Panula lignji 2018/19

Lov Zubatca, Gofa, Brancina in drugih predatorjev z panulo...
User avatar
Đony
Posts: 1018
Joined: 09 Oct 2015, 10:24
Location: Krašowc

Re: Panula lignji 2018/19

Post by Đony »

:slin:
Bravo. Ni kaj za dodati.
Razen tega ,da če hočem videt kalamara te moram poklicat 😁
Se vidimo.
jaka87
Posts: 4
Joined: 20 Nov 2018, 09:42

Re: Panula lignji 2018/19

Post by jaka87 »

A ste kaj lovili te dni med burjo ?
Midva z bratom sva malo panulirala med Umagom in Savurdijo. Rezultat kar ok. Včeraj zjutraj sem pred utopitvijo rešil 4 lepe komade s skupno težo malo manj od 2kg. Sam uporabljam ročno narejene vobljerje in obtežitev 150 oz 200g, medtem ko brat uporablja serijske DTD in Rapale ter 130g obtežitev. Loviva med 8-10m globine. Ko sem kaki 2 leti nazaj začel izdelovati svoje voblerej so se mi posmehovali, češ iz tega ne bo nič, to ne more biti nikoli tako dobro kot serijski... No od jeseni beležim vse ulove in rezultat je trenutno cca x4 v mojo korist. Nekaj bi lahko pripisali večji obtežitvi in boljši tehniki, samo nekaj pa sigurno pripomore dobra akcija razne folije in barve itd...

PS: Sedaj sam vlivam svince po doma izdelanem modelu, bi pa kupil kje čuvarje 150 in 200g če kdo ve kje pri nas kupit? Na hrvaškem sem našel, samo bi se moral dogovorit, da pošljem kakemu kolegu.

Image
User avatar
sova
Posts: 1318
Joined: 04 Apr 2013, 15:04
Location: Solkan

Re: Panula lignji 2018/19

Post by sova »

Image
Peter
Posts: 205
Joined: 07 Nov 2017, 12:43

Re: Panula lignji 2018/19

Post by Peter »

Pozdravljeni

Letos sem tudi jaz pred mesecem začel z lignjelovom.
Lovil sem z tatakiji iz čolna,da me nosi tok. Lov je bil dolgočasen,ko pa je zagrabilo,so bili pa lignji na vseh 3 tatakijih, noro. Ko sem se vrnil na isto pozicijo,pa brez prijema???

Lovil sem ji tudi na rapalo ( neka disko), zgodaj zjutraj in zvečer, globina med 4 in 7 metri,vozil od 2-3 vozle,ko ligenj zagrabi,ustavim čoln in počasi navijam. Pri tem lovu so lignji res ogromni,od 0,400 do 0,700 g,mjami. Sem imel pa 2 večera zapored,po 5-6 prijemov lignja, ampak se niso zahakljali, samo dotik,ZAKAJ?

Čez par dni odhajam po čoln,pa bom še 3 dni probal z težko panulo na lignje:
-Ali lahko lovim z isto rapalo ali mi bo zaplavala nižje od svinca?Nekje sem zasledil, da dajo na koncu taktakija.
- Je treba z svincem isto tapkati dno,kot pri zobatcu?
- ali lahko z težko panulo loviš čez cel dan?

Hvala za odgovore in pomoč?

Lp Peter
User avatar
Kalamar69
Posts: 12
Joined: 09 Oct 2018, 00:13

Re: Panula lignji 2018/19

Post by Kalamar69 »

Pozdrav! In da grem lepo po vrsti :yeah:
Đony: ti mi samo sporoči kdaj si fraj popoldne. Ponavadi startam okrog 3h s priveza in ob 6h sm nazaj.
jaka87: Bravo za "home made" pušče! Tisti moj svinec, ki je na fotografiji par objav nazaj je 150g. Če ti oblika odgovarja se lahko zmeniva za menjavo- 3 svince za eno tvojo puščo pa še z mano greš lahko na barko, d preizkusiva domače proti kupljenim. :?: Jst tudi uporabljam največ DTD in ko se stemni zamenjam za YO-ZURI ali Duel, ki so bolj florescentne.
Peter: Jaz za panulo na kalamare uporabljm svince (čuvaje) od 150 pa včasih tudi do 500g. Zadnje čase pa največ 300g. Pomembno je le, da uporabljaš plavajočo puščo. Rapale niso najboljše, ker so toneče. Čuvaja spustiš na dno, nato se zaradi toka barke in upora vrvice dvigne pa ga spet spustiš in nekako po občutku ga držiš približno 10cm od dna. Seveda to velja za panulo kjer je dno ravno, kot je to v mojem primeru- tržaški zaliv. Pri težki panuli, kar je zame 500g in več pa moraš imeti tudi temu primerno opremo. Tršo palico, multi rolo, pri kateri nastaviš sklopkotako, da komaj drži ali "klik" po "klik" popušča, sicer kalamara tja do 250, 300g ne boš čutil kdaj se ti obesi.
Pa še fotka petkovega ulova. Večina ujeta z DTD 1 ali 2 kalamara in riba (mislim da je luc) pa s puščo na sliki: Duel EZ Minnow (F) 130mm
Image
LP Kalamar69- Vege
Eunice
Posts: 11
Joined: 17 Sep 2018, 12:49

Re: Panula lignji 2018/19

Post by Eunice »

Kalamar69, ta riba je verjetno Šnjur.
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Panula lignji 2018/19

Post by CBB »

Čuvar verjetno pride prav samo, dokler se ne začne mračiti. Potem pa čuvar nima verjetno nobenega smisla več...
User avatar
Kalamar69
Posts: 12
Joined: 09 Oct 2018, 00:13

Re: Panula lignji 2018/19

Post by Kalamar69 »

Eunice bravo! Tudi sam sem prišel do takega zaključka, ko sem primerjal fotografije na spletu...
CBB- Tvojega komentarja pa nisem popolnoma razumel. Jaz lovim s čuvajem tudi po temi. Saj je globina večinoma med 10 in 13m. Brez čuvaja sem imel prijeme le na globini 3 do 5m in to s puščo DTD Turbo gavun DD, ki ima zelo veliko žlico spredaj in se zato kar precej potopi.
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Panula lignji 2018/19

Post by CBB »

Kalamar69 wrote: 26 Nov 2018, 22:50 Eunice bravo! Tudi sam sem prišel do takega zaključka, ko sem primerjal fotografije na spletu...
CBB- Tvojega komentarja pa nisem popolnoma razumel. Jaz lovim s čuvajem tudi po temi. Saj je globina večinoma med 10 in 13m. Brez čuvaja sem imel prijeme le na globini 3 do 5m in to s puščo DTD Turbo gavun DD, ki ima zelo veliko žlico spredaj in se zato kar precej potopi.
Mene so lignje na panulo naučili loviti na Cresu. Mi smo jih lovili vedno pol ure pred zahodom sonca, pa do čiste teme, ali pa obratno - v čisti temi pred vzhodom sonca, pa potem kakšne pol ure še, po vzhodu. Vedno smo lovili na rapalo, prvi prijem zvečer je bil ponavadi na roza barvo, potem je delala runmeno zelena, po temi kakšna bela z oranžnimi črtami. Ligenj pride v tem času čisto do obale in pobira čisto po vrhu. Tako, da smo se vozili v zalivu par metrov od obale na globini par metrov. Če bi na naši plovni poti obtežil rapalo s čuvarjem bi bil v 15 sekundah v skalah. Tak način lignjelova v tistem koncu prakticirajo vsi.
Če pa panulaš bolj stran od obale, pa je zadeva verjetno drugačna in moraš vabo obtežit. Vprašanje je le, zakaj bi to počel bolj stran:) Čez dan se ligenj preseli globje in je zadeva jasna, ob vzhodu, zahodu, ponoči z luno pa ne vem.
jaka87
Posts: 4
Joined: 20 Nov 2018, 09:42

Re: Panula lignji 2018/19

Post by jaka87 »

@Kalamar69, svince sem naročil na hrvaškem, bi pa mogoče se enkrat res pridružil na barki da pretestiramo ali je domače res boljše od kupljenega ali samo moj brat nič ne ujame :yeah:

Imam na lagerju tudi ene dva voblerja od lani ki svetita v temi. Kupljeni imajo bolj cenene barve in po nekaj minutah ko jih aktiviraš z UV lampo "ugasnejo". Sam sem nabavil malo boljšo barvo in naredil več nanosev, in po aktivaciji z UV lampo sveti še do naslednjega dne. Je pa res, da nanj nisem kaj velikokrat niti bohve kaj dobro lovil. Mogoče sveti preveč in odganja lignje. Kaj pa vem. Še najbolje so se mi izkazali v takem odtenki, kot je današnja serija pred lakiranjem...
Image

Tole je pa moja priljubljena škatlja. Ta svetleč je sredinski v škatlji
Image
Post Reply