Panula s kajakom ali SUP-om

Lov Zubatca, Gofa, Brancina in drugih predatorjev z panulo...
Post Reply
User avatar
liston
Posts: 1
Joined: 19 Sep 2016, 11:27

Panula s kajakom ali SUP-om

Post by liston »

Pozdravljeni,

najprej naj povem, da sem glede ribičije na morju popoln začetnik, tako da se prosim ne smejat morebitnim neumnim vprašanjem.

V glavnem, od lanskega leta imam sit-on-top kajak, od letos spomladi pa še SUP in z obema precej prefuram, predvsem zgodaj zjutraj. Pred časom pa me je znanec, ki sicer lovi z obale vprašal, zakaj ne poskusim za sabo vlečt kakšne vabe. Moram rečt, da me je nekako navdušil do te mere, da sem sklenil da bom res poskusil. Z dotičnega foruma sem se poskusil čimbolj poučiti glede panulanja, vendar nikjer nisem zasledil, da bi kdo panulal na podoben način.

Nabavil sem si par voblerjev (DTD, Yo-Zuri, Rapala) dolžin 5, 7 in enega 11cm, bolj ali manj v naravnih barvah (skuša, gavun...), najlon 0,28mm ter FC 0,25mm. Dobil sem nasvet glede naveze, in sicer: cca. 20-30m najlona, cca. 1m predveza in vobler. Vrtljivka baje ni potrebna (?). Navezo bi seveda vlekel direktno za sabo, brez palice.
Sicer se vozim ob obali, ki je neobljudena in skalnata, dno pa je mešanica skal in peska. Lovil bi pa bolj na površini. Ne zanimajo me glih kakšni hudi kapitalci, bolj mi gre za gurmanske užitke, tako da nekako najbolj ciljam na vse vrste šparidov (ušate...), morda s kupom sreče kakšnega brankota ipd... Ni mi pa glih do kakšnih knezov in podobnega drobiža, da sploh ne omenim pauka, za katerega še to ne vem, kako ga naj dobim s trnka, glede na to, da na kajaku in SUPu ni glih placa za kakšne manevre.

Kakorkoli, zelo bi bil hvaležen za kakršnekoli nasvete. Predvsem me zanima, kaj storiti ko/če riba zapne. Druge variante kot vleči najlon z rokami v tem primeru verjetno ni, ali pač?

Vnaprej hvala za vse odgovore, LP
User avatar
CBB
Posts: 1462
Joined: 04 Dec 2013, 15:28
Location: Horjul
Contact:

Re: Panula s kajakom ali SUP-om

Post by CBB »

Od prjatla mulca sta včasih mela surf dilo in sedela gor, pa veslala po zalivu. Ponavadi sta vlekla slamico... Ušat je blo zmeraj veliko, če se ne motim pa sta celo lampugo snela... Tako da, pins minnow ali sličen vobler in gas...
blisk
Posts: 1521
Joined: 20 Jan 2012, 18:15

Re: Panula s kajakom ali SUP-om

Post by blisk »

Namontiraj si en nosilec za palico boš imel precej manj problemov. Drugače pa če vlečeš brez palice naveži lastiko med čolnom in laksom da ti amortizira udarec ribe drugače jim znaš samo trgat gobce. Če misliš lovit ušate si daj gor vrtljivko cca 1-2 m pred vabo ti bo laks več časa trajal. Ostalo kot si že napisal. Kolega letos poleti s kajakom vsak dan vlekel ragluja in dobil tudi dva zobatca in enega lepega brankota.
fishyakero
Posts: 41
Joined: 07 Nov 2019, 19:16

Re: Panula s kajakom ali SUP-om

Post by fishyakero »

Nekaj ulovov na lahko panulo iz kajaka:

https://youtu.be/XBeOVvKQ2eM
User avatar
vizi
Posts: 653
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Panula s kajakom ali SUP-om

Post by vizi »

Med veslanjem z napihljivim kajakom s sinom kar dosti vlečeva panulo. Na poti od rta do rta.

Fotr je dizel mašina, sine pa panulaš. Vaba 4-5g voblerji. Loviva preprosto iz roke na plastičen kolut z okroglim obodom, kar nama povzroča sitnosti ob privlačenju ribe (laks se feclja). Trenutno sva se navadila tako, da ob prijemu odložim veslo, sin mi poda kolut in potem delava usklajeno. On vleče ribo k sebi, jaz pa mu sproti pobiram laks. Gre ok, se pa laks precej zvija in je na meji vozlanja. Zato sem na spoj predveza in glavnega vozla montiral vrtljivko. Je nekaj bolje, težava vseeno ostaja.

Zdaj razmišljam, da bi si panulo olajšala delo s palico in rolo. Res bi bila fajn ena zelo kratka palica (enodelna ali teleskopska). Prišel sem na idejo, da bi poskusil s kompletom za ice fishing.

Bi se to obneslo? Npr. spodnji komplet ali kaj podobnega (mogoče celo s kolescem za muharjenje):

https://www.amazon.com/Frabill-Straight ... 3362841011

https://www.amazon.com/Frabill-Straight ... 3362841011
rj85
Posts: 186
Joined: 25 Jan 2018, 12:26

Re: Panula s kajakom ali SUP-om

Post by rj85 »

Amazon 🤣🤣🤣🤣 Pa kdo sploh resno jemlje ta amazon?
Pojdi v mb, povej kako imas namen lovit in je.
Edit : spin palica in rolca oboje max 100 eur in je.
fishyakero
Posts: 41
Joined: 07 Nov 2019, 19:16

Re: Panula s kajakom ali SUP-om

Post by fishyakero »

Točno tako, en enostaven komplet za lahek spin, pa je. In s tem lahko loviš še na druge načine. 1,8 m palica npr. in manjša rola npr. 2500 - 3000 velikost po Shimanu. Za 100 eur dobiš že zelo zanesljiv komplet.
User avatar
vizi
Posts: 653
Joined: 22 Jul 2019, 15:09
Contact:

Re: Panula s kajakom ali SUP-om

Post by vizi »

rj85 wrote: 28 Jul 2021, 11:51 Amazon 🤣🤣🤣🤣 Pa kdo sploh resno jemlje ta amazon?
Pojdi v mb, povej kako imas namen lovit in je.
Edit : spin palica in rolca oboje max 100 eur in je.
V ribolovu s kajakom zaenkrat še ne mislim resno. :rofl: Čeprav je že bil kak dober prijem in precej ulova drobne ribe 20-30dag.

Zato bom poskusil eno tako varjanto kot omenjeno. Čez par let pa mogoče zastavim bolj zares z ribiškim kajakom in bo vsa oprema na nivoju.

Hvala obema za komentar!
rj85
Posts: 186
Joined: 25 Jan 2018, 12:26

Re: Panula s kajakom ali SUP-om

Post by rj85 »

Dokler ne zapnes tune :aaa:
Post Reply