Panulanje

Lov Zubatca, Gofa, Brancina in drugih predatorjev z panulo...
longcast
Posts: 221
Joined: 04 Nov 2014, 16:43
Location: Ljubljana

Re: Panulanje

Post by longcast »

Funt hvala za odgovor.

Pri meni se zgodi, da lahko da sploh ni plave ribe, če je, jo je na tone, če je pa ni pa lahko vlečeš v nedogled in šele po nekaj urah ujameš kaj, če sploh. Sipo trenutno lahko ujamem kadar hočem (vsaj v tem času). Se pravi bi bila to boljša opcija (trenutno so sicer manjše sipe cca 10 cm) kot umetna vaba? In če jo dam na trneke, mi lahko svetuješ kako. Sem prebral enkrat nek, mislim da tvoj zapis, pred leti, da si celo na eno sipo ujel dva zobatca ...

hvala
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panulanje

Post by funt »

Sipa je ok vaba za zobatca le res počasi jo je treba peljal ker sicer se vrti. En nosilni trnek na začetku in trojček v lovke ;) Sam sicer sipe ne uporabljam ampak zdaj v tem času predvsem iglico ali lignja.
Rogi.
Funt
longcast
Posts: 221
Joined: 04 Nov 2014, 16:43
Location: Ljubljana

Re: Panulanje

Post by longcast »

Funt, hvala.
Amarolt
Posts: 49
Joined: 04 Apr 2019, 22:35

Re: Panulanje

Post by Amarolt »

Pizdravljeni ribiči!
Kupil sem panulo za lov skuš sem še čisti začetnik na tem področju zato me zanima s kolikšno hitrostjo moram vozit kdaj je najboljsi cas za ribolov skuš, panulo imam od dtd vaba je gavun ze gori umetna. Lovil bi v tržaškem zalivu boja paloma. Hvala za vse informacije.
longcast
Posts: 221
Joined: 04 Nov 2014, 16:43
Location: Ljubljana

Re: Panulanje

Post by longcast »

Zdravo Amarolt.

Sicer ne poznam mikro posebnosti tržaškega zaliva, saj tam nisem nikoli lovil, vendar glede na to, da si se odločil za manj zahteven ribolov bodo tudi naslednje usmeritve zagotovo pripeljale k uspehu. Modro ribo lahko loviš med 2-4 vozli, tudi če bo kaj manj ali več ni večjega problema. Manjši voblerčki tam nekje med 5 in 7 cm bodo prava izbira, pri meni najbolj dela modri ali zelen dekor, lahko se odločiš tudi za kaj drugega. Recimo DTD Papalina 28g nikoli ne razočara, pa čeprav na prvi pogled ne izgleda najbolj lovna, gre za eno od najbolj legendarnih vab na Jadranu. Loviš lahko cel dan, seveda so najbolj lovni intervali zjutraj oz. pri meni še bolj proti večeru. Opazuj morje in galebe in tam kjer se kaj dogaja boš zagotovo kaj ujel. V kolikor opaziš "raube" ne zapelji čez ampak ob in obrni čoln tako da bo vaba, ki je za tabo šla čez jato. Vabo imaš cca 10 - 15 m za sabo, nekateri imajo celo več, pa mislim, da ni potrebe. Navez je enostaven laks -> vrtljivka -> 1.5 m FC -> karabin (mali) -> umetna vaba.

Želim veliko uspeha ...
User avatar
Hud
Posts: 114
Joined: 01 Mar 2019, 18:07

Re: Panulanje

Post by Hud »

Živjo,
bi mi lahko svetovali glede poti, kjer bi vlekli. Ob rtu se lepo vidi hitro spuščanje morskega dna... Ali to pomeni, da se čim bol držim tega območja, ali bolj plitvine ob tej strmini? Je v tem primeru bolj smiselno površinsko ali globinsko šlepanje?
Lepo bi prosil za kakršen koli nasvet, kje naj bi se ribe nahajale. Sem pregleal veliko tega po youtubu, ko pa primerjam njihove mape z našimi, je pa zgodba popolnoma drugačna, ker so naše mnogo bolj monotone (naše - kjer se nahajam :))
Hvala!
Image
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panulanje

Post by funt »

Hud wrote: 04 Jul 2019, 14:12 Živjo,
bi mi lahko svetovali glede poti, kjer bi vlekli. Ob rtu se lepo vidi hitro spuščanje morskega dna... Ali to pomeni, da se čim bol držim tega območja, ali bolj plitvine ob tej strmini? Je v tem primeru bolj smiselno površinsko ali globinsko šlepanje?
Lepo bi prosil za kakršen koli nasvet, kje naj bi se ribe nahajale. Sem pregleal veliko tega po youtubu, ko pa primerjam njihove mape z našimi, je pa zgodba popolnoma drugačna, ker so naše mnogo bolj monotone
Vse je odvisno kako je rt postavljen in iz katerih strani prihaja tok. Drugo je da se moraš odločit kaj boš lovil da ti lahko damo konkreten nasvet ;)
Lp.
Funt
User avatar
Hud
Posts: 114
Joined: 01 Mar 2019, 18:07

Re: Panulanje

Post by Hud »

No sej ravno to me matra ker ne vem iz kje je tok... se to lahko razbere z mape oz obstajajo prav posebne mape? Lovit se pa mislil na umetno vabo... v okolici je veliko lokard in strelk, kot so povedal domacini...
Lp
longcast
Posts: 221
Joined: 04 Nov 2014, 16:43
Location: Ljubljana

Re: Panulanje

Post by longcast »

Lokarde so ena zgodba strelke pa druga. Če boš naletel na strelke lahko hitro izgubiš umetno vabo, posebej če so večje. Strelka, ki je večja od 2kg rada napade vabo v predel glave, kjer se nahaja laks in bo ta izgubljena, saj ima zelo ostre zobe. Za lov na strelko moraš imeti poseben predvez (nekateri imajo celo zajlico) in tudi večji voblerček ...

Rajše za začetek poizkusi na ostalo modro ribo (lokarde, šarune ipd.), toliko da dobiš izkušnje in zagon. Zgoraj sem ti že napisal kako vlečeš lahko panulo. Predlagam ti, da nabaviš Yo Zuri Pins Minnov 50mm (lahko tudi 70mm, vendar jaz raje uporabljam 50mm) in poizkusiš srečo (že omenjena papalina je seveda tudi opcija oz karkoli podobnega).

Aja pa še to, da se ne zgodi kakšna nesreča, s seboj nujno imej klešče, saj ko se riba ujame skače vse naokoli in če boš tam poleg z roko sem prepričan, da hitro dobiš kakšnega trojčka v prst. Jaz uporabljam take: https://www.energetools.si/uploads/subs ... 227002.jpg

Tole spodaj so slike zadnjih treh ulovov točno na tak način kot sem ga opisal, predvsem pa sta zelo uživala moja dva sinova ....


Image

Image

Image
Aky
Posts: 41
Joined: 17 Nov 2017, 14:18

Re: Panulanje

Post by Aky »

Strelke so agresivna vrsta, ja.

Menda do te mere, da če imaš eno na trnku, bodo druge grizle vabo, ki ji gleda iz ust in tako hitro pregriznejo laks.

Jaz upoabljam https://www.monster-bite.com/izdelki/00 ... =&parent3=

Pripeto na cca 30 cm jeklene pletenice (zajle). Do sedaj še niso pregrizle, je pa glava že nekoliko "pogrižena".

A.
Post Reply