Ribolov iz barke v ožjem pomenu

Drifting in ribolov iz zasidranega čolna
Tin
Posts: 172
Joined: 17 Aug 2009, 13:30

Re: Ribolov iz barke v ožjem pomenu

Post by Tin »

1. Sidro ni nujno vedno sidro. V bistvu je najboljša rešitev namesto sidra imeti kamen. Vzamite čimbolj okrogel kamen, ga privežite na najmanj 50 dolgo špago in ko pride do dna pustite še 5 - 6 metrov špage in potem zavežite za čoln. Če je sidro navpično pod čolnom vas bo odnašalo, ko bodo valovi se bo sidro dvignilo in ne boste fiksirani.

2. Če lovite s čolna je največja neumnost imeti dvignjeno navezo meter nad dnom. Iz čolna se lovi Arbune, Mole, redko orade, fratre. To pa so ribe, ki "ponavadi" pobirajo hrano po dnu. Zato imamo navezo z 2mi ali tremi trnki. Prvi trnek je na dnu, drugi malo višje in 3tji še višje. Nikakor pa ne 1 meter nad tlemi ali več. Meter nad tlemi se vam bo mogoče na vsake toliko usral kakšen Šur ali menula. Ampak res redko :)

3. Pravilo ribolova iz čolna je tudi to, da morate biti sidrani. Zakaj? Zato, ker vsakič ko se premakneš na novo lokacijo si na začetni lokaciji. Najprej je treba poloviti drobiž (Vučiči, knezi itd...) in ko se znebimo drobiža se začne lov na prave ribe.


Včeraj sem lovil na Piranski punti. V 4ih urah smo 4je ulovili 4 Šnjure, in 13 Moljov. En ogromni molj mi je utrgal navezo, ko je bil že skoraj v čolnu :D in še par šnjurov in molov je pobegnilo. Slik pa žal nimam, ker se mi ni dalo slikat :)

Če koga zanima še kaj v zvezi z ribolovom iz čolna kar prašajte.
lucky78
Posts: 182
Joined: 27 Sep 2008, 21:20
Location: Lucija

Re: Ribolov iz barke v ožjem pomenu

Post by lucky78 »

Tin wrote:1. Sidro ni nujno vedno sidro. V bistvu je najboljša rešitev namesto sidra imeti kamen. Vzamite čimbolj okrogel kamen, ga privežite na najmanj 50 dolgo špago in ko pride do dna pustite še 5 - 6 metrov špage in potem zavežite za čoln.
In potem ti slučajno pride policijska kontrola in ...pokažite sidro prosim.....in ti pa povlečeš kamen :lol: ej kaj te bo tip čudno pogledal :eee: potem pa še ti ko ti bo kazen napisal aj jaj jaj. Bostajajo več vrst sidr za različna dna in pogoje tako da sidro mora biti OBVEZNO !!!! Da ne boste fasali kakih položnic po nepotrebnem ker policaji danes več ne gledajo skozi prste!!!!!!
Image
Tin
Posts: 172
Joined: 17 Aug 2009, 13:30

Re: Ribolov iz barke v ožjem pomenu

Post by Tin »

In od kje ti ideja da je sidro obvezno? Dej ne bluzi. Haha da ti bo kazen napisu ker maš kamen namesto sidra :D NE govori neutemeljenih stvari prosim.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Ribolov iz barke v ožjem pomenu

Post by RibAr »

Tin wrote:1. Sidro ni nujno vedno sidro. V bistvu je najboljša rešitev namesto sidra imeti kamen. Vzamite čimbolj okrogel kamen, ga privežite na najmanj 50 dolgo špago in ko pride do dna pustite še 5 - 6 metrov špage in potem zavežite za čoln. Če je sidro navpično pod čolnom vas bo odnašalo, ko bodo valovi se bo sidro dvignilo in ne boste fiksirani.

2. Če lovite s čolna je največja neumnost imeti dvignjeno navezo meter nad dnom. Iz čolna se lovi Arbune, Mole, redko orade, fratre. To pa so ribe, ki "ponavadi" pobirajo hrano po dnu. Zato imamo navezo z 2mi ali tremi trnki. Prvi trnek je na dnu, drugi malo višje in 3tji še višje. Nikakor pa ne 1 meter nad tlemi ali več. Meter nad tlemi se vam bo mogoče na vsake toliko usral kakšen Šur ali menula. Ampak res redko :)

3. Pravilo ribolova iz čolna je tudi to, da morate biti sidrani. Zakaj? Zato, ker vsakič ko se premakneš na novo lokacijo si na začetni lokaciji.
Če koga zanima še kaj v zvezi z ribolovom iz čolna kar prašajte.
Torej sprašujem:

Ad. 1. Kako težek mora biti kamen, da na peščenem dnu zasidram 550 kg barko?

Ad. 2. Dvignjen mora biti svinec, ker če le-ta leži na dnu, osnovna vrvica ni napeta in posledično ni pravočasne detekcije ugriza. Če pa je kateri izmed trnekov na navezi na dnu, pa je odvisno od tega katere ribe loviš. Če loviš šparide, potem je pametno, da je eden izmed trnekov vezan tako, da lovi pod svincem (torej na dnu). Če pa loviš šure, skuše, lokarde, menule... potem trnek na dnu ni potreben, ker se te ribe ne zadržujejo na dnu.

Ad. 3. ribolov iz čolna se lahko zelo uspešno izvaja tudi brez sidranja - t.i. drifting tehnika in vse mogoče vrste in izpeljanke vijačenja, tudi kabura.
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Ribolov iz barke v ožjem pomenu

Post by Daniel R »

No ja, res ne vem zakaj bi morala biti vrvica ves čas napeta, da pravočasno zaznaš griz. Jaz sem najlepše arbune ujel medtem ko sem čistil školjke in se nekaj časa sploh nisem dotikal sistema. Tako da včesih se splača pustit sistem nekaj časa pri miru, ker imam občutek da potem ribe prej požrejo vobo, če jim na drugem koncu noben ne trza nazaj :)
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: Ribolov iz barke v ožjem pomenu

Post by RibAr »

Daniel R wrote:No ja, res ne vem zakaj bi morala biti vrvica ves čas napeta, da pravočasno zaznaš griz. Jaz sem najlepše arbune ujel medtem ko sem čistil školjke in se nekaj časa sploh nisem dotikal sistema. Tako da včesih se splača pustit sistem nekaj časa pri miru, ker imam občutek da potem ribe prej požrejo vobo, če jim na drugem koncu noben ne trza nazaj :)
Res je in po navadi so to zelo dobro zahaklani primerki, ki običajno vabo požrejo in se zahaklajo globoko v prebavila, tudi meni se to dogaja, ko pripravljam drugo palico, prva pa je že v vodi. Problem pa je, če je riba podmerska, ker je praviloma ne moreš vrnit nazaj.

Sej ne trzaš na vsak poteg, kontriraš pač, ko je čas za kontro.

Po drugi strani pa, če riba zazna trnek, vabo praviloma takoj izpljune, zato jaz na eni palici vedno lovim z napetim osnovnim laksom, drugo palico pa nastavim z drsnim svincem na dnu, vklopim BR in pustim...
lojz
Posts: 107
Joined: 18 May 2008, 10:19

Re: Ribolov iz barke v ožjem pomenu

Post by lojz »

Tin,prosim objasni mi malo kako poloviš najprej drobiž?(opisuješ pod točko 3.)
Pozdrav Lojz
Daniel R
Posts: 586
Joined: 28 Mar 2010, 00:24
Location: Dol pri Ljubljani

Re: Ribolov iz barke v ožjem pomenu

Post by Daniel R »

Sej ga ne poloviš namenoma, ampak je drobiž tako siten, da se ujame prvi, večja riba pa ne pride poleg.
lojz
Posts: 107
Joined: 18 May 2008, 10:19

Re: Ribolov iz barke v ožjem pomenu

Post by lojz »

Problem je ker je tega drobiža "ogromno"...
lucky78
Posts: 182
Joined: 27 Sep 2008, 21:20
Location: Lucija

Re: Ribolov iz barke v ožjem pomenu

Post by lucky78 »

Lojz mi ko gremo lovit ven na morje vedno vlečemo ven ene pol ure samo drobiž potem se pa začne akcija. Pa računaj da smo večkrat trije. Je tega drobiža ko sr.......a. Samo vztrajen moraš bit.

Tin recimo da imam jahto 7,5 m dolgo ki je težka v povprečju 1500 do 2000 kg. Koliko težek kamen bi moral imeti in kje bi ga spravil in KAKO bi ga sploh vrgel v vodo (razen če nebi treniral za Martina Krpana) ucrazy? :mrgreen: Aja pa pod obvezno opremo na čolnu barki ali ladji poglej kaj spada. MIslim da nikjer ne piše malo večji okrogel kamen!!!
Image
Post Reply