvignejo in poberejo ribo. Včasih je najboljše položiti parangal in počakati poleg (medtem lahko loviš lignje) potem pa ga čez 2-3ure dvigneš. Če se ti da, samo pobereš ribo, zamenjaš vabe in ga še enkrat položiš. Tako lahko parangal vržeš vsaj dvakrat v eni noči.

Evo en naših najboljših ulovov. Na parangal so bili ujeti osliči in ugor, ostalo smo ujeli na tunjo.
Image
Post Reply