panula gumenjak

Lov Zubatca, Gofa, Brancina in drugih predatorjev z panulo...
mango
Posts: 84
Joined: 16 Apr 2014, 20:04
Location: Mengeš

panula gumenjak

Post by mango »

Zdravo,

zanima me kako imate rešeno na gumenjaku glede motorjev. Namreč kupil sem si rabljen gumenjak 4.3 z novim motorjem 50konjev in me zanima na kakšen način panulirate, verjetno z neko 4ko zadaj. Ker ure na takem motorju drugače kar tečejo... Imate kakšno sliko kako je drugi motor montiran ter kako se ga upravlja... Preko volana verjetno ne gre. Hvala za info.

lp
jan
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: panula gumenjak

Post by funt »

Jaz osebno panulam z osnovnim motorjem Yamaha 60 na gumenjaku 5m. Novejši motorji, vsaj za Yamaho sem 100% ,imajo Trolling mode s katerim z gumbom prilagajaš obrate motorja po 50 ali 100 obratov. Na ta način ko spustim vabo spustim obrate na minimum 600 da pridem na hitrost 1,5. Zelo uporabno je tudi ko prilagajaš hitrost v tok ali proti toku kjer je lahko razlika nekaj vozlov. Pritsneš na gumb in uravnaš hitrost :) Osebno se držim med 600 in 1000 obrati in zelo redko sem izven hitrosti 1,5.
Sicer na gumenjakih do 5m večina nima dodatnega motorja ker ga pravilma nimaš kam montirat :) drugo pa je da si potem na upravljanu z ročico,...
Ne verjamem da bi na 4,3m in motor 50 lahko dodatno namontiral še dodaten 4kn motor. Na večini gumenjakov ki jih poznam pri tej velikosti no go.
Aja pa če se misliš resno lotit panule se ne obremenjuj s tem koliko ur boš naredil z motorjem ker tukaj se čas šteje v desetinah ali še bolje stotinah ur :jadranje:
lp
Funt
mango
Posts: 84
Joined: 16 Apr 2014, 20:04
Location: Mengeš

Re: panula gumenjak

Post by mango »

Zdravo, hvala za odgovor.

Lani sem probaval na manjšem gumenjaku, sem mislil da bo šlo... No sploh ni bilo slabo ampak za kvalitetnejšo ribo ni varjante, tudi dva sva se komaj obračala sploh pa ko je bil prijem :bwahaha: . Gumenjak bom že pospravil nekam, kupil pa sem si tudi novo 4ko, ki sem jo mislil uporabit na novem gumenjaku. Sploh pa v malo večjem veteru in valovanju nisem mogel iti na morje. Tako da zdaj bo lažje. 4ka pa na bolho :unsure:

Upam da se poleti javim s kakšnim lepim ulovom. :smrk:

lp
jan
Gregat
Posts: 26
Joined: 16 Feb 2008, 18:33

Re: panula gumenjak

Post by Gregat »

Jaz sem panulal s Hondo 50 na sacs 440, ker pa se mi je zdelo škoda nabijanja ur, sem v dveh sezonah izpopolnil nosilec za rezervni motor tako, da je glavni motor polno funkcionalen, kar se tiče obračanja. Nosilec za pomožni motor je fiksen in ne dvižen (izkazalo se je nepotrebno). V glavnem se je izšlo res super. Pomožni motor je zategnjen in čoln obračam z volanom. Nosilec je bil seveda narejen po meri.

Predlanska slika
Image

Lanska slika (nov nosilec)
Image
bilo
Posts: 31
Joined: 06 Jul 2017, 12:46
Location: Podkum - Bilo - Primošten

Re: panula gumenjak

Post by bilo »

mango wrote: 05 Jan 2018, 07:26 Zdravo,
zanima me kako imate rešeno na gumenjaku glede motorjev. Namreč kupil sem si rabljen gumenjak 4.3 z novim motorjem 50konjev in me zanima na kakšen način panulirate, verjetno z neko 4ko zadaj. Ker ure na takem motorju drugače kar tečejo... Imate kakšno sliko kako je drugi motor montiran ter kako se ga upravlja... Preko volana verjetno ne gre. Hvala za info.
lp
jan
Jaz sem zmanjšal hitrost iz 2,8 na 0,9 nm z uporabo trolling plošče. Sicer na čolnu 6m in z Yamaho 100 HP ... Obstajajo plošče do in nad 40 HP. Ja, ure pa vseeno tečejo! :hrmf:

https://www.ebay.com/itm/IRONWOOD-PACIF ... 31&vxp=mtr
ber_tok
Posts: 118
Joined: 24 Jul 2016, 23:15

Re: panula gumenjak

Post by ber_tok »

Meni se je zdela ta resitev zanimiva v primeru da ti stoji pomozni motor.
https://m.youtube.com/watch?v=ky0q2p1a8rs
mango
Posts: 84
Joined: 16 Apr 2014, 20:04
Location: Mengeš

Re: panula gumenjak

Post by mango »

Gregat

Imas napajanje za manjsi motor z istega rezervoarja kot vecjega?

Lp jan
User avatar
funt
Moderator
Posts: 413
Joined: 02 Sep 2010, 13:14

Re: panula gumenjak

Post by funt »

bilo wrote: 05 Jan 2018, 11:35
mango wrote: 05 Jan 2018, 07:26 Zdravo,
zanima me kako imate rešeno na gumenjaku glede motorjev. Namreč kupil sem si rabljen gumenjak 4.3 z novim motorjem 50konjev in me zanima na kakšen način panulirate, verjetno z neko 4ko zadaj. Ker ure na takem motorju drugače kar tečejo... Imate kakšno sliko kako je drugi motor montiran ter kako se ga upravlja... Preko volana verjetno ne gre. Hvala za info.
lp
jan
Jaz sem zmanjšal hitrost iz 2,8 na 0,9 nm z uporabo trolling plošče. Sicer na čolnu 6m in z Yamaho 100 HP ... Obstajajo plošče do in nad 40 HP. Ja, ure pa vseeno tečejo! :hrmf:

https://www.ebay.com/itm/IRONWOOD-PACIF ... 31&vxp=mtr
Tole je super rešitev!!! Prvič vidim ampak simpl in učinkovito. :yeah: :yeah: :yeah:.Lp. Funt
Gregat
Posts: 26
Joined: 16 Feb 2008, 18:33

Re: panula gumenjak

Post by Gregat »

mango wrote: 05 Jan 2018, 18:34 Gregat

Imas napajanje za manjsi motor z istega rezervoarja kot vecjega?

Lp jan
Živjo.
Ne, kar sproti dotakam v vgrajeni rezervoar.
User avatar
kula shaker
Posts: 146
Joined: 26 Sep 2017, 14:59
Location: Ljubljana

Re: panula gumenjak

Post by kula shaker »

Jaz panuliram z osnovnim motorjem, ker nimam prostora za manjšega. Kar se pa ur tiče, je življenjska doba 4t okli 10000 ur. In panulaške ure niso isto kot potovalne.
Post Reply