Panulanje

Lov Zubatca, Gofa, Brancina in drugih predatorjev z panulo...
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panulanje

Post by funt »

Modra_Skusa wrote: 27 Apr 2018, 17:10 Katero vabo si uporabljal za luce? Čestitke za ulove !
Razne voblerje 5 do 7 cm. Lp. Funt
Astilec
Posts: 174
Joined: 25 Apr 2017, 20:32

Re: Panulanje

Post by Astilec »

Ali moramo zmer vidit raub na gladini, da nam je smiselno lahko panulo vlečt! Vrjetno so šanse dosti bolše al kako?
Jo je sploh smiselno vlečt po površini, če ne vidimo rauba?

Hvala za ogovor!
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panulanje

Post by funt »

Astilec wrote: 21 May 2018, 10:44 Ali moramo zmer vidit raub na gladini, da nam je smiselno lahko panulo vlečt! Vrjetno so šanse dosti bolše al kako?
Jo je sploh smiselno vlečt po površini, če ne vidimo rauba?

Hvala za ogovor!
Seveda je smiselno saj nimaš sreče vsak ribolov naleteti na raub. Sam večino rib na lahko panulo ujamem brez galebov, pač vozim po terenih ki jih poznam in tako vem da lahko pričakujem ugriz. Na panulo skoči tudi precej rib ki niso tipične za raub ko se voziš po pravem terenu.
Jaz uporabljam skoraj izključno površince in ujamem vedno tudi ko ni videti posebne aktivnosti galebov in rib po površini.
Moj zaključek je da seveda se vozi tudi brez rauba, je pa v primeru da naletiš nanj verjetnost uspeha in količina ulova 5-10x večja.

lp

Funt
Astilec
Posts: 174
Joined: 25 Apr 2017, 20:32

Re: Panulanje

Post by Astilec »

Ok...... Hvala za odgovor!
Vlah Elija
Posts: 1
Joined: 01 Jun 2017, 06:49

Re: Panulanje

Post by Vlah Elija »

Zdravo!

Ali kdo od tu uporablja downrigger? V teoriji se mi zdi dobra ideja, ne vem pa kako je v praksi?

Ima kdo kaj izkusenj? Mogoce nasi vrli istrski panulasi?

Lp
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panulanje

Post by funt »

Vlah Elija wrote: 16 Jul 2018, 05:48 Zdravo!

Ali kdo od tu uporablja downrigger? V teoriji se mi zdi dobra ideja, ne vem pa kako je v praksi?

Ima kdo kaj izkusenj? Mogoce nasi vrli istrski panulasi?

Lp
Kolikor jaz vem ne. Vsaj tisti ki jih jaz poznam. :)
Preveč zapleteno za naše čolne meno osebno pa tud ni več pravi ribolov.
Se pa da seveda in če bi povezal še podatke iz sonarja in porihtal avtomatsko krmiljenje bi lahko bila super igračka.
Večina nas lovi na "čuvarja" 200-300g vsaj kar se zobatcev tiče, za ostalo (lice, strelke, gof) pa tudi tisti podolgovat ki se natakne na špago/laks.

Lp
Funt
firbc
Posts: 77
Joined: 21 Apr 2013, 10:12
Location: Ljubljana

Re: Panulanje

Post by firbc »

Samo eno vprašanje za mojstre panulanja.
Letos na morju sem prvič probal na živo vabo (bolj za trening kot zares) ... čuvar 200g in naveza z enim drsnim in enim fiksnim trnkom, vse to pa na šnjura ... drsni čez usta, fiksni na bok.
... in gremo ... ampak potem ko potegnem ven, pa šnjur ukrivljen kot lunca ... očitno se je drsni trnk premaknil proti koncu in ukrivil ribo. In to ne enkrat (sicer res ista naveza).

Kaj bi lahko bil razlog:
- prelahko zavezan drsni trnk (samo sem imel občutek, da je kar dobro zavezan, ker ni kar drsel sam od sebe)
- prevelika brzina (motorček Yamaha 5 HP štiritaktna - gas na minimum ... na mobilni GPS sem šel cca 2 vozla)
- ... kaj drugega.
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panulanje

Post by funt »

Prelahko zavezan drsni pomoje. Lahko si kje zapel z drsnimi? Lahko je krepao pa ga je začelo vrtet in ga upor zabije ce je prelahko vezan.Na morju sem čuda dogaja. Zakaj nisi obesil se 1 pa bi videl.
Lp
Funt
longcast
Posts: 221
Joined: 04 Nov 2014, 16:43
Location: Ljubljana

Re: Panulanje

Post by longcast »

Tudi jaz imam eno vprašanje povezano s težko panulo. Upam, da bom jasno zapisal vprašanje.

Klasična naveza s čuvarjem (od glavne vrvice bi postavil globino čuvarja za 1,5 m globine), nato pa je še cca 15-18m FC in na koncu umetna vaba - vobler. Ali se ne zgodi, da vobler toni ravno za kakšen 1,5 do 2m, s tem pa bi moral drajsati po tleh, saj če bi ta isti vobler samo vlekel za čolnom pride na globino 1,5 do 2m? Ali se v tem primeru uporablja kakšno drugo umetno vabo? Ima kdo kakšen predlog kakšna bi bila dobra umetna vaba, jaz imam skušo mislim da 13cm.

LP
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: Panulanje

Post by funt »

longcast wrote: 03 Sep 2018, 12:44 Tudi jaz imam eno vprašanje povezano s težko panulo. Upam, da bom jasno zapisal vprašanje.

Klasična naveza s čuvarjem (od glavne vrvice bi postavil globino čuvarja za 1,5 m globine), nato pa je še cca 15-18m FC in na koncu umetna vaba - vobler. Ali se ne zgodi, da vobler toni ravno za kakšen 1,5 do 2m, s tem pa bi moral drajsati po tleh, saj če bi ta isti vobler samo vlekel za čolnom pride na globino 1,5 do 2m? Ali se v tem primeru uporablja kakšno drugo umetno vabo? Ima kdo kakšen predlog kakšna bi bila dobra umetna vaba, jaz imam skušo mislim da 13cm.

LP
Načeloma čisto pravilna ugotovitev. Na večini vab imaš deklarirano globino na katero tone in tako lahko prilagodiš čuvarja tudi na 3m,..... Jaz sicer več kot 3x v življenju nisem vlekel voblerja pri dnu, če pa že vedno vzamem floating modele vab in ne toneče.
Druga stvar je da se pri dnu lovi praviloma le zobatec, ki se ga sicer lahko ujame tudi na umetno vabo ampak je v primerjavi z živo verjetnost griza vsaj 10x manjša. Če si že složil cel sistem za panulo kot je opisano se je škoda matrati z voblerji, natakni živo vabo (lignja, iglo, šnjura, ušato, škarama, bukvo, ciplja,....) in ga boš našel :). Dodaten problem kombinacije čuvarja in voblerja je hitrost vožnje, ki za voblerje znaša min 3 vozle in več!!! Pri tej hitrosti je zaradi upora čuvarja zelooo težko vleči tik nad dnom in pipkati dno, če je vmes še močan tok pa še toliko težje.
Rogi
Funt
Post Reply