viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Lov Zubatca, Gofa, Brancina in drugih predatorjev z panulo...
panula
Posts: 25
Joined: 24 Jul 2011, 14:53

viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by panula »

Prednosti in slabost obeh variacij.

sam se sicer bolj nagibam k čuvarju, sem nekaj po hrvaških forumih bral naj bi bil za začetnika lažji za uporabo, sploh pa ker nimam sonarja... tudi celotna teža panule je precej manjša... predvsem me zanima kakšne naj bi bile absolutne prednosti večih svincev. sistem z čuvajem je tudi precej cenejši, saj pol kilski stane malo pod 4e...

LP N
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by funt »

Izbira sistema je odvisna od cele vrste dejavnikov najbolj pa seveda od tega kaj boš lovil.
Če boš lovil ribe sredine morja ali zgornjega dela najglobjega stolpca, potem bi izbral klasično viško.
Če ciljaš izključno na zobatce potem klasična v kombinaciji s čuvarjem ali samo čuvar.
Problem je, da je zubatec riba dna, kjer ga je potrebno tudi lovit. Po mojih izkušnjah je s klasično viško precej težko "pipkati" dno brez da izgubiš vabo :damn:
Še posebej je čuvar koristen če nimaš sonarja, saj lahko "popipkaš" po dnu, dvigneš meter ali dva in več kje si. Če boš s klasično viško dotaknil dno, boš v več kot polovici primerov brez iglice oziroma ta ne bo več uporabna.
Mogoče v razmislek: klasična viška in na koncu na zugulin na katerega ride predvez veži še čuvrja ki bo služil za oceno globine, dna...v glavnem da boš lažje vedel kje si.
Nekateri maherji namesto svinca navežejo krajši del verige :yeah: :yeah: :yeah:

lp

Funt
User avatar
stayby
Posts: 188
Joined: 30 Jun 2010, 13:17
Location: Iški Vintgar-Ljubljana
Contact:

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by stayby »

Oj Funt, kaj praviš pa na genocid v okolici Oliba?
Res žalostno.... ucrazy?
User avatar
kr'en
The Boss
Posts: 3427
Joined: 16 Feb 2008, 16:21
Location: Domžale

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by kr'en »

Kašen genocid? :wtf:
Image
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by funt »

Majstri so z ludaro na Olibu "pospravili" 800kg zobatcev!!!!!! in 300kg picev v eni rundi :argh: :argh: :argh:
Ampak vse tole spada v kakšno drugo temo.
Lp

Funt
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by RibAr »

@panula: večina je že bilo povedanega, zanimiva je tudi varianta kombinacije viške panule z manjšim čuvajem. Zanimivo bi bilo poskusiti tudi lov s čuvajem iz roke, taka panula je za izdelavo še najbolj enostavna in poceni.

Z obema variantama in kombinacijami je verjetno možno loviti enako dobro. Tudi s klasično panulo se da prečesati globine tudi do 50+ metrov. Problemi so ravno na začetku v fazi učenja, tu bi jaz dal prednost čuvaju, ker se izgubi manj vab in predvezov. Očitna prednost uporabe palice in s tem čuvaja je tudi borba z večjimi ribami. Po pravici rečeno jaz 12kg gofa na roke verjetno ne bi spravil v čoln ali pa s hudimi mukami, s palico in multiplikatorjem pa sem ga v cca. 10 min. Jaz sicer lovim izključno na čuvaja iz preprostega razloga, ker uporabljam palico. Pred 3 leti sem sicer probal na klasiko, ampak sem se ji zaradi očitnih prednsoti ribolova s palico odpovedal.

Varianta iz roke (kakršnakoli že) je bistveno cenejša, zavzame manj prostora, z njo pa se ob pravilni izdelavi lovi enako dobro, pa vendar je jaz za nič na svetu ne bi zamenjal za sistem s čuvajem in palico.

Glede ludra pa: brez komentarja :damn: :grrr: :argh: bolje kot, da napišem kaj "grdega"
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by blisk »

Ribar na kak način vežeš skupaj osnovo, predvez in čuvarja? Zanima me ker mislim letos tudi sam s palco probat.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by RibAr »

Na pravem koncu si se lotil zadeve, vozli so ena izmed bistvenih prvin, če tu kaj ne štima, te lahko drago stane. Moj sistem za težko panulo izgleda takole: osnova (laks ali upredenica) - 1. predvez (15-20m, FC 0,60mm) - sponka(opcija) - vrtljivka (najbolje taka s krogličnim ležajem) - sponka (opcija, priporočljivo) - 2. predvez (1-1,5m, dvojni FC 0,60mm).

Spoj osnove in 1. predveza: "loop to loop" (zanka na osnovi je "bimini twist"), lahko uporabiš tudi drugo vrsto zanke npr. "finger loop", razmišljam tudi o uporabi drugih vrst vozlov, ki jih uporabljam pri muharjenju ("Albright knot" in "Nail knot"), ki jih pri panuli še nisem preizkusil.

Čuvar je obešen preko "Guardian loop" vozla, ki pa ga zavežem s posebnim laksom preko osnove, tako da le ta nima dodatnega vozla, ki bi jo oslabil. "Guardian loop" je zavezan tako da drsi po osnovi in je premakljiv, na ta način lahko spreminjaš oddaljenost svinca čuvaja od predveza z vabo.

Spoj med 1. predvezom in vrtljivko je preko sponke (ustrezne nosilnosti), sponka pa je na 1. predvez "obešena" preko zanke ("Finger loop"), enako je s spojem med 2. predvezom in vrtljivko.

Izbirati je potrebno zanesljive vozle, še bolj pomembno pa jih je ustrezno zavezati. Vozel je vedno najšibkejši člen v verigi, zato temu posvečam precej podrobnosti!

Upam, da sem ti bil v pomoč.
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by blisk »

Hvala Ribar si bil v pomoč.
Moram samo še guardian loop vozel poiskat. Strinjam se s teboj da so vozli verjetno najpomembnejša stvar če želiš ribo spravit na čoln.
User avatar
RibAr
Posts: 468
Joined: 26 Aug 2008, 15:41

Re: viška panula(standard) ali svinec čuvar??

Post by RibAr »

"Guardiana" najdeš v RnJ: julij, 2010. Malo prebrskaj po nitju foruma, ker sem nekje že objavil post o tem vozlu.

No vozli so res zelo pomembni, ampak poklopiti se more vse: vreme, plimovanje, lokacija, vaba in oprema, pa še kaj bi se našlo...
Post Reply