Panulanje

Lov Zubatca, Gofa, Brancina in drugih predatorjev z panulo...
Orjak
Posts: 149
Joined: 07 Aug 2015, 00:24

Re: Panulanje

Post by Orjak »

Je kdo že panulal z mrtvim lignjem? Zadnjič sem bral članek hrvaške revije, v kateri je nek mojster panule napisal, da je lov z mrtvim lignjem celo bolj uspešen kot z živim...
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panulanje

Post by funt »

Orjak wrote: 18 Jul 2017, 12:47 Je kdo že panulal z mrtvim lignjem? Zadnjič sem bral članek hrvaške revije, v kateri je nek mojster panule napisal, da je lov z mrtvim lignjem celo bolj uspešen kot z živim...
To so ribarske priče. Saj se ujame kakšen ampak jaz sigurno nebi trošil časa in bencina za mrvega lignja :). Raje nataknem živo iglo ali ušato!!!

lp
Funt
Astilec
Posts: 174
Joined: 25 Apr 2017, 20:32

Re: Panulanje

Post by Astilec »

A pri panuliranju maš bremzo zategnjeno al samo tolko priprto da ti ne odvija?
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panulanje

Post by funt »

Astilec wrote: 12 Jan 2018, 20:06 A pri panuliranju maš bremzo zategnjeno al samo tolko priprto da ti ne odvija?
Panula je precej širok pojem in na ta način se lovi precej različnih rib zato obstaja tudi več različnih pristopov:
Pri tezki panuli je bremza kar močno zategnjena da v bistvu že sama oddela kontro. Nastavim po občutku tako da z roko vlečem špago iz role. Za zobatce julij in avgust ko so grizi brutalni brez pipkanja močno zategnjena bremza jeseni ko so bolj previdni minimalno zategnjena in po grizu spustim par metrov pred kontro.
Pri lahki panuli seveda bistveno manj inje bremza prilagojena predvsem moči laksa in ostalih delov opreme.
Ko lovim iglice pa minimalno ravno toliko da ne odvija role ko vlečeš ker na ta način skoraj ni griza v prazno.
Lp
Funt
Bruxer
Posts: 8
Joined: 17 Mar 2015, 11:52

Re: Panulanje

Post by Bruxer »

Ima kdo izkušnje s circle hook trnki in panulo?..., predvsem imam v mislih lov zobatca.

Po novem zakonu je za težko opremo obvezen circle hook (pa še to samo eden), tako da striktno po zakonu odpade tudi manjši vlečni trnek (vsaj jaz sem za iglice imel tak sistem), ampak sem ta problem že rešil.
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panulanje

Post by funt »

Bruxer wrote: 14 Jan 2018, 12:20 Ima kdo izkušnje s circle hook trnki in panulo?..., predvsem imam v mislih lov zobatca.

Po novem zakonu je za težko opremo obvezen circle hook (pa še to samo eden), tako da striktno po zakonu odpade tudi manjši vlečni trnek (vsaj jaz sem za iglice imel tak sistem), ampak sem ta problem že rešil.
Ne vem zakaj bi kdo lovil zobatca z opremo nad 30lb?!?! Pa to ni neka brutalna riba :) in z tako opremo ne vem kakšen užitek lahko predstavlja. To je oprema za tuno ne pa zobatca in zato tudi takšen zakon. Panula je po logiki tega zakona regulirana z opcijo pod 30lb kjer razen neke neumne omejitve velikosti lignja ni bistvenih sprememb.
Lp. Funt
Bruxer
Posts: 8
Joined: 17 Mar 2015, 11:52

Re: Panulanje

Post by Bruxer »

Fora je v tem, da že nekaj let uporabljam light jigging palico, ki se je resnično izkazala in sem z njo ulovil tudi kar precej žive vabe (iglice in ušate), tako da je kar lepo odzivna, problem je v tem, ker ima gramažo deklarirano 70-180g, vrvico pa 20-80lb. Kaj pa če ima palica deklarirano samo gramažo, to bo pa verjetno čas pokazal, kako si "mojstri" to razlagajo ob kontrolah. Verjetno nisem osamljen problem in verjamem, da bo marsikdo lahko imel probleme, saj marsikatera dobra spin rola pade v kategorijo nad 30lb.

Funt, kolikor vem, ti uporabljaš Daiwa BG 8000 in je deklarirana z 33lb, se ne skrbiš, da bi ti kak policaj/kapetan zagrenil ribolov?
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panulanje

Post by funt »

Bruxer wrote: 14 Jan 2018, 15:10 Fora je v tem, da že nekaj let uporabljam light jigging palico, ki se je resnično izkazala in sem z njo ulovil tudi kar precej žive vabe (iglice in ušate), tako da je kar lepo odzivna, problem je v tem, ker ima gramažo deklarirano 70-180g, vrvico pa 20-80lb. Kaj pa če ima palica deklarirano samo gramažo, to bo pa verjetno čas pokazal, kako si "mojstri" to razlagajo ob kontrolah. Verjetno nisem osamljen problem in verjamem, da bo marsikdo lahko imel probleme, saj marsikatera dobra spin rola pade v kategorijo nad 30lb.

Funt, kolikor vem, ti uporabljaš Daiwa BG 8000 in je deklarirana z 33lb, se ne skrbiš, da bi ti kak policaj/kapetan zagrenil ribolov?
Ne mene to v bistvu nič ne skrbi ker pri sistemu je poleg role še palica, pa špaga, pa FC kjer imaš povsod možnost biti precej pod 30lb.
Drugo je da če imaš jigging palico verjetno ni deklarirana v Lb ampak v gramaži jiggov kot si napisal in ne vem na kakšni osnovi bodo možje zakona definirali lb :) O tem je bilo že ogromno napisanega na hrvaških forumih in še vedno ni čisto jasno. Bomo videli kako bodo postopali ob kontrolah ampak jaz se s svojimi sistemi nikakor ne bojim :) Bo treba čim prej na morje preverit :)
lp
Funt
bilo
Posts: 31
Joined: 06 Jul 2017, 12:46
Location: Podkum - Bilo - Primošten

Re: Panulanje

Post by bilo »

funt wrote: 14 Jan 2018, 17:21
Bruxer wrote: 14 Jan 2018, 15:10 Fora je v tem, da že nekaj let uporabljam light jigging palico, ki se je resnično izkazala in sem z njo ulovil tudi kar precej žive vabe (iglice in ušate), tako da je kar lepo odzivna, problem je v tem, ker ima gramažo deklarirano 70-180g, vrvico pa 20-80lb. Kaj pa če ima palica deklarirano samo gramažo, to bo pa verjetno čas pokazal, kako si "mojstri" to razlagajo ob kontrolah. Verjetno nisem osamljen problem in verjamem, da bo marsikdo lahko imel probleme, saj marsikatera dobra spin rola pade v kategorijo nad 30lb.

Funt, kolikor vem, ti uporabljaš Daiwa BG 8000 in je deklarirana z 33lb, se ne skrbiš, da bi ti kak policaj/kapetan zagrenil ribolov?
Ne mene to v bistvu nič ne skrbi ker pri sistemu je poleg role še palica, pa špaga, pa FC kjer imaš povsod možnost biti precej pod 30lb.
Drugo je da če imaš jigging palico verjetno ni deklarirana v Lb ampak v gramaži jiggov kot si napisal in ne vem na kakšni osnovi bodo možje zakona definirali lb :) O tem je bilo že ogromno napisanega na hrvaških forumih in še vedno ni čisto jasno. Bomo videli kako bodo postopali ob kontrolah ampak jaz se s svojimi sistemi nikakor ne bojim :) Bo treba čim prej na morje preverit :)
lp
Funt
Funt - špaga in FC je lahko kakršne koli libraže. Samo palica in rola je važna ... in če imaš rolo deklarirano z 33 lib si v lovu na veliko ribo. Kako bodo pa ugotavljali libražo, če ne bo oznak ali pa bodo v gramaži pa sam bog ve. :bwahaha:
Aja, kakšno nalepko za palico in rolo se bo pa tud dal dobit ... 29 lib! :yeah:
Bruxer
Posts: 8
Joined: 17 Mar 2015, 11:52

Re: Panulanje

Post by Bruxer »

In ravno v tem je težava, ker je zakon napisan tako, da si ga lahko vsak lokalni šerif razlaga po svoje in trenutni meddržavni odnosi samo še otežujejo stvari.

Malo smo že zašli iz teme, bo treba odpreti novo temo in tam objavljamo izkušnje z novim zakonom in njegovo uveljavitvijo v praksi...
Post Reply