globina vabe pri panulanju

Lov Zubatca, Gofa, Brancina in drugih predatorjev z panulo...
marsax
Posts: 4
Joined: 10 Jun 2013, 14:08

globina vabe pri panulanju

Post by marsax »

pozdravljeni.

sem čisto svež v panulanju. Letos se nameravam malo bolj resno posvetiti temu športu. Zanima pa me sledeče:
Ali obstaja kakšna varianta (razen uporaba downriggerja, ki pa ga raje ne bi kupil že prvo sezono, saj le-ta kar nekaj stane, rad pa bi šele ugotovil, če je ta šport sploh zame...če se izkaže, da je, bom nekoliko več investiral za naslednjo sezono), s katero bi lahko ugotovil točno na kateri globini se nahaja moja vaba, oziroma čuvar? Je to bolj stvar občutka in izkušenj, ali obstaja še kakšna druga metoda za to?

Hvala v naprej za odgovore.

Lp,
klemn
Posts: 150
Joined: 14 Dec 2009, 13:18

Re: globina vabe pri panulanju

Post by klemn »

Kupi si za začetek eno že narejeno viško panulo ali pa kakšno lažjo, pa boš hitro ugotovil ali je ta šport zate ali ne 8-)
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: globina vabe pri panulanju

Post by blisk »

Ne obstaja, pa tudi z downrigerjem nisi 100%. Drugače pa fishfinder da veš globino dna, pa potem tolčt z guardjanotom po dnu. Edino tako si 100% kje je guardian in ne kje je vaba :yeah:
Klemn poznam kar nekaj ljudi ki so z viško panulo obupali preden so kaj ulovili, sedaj ko so ugotovili da se da tudi s palico pa lepo panulajo :yeah:
marsax
Posts: 4
Joined: 10 Jun 2013, 14:08

Re: globina vabe pri panulanju

Post by marsax »

hvala za odg. 20.6. se odpravim na 2 tedenski dopust v HR Istro. Če se mi slučajno kaj obesi na vabo, bom poročal.

Lp,
User avatar
proton
Posts: 621
Joined: 05 Aug 2008, 10:01

Re: globina vabe pri panulanju

Post by proton »

Za začetek se vsekakor zdi čuvar boljša varianta... Pa ko ti mrcina prime na viško, svinci kar letijo po roki. Sicer ima pa vse svoje prednosti in slabosti, ki so večinoma že obdelane v drugi temi na forumu ;)
marsax
Posts: 4
Joined: 10 Jun 2013, 14:08

Re: globina vabe pri panulanju

Post by marsax »

Evo, da malo opišem moje panulanje:

-Potrgal vse kar se da potrgat
-sploh ne začutim kdaj mi čuvar udari na dno
-ulovil nič

v glavnem...zelooo slabo

Doooosti bo še potrebno probat.
Za naslednjič razmišljam, da bi probal na isti princip, ampak brez palice...

Če ima kdo kak nasvet, je seveda dobrodošel.
Zolja
Posts: 63
Joined: 25 Mar 2013, 09:26

Re: globina vabe pri panulanju

Post by Zolja »

Kako boš lovil na čuvarja brez palice? Si uporabil špago na roli ali laks? S špago se ponavadi kar lepo čuti kdaj si na tleh in kdaj ne...

LP Zoran
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: globina vabe pri panulanju

Post by funt »

:X
Ne razumem kako ne čutiš kdaj si na tleh.
Glede na to da nisi čutil čuvarja na tleh si bodisi šibal prehitro ali imaš palico za kite lovit al si pa gor navezal 50g svinec.
S kakšno hitrostjo pa si vozil. Kako si zvezal sistem. Katreo vabo?
Panula pri dnu brez fishfinderja je res za izkušene mačke neglede na to al lovijo na viško, downringer ali čuvarja.
druga stvar je poznavanje terena. Če je teren razgiban in skalnat (mimogrede tam itak nimaš kaj lovit v istri) boš slej ko prej potrgal.
Če nočeš reskirat za fishifnder si pomagaj s karto pa kakšnim gps-jem na telefonu.

Bi bil pa vsekakor moj predlog za začetek kupljena viška panula od DTD-ja, ki ji predelaš predvez (mislim da je to že vse na forumu nekje).
Jaz sem več kot uspešno začel z zgoraj omenjeno panulo in z njo lovim še danes. Je pa res da ne lovim čisto ob dnu ravno zato ker vedno lovim brez fishfinderja in v vodah kjer se za razliko od istre odlično lovi tudi v sredini vode.
Drugače pa upam da ne obupaš :)

Lp

Funt
marsax
Posts: 4
Joined: 10 Jun 2013, 14:08

Re: globina vabe pri panulanju

Post by marsax »

Pozdravljeni...

moji odgovori na zadnji post:
Laks sem najprej spustil in na začetku začutil kdaj sem taknil dno, nato zataknil mlinček in naredil par obratov. Nato pa enostavno nisem čutil več kdaj mi je čuvar podrsal dno, oziroma začutil sem takrat, ko je bilo že prepozno :smrk: .
Palica, ki jo uporabljam ni neka ''tunolovka'', primerna naj bi bila za panulanje s čuvarjem...vsaj tako mi je rekel prodajalec v trgovini ;-)
Čuvarje sem probal od 300 do 500g.
na roli imam navit navaden laks od 0,8mm, nato simetrična vrtljivka, obešen čuvar na 2m laksu od 0,40mm, nato 20m navadnega laksa 0,7mm, spet simetrična vrtljivka in na koncu cca 3m fluorocarbon z vabo. Za vabo sem uporabljal kar sem pač ulovil, večinoma ribone, kneze in šure.
Vozil sem pa s hitrostjo cca 1,5 milje (merjeno po GPS-u).

Lp,
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: globina vabe pri panulanju

Post by blisk »

Če hočeš kaj čutit moraš držat palico v roki :yeah:
Post Reply